Az „End FGM” világnap alkalmából

  • Nógrádi Noá
  • 2012. február 28.

Női jogi egyenlítő

A „female genital mutilation” a nők elleni erőszak egyik legbrutálisabb formája: a női nemi szerv külső részeinek részleges vagy akár teljes eltávolítását jelenti, és általában fiatal korban kerül rá sor.

Február 6-án volt a női nemiszerv-csonkítás elleni világnap. Mivel Magyarországon méltatlanul kevesen ismerik ezt a súlyos problémát, először következzenek a tények:
– A nemzetközileg „FGM”-nek (female genital mutilation) nevezett szokás a nők elleni erőszak egyik legbrutálisabb formája: a női nemi szerv külső részeinek részleges vagy akár teljes eltávolítását jelenti, és általában fiatal korban kerül rá sor.
– A WHO becslése szerint világszerte összesen 100–140 millió fiatal lány és nő él megcsonkítottan, és évente további 3 millió esik a szokás áldozatául. Európában körülbelül 500 ezer megcsonkított nő él, és évente további 180 ezer Európában élő fiatal lány van kitéve az FGM kockázatának.
– A szokás főként afrikai és közel-keleti országokban elterjedt, sok társadalomban és kisebb közösségben a gyarmatosításkor kapott új életre, a helyi csoportidentitás megőrzésének érdekében. Ahol a mindenkire vonatkozó közoktatás segítségével kilátások nyílnak a szociális/anyagi függetlenségre, és ahol az oktatás elérhetőségével a társadalom tagjai
(mind a nők, mind a férfiak) tudatosabban közelítik meg a csonkítást
és az ahhoz hasonló szokásokat, ott csökken a népszerűsége, míg ahol
az oktatást csak fiúgyermekek/férfiak számára teszik lehetővé, vagy
még nekik sem, ott akár 99%-os is lehet a megcsonkított nők aránya.

Hűség mindenáron

Az FGM gyakorlásának számos összetett oka van, elsődlegesen azonban a nők szexualitásának ellenőrzését, valamint a férfiakkal szembeni alávetettség és kiszolgáltatottság biztosítását lehetne kiemelni. A csonkítás eredményeképp a szex fájdalmas, kellemetlen és nem kívánt, így hivatott „garantálni” a fiatal lányok és nők „tisztaságát”; azaz szüzességük megőrzését a házasságig, a házasságon belül pedig a hűséget és a férj teljes kontrollját felesége felett, a szexualitáson keresztül. Mivel azokban a társadalmakban, ahol az FGM elterjedt szokásnak számít, a nem „körülmetélt” és így férjezetlen nők túlélési esélyei anyagilag és társadalmilag is jelentősen csökkennek, a családok idősebb nőtagjai is gyakran szükségesnek tartják a csonkítás végrehajtását lányaikon, unokáikon – vagy akár ők maguk végzik el. De még ha meg is próbálják megakadályozni, a társadalmi nyomás, valamint a férfiak vezette családok és közösségek parancsa rendszerint győzedelmeskedik.

Szerelemféltés

Az FGM azonban sajnos csak egy a számos szokás és elnyomó bántalmazási forma közül, amely a nemi szerepek bebetonozását és a nők sebezhetőségét, alárendeltségük megtartását szolgálja. Évente több ezer nőt torzítanak el például savval, ha férjük vagy családjuk számára gyanúsan, „szégyenletesen” vagy nem megfelelően viselkedtek. Évente több ezer nő életéről ítélnek hasonló esetben tradicionális családi és vallási bíróságok. Fiatal lányok millióit kényszerítik akaratuk ellenére házasságba, amely egész életüket megpecsételi. Nők milliói élnek szabadságuktól megfosztottan, az otthon falai közé zárva. Nők millióinak élete van hagyományos módon részben vagy teljesen a férj akarata alá rendelve. Fiatal lányok és nők millióit kényszerítik szexuális rabszolgaságba világszerte. Évente csak Európában több ezer nő esik a párkapcsolati erőszak halálos áldozatául (ezt hívják ugye – a magyar büntetőjogban általában enyhítő körülményként megítélt – „szerelemféltésből” elkövetett emberölésnek). A világon minden harmadik nő esett már nemi erőszak áldozatául, és minden negyedik párkapcsolaton belüli erőszak áldozatául. És még sorolhatnánk.

A nők elleni erőszak és diszkrimináció súlyosabb formákat ölthet, mint szinte bármely más (etnikai, vallási, nemzetiségi, politikai vagy társadalmi) alapon történő erőszak és diszkrimináció, és nincs olyan társadalom, ahol valamilyen „enyhébb” vagy drasztikusabb formában ne volna jelen. A nők elleni erőszak és diszkrimináció áldozatainak száma meghaladja minden más csoportét.

A női nemiszerv-csonkítás kétségtelenül az egyik legbrutálisabb formája a nők elnyomásának, és az egyik legsértőbb az alapvető emberi jogok tekintetében. Bár egyéb formákkal Magyarországon gyakrabban találkozunk, nem szabad elfordulnunk ettől sem: a nők egyenlőtlenségének erőteljes metaforájaként emlékeztessen bennünket a számos kihívásra, ami a Női jogi egyenlítő kiépítésében még előttünk áll. Az FGM világnapja alkalmából kívánom mindenkinek, hogy döbbenjen rá végre a világ egyik legnagyobb társadalmi igazságtalanságára, és kívánom, hogy küzdjünk ellene, amilyen eszközzel csak tudunk.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.