"Olvasói levelek" - Fogadatlan prókátorok

  • .
  • 2009. augusztus 27.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2009. július 23. Mihancsik Zsófia a Magyar Helsinki Bizottságnak is címzett reakcióját azzal zárja: szívesebben olvasott volna arról, miért nem számolunk be nyilvánosan arról, hogy milyen okból képviselünk ma mást, mint korábban.
Ezt egyfajta felhívásnak tekintve, a közlés reményében megadom a választ: leginkább azért, mert alapvetően korábban sem képviseltünk mást.

Ennek alátámasztására hadd hívjam fel a figyelmet két - a Helsinki Bizottság álláspontját igen részletesen kifejtő - dokumentumra.

2003 júliusában (tehát nem másfél, hanem hat évvel ezelőtt!) a Háttér Társasággal közösen véleményeztük a közösség elleni izgatás törvényi tényállásának módosítási tervezetét. Üdvözöltük a gyűlöletbeszéd szélesebb körű büntetőjogi szankcionálásának szándékát és szövegszerű javaslatokat fogalmaztunk meg annak érdekében, hogy a módosítás nagyobb eséllyel menjen át az alkotmánybírósági szűrőn (http://helsinki.hu/dokumentum/MHB_Hatter_allasfoglalas_Btk269_20030702.pdf).

2003 novemberében Kis János és Sólyom László közös, a gyűlöletbeszéd további pönalizációját ellenző cikkével vitatkozva, írásomat a Helsinki Bizottság tagjaként jegyezve, hosszú elemzést publikáltam az Élet és Irodalomban arról, hogy érvelésük hol hibázik, mennyiben következetlen az alkotmánybírósági gyakorlat, milyen nemzetközi jogi kötelezettségeink vannak a rasszista beszéd szankcionálására, és milyen jogi megoldással látom megvalósíthatónak az alapvetően helyes jogalkotói szándékot (http://www.es.hu/index.php?view=doc;5897).

Lehet persze, hogy ezek az írások nem szerepeltek azokban az archívumokban, amelyekből Mihancsik Zsófia az emlékezetét felfrissítette. Még szerencse, hogy nekünk megvannak.

Magyar Helsinki Bizottság

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.