End FGM 2

Fölösleges gátmetszések Magyarországon

  • Spronz Júlia
  • 2012. március 5.

Női jogi egyenlítő

Hogy a fölösleges gátmetszés a nők elleni erőszak egy formája, mi sem mutatja jobban, mint hogy sok nő nemi erőszakként éli meg. A beavatkozást kísérő testi-lelki tünetek is hasonlóak: poszttraumás stresszbetegség, a szexuális élet zavarai, önértékelési problémák. Gyakran a szakemberek e tüneteket tévesen szülés utáni depresszióként, baby blues-ként diagnosztizálják, amivel elmossák a tényleges okot (és felelősséget), s meggátolják a hatékony kezelést.

Előző bejegyzésünkben írtunk a női nemiszerv-csonkítás (female genital mutilation, FGM) gyakorlatáról a nagyvilágban. Az FGM azonban nem csak távoli országokra jellemző barbár szokás, van ám neki magyar megfelelője is: indokolatlan gátmetszésnek hívják. Igaz, ami a kétféle beavatkozás körülményeit és eredményét illeti, talán túlzásnak tűnik a párhuzam. A cél és az eszköz tekintetében azonban egyértelmű a hasonlóság: a nők szexualitása feletti kontroll, a patriarchátus fenntartása.

Számok

Ma Magyarországon az utolsó nyilvánosságra hozott statisztikai adat szerint (2006) 71% volt a szülésnél végzett gátmetszés aránya, első szülés esetén pedig 90%! Még az ország egyik leghaladóbb szellemiségű kórházában is 10-ből 4-szer végzik el ezt a szükségtelen orvosi beavatkozást. Kirívó ez az arány az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) által elfogadhatónak tartott 2–20%-hoz képest.

Igazolás

Hazánkban még mindig egy olyan káros és jobbára fölösleges szülés körüli beavatkozással teszik pokollá a nők életét, melynek szükségességét semmilyen tudományos érv nem támasztja alá. Sőt, a gátmetszés igazolásául szolgáló orvosi érveket – jobb, mint a spontán gátrepedés, csökkenti az inkontinencia kialakulásának esélyét, és megelőzi a hüvelyfalizomzat ellazulása miatt fellépő szexuális problémákat – közel harminc éve tudományos igényességgel megcáfolták. A mai magyar szülészeti eljárásban nem is annyira a prevenció indokolja, mint inkább a szülés vezetése során alkalmazott elavult és káros kórházi gyakorlat maga idézi elő a gátmetszés szükségességét. Ezek mindegyikét – a kőmetsző pozíció alkalmazását a kitolás alatt, a vezényszóra nyomatást és a méhre gyakorolt hosszas és erőteljes nyomást – a WHO a megszüntetendő eljárások közé sorolja.

Haszna

Ezeknek a magyar protokollban még mindig bevett eljárásoknak a kiiktatásával elkerülhetővé válna a fölösleges gátmetszés is. Ennek ugyanis haszna nincs, de fájdalmas, gyógyulása hosszadalmas, és – más erőszakos szülésvezetési eljárással együtt – traumatikus élménnyé változtatja a szülést a nők számára. Illetve fogalmazzunk pontosabban: a szülő nő számára nincs haszna, van viszont a nőgyógyász doktorok számára. A konkrét haszon: fenntartani a medikalizált szülésvezetési gyakorlatot, vagyis egy szülés elengedhetetlen résztvevőjeként, sőt vezetőjeként konzerválni az orvost, ami nőgyógyászok ezreinek nyújt kitűnő státuszt és megélhetést. Európa nagy részén és Észak-Amerikában a szülések kísérése bábák, szülésznők territóriuma. E gyakorlat adaptálására egyébként Magyarországot is kötelezi a 2005/36. EK-irányelv – ez idáig eredménytelenül. A társadalmi szintű haszon pedig pontosan ugyanaz, mint a „klasszikus” FGM esetében: bebetonozza a patriarchális nemi szerepeket, biztosítja a nők alávetettségét a férfiakkal szemben, kontrollt gyakorol a nők szexualitása felett, férfikézben tartja a legősibb női területet.

Eredménye

Hogy a fölösleges gátmetszés a nők elleni erőszak egy formája, mi sem mutatja jobban, mint hogy sok nő nemi erőszakként éli meg. A beavatkozást kísérő testi-lelki tünetek is hasonlóak: poszttraumás stresszbetegség, a szexuális élet zavarai, önértékelési problémák. Gyakran a szakemberek e tüneteket tévesen szülés utáni depresszióként, baby blues-ként diagnosztizálják, amivel elmossák a tényleges okot (és felelősséget), s meggátolják a hatékony kezelést.

A rutinszerű gátmetszés elsődleges akadálya annak, hogy háborítatlan szülések váltsák fel a medikalizált szülészeti gyakorlatot, hogy a nők visszaszerezzék a szülést mint saját territóriumukat a férfiaktól, végső soron annak, hogy a szülés jó élmény legyen a nők számára. Márpedig ez elengedhetetlen feltétele annak, hogy több gyerek szülessen, ami nemzetstratégiai cél is.

A rutinszerű gátmetszések megszüntetése mindannyiunk közös érdeke.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.