"Olvasói levelek" - Fogadatlan prókátorok

  • .
  • 2009. augusztus 20.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2009. július 23. Olvasói levelek Magyar Narancs, 2009.
augusztus 13.

Mihancsik Zsófia cikkében a jogvédőket, különösen a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetet és volt munkatársát felelőssé teszi az antiszemitizmus erősödéséért. Majd engedményként hozzáfűzi, hogy a TASZ - a Magyar Helsinki Bizottsággal együtt - részben legalább "számot vetettek saját korábbi tevékenységükkel, és tudomásul vették, hogy jogokat nem öncélúan és absztrakt módon kell védeni, hanem arra a konkrét közegre tekintettel, amelyben a jogérvényesítés zajlik".

A TASZ évek óta következetesen képviseli azon álláspontját, mely szerint a vélemény tartalmától függetlenül mindaddig szabad, amíg mások személyiségi jogait nem sérti, vagy amíg nem éri el a gyűlöletkeltő uszítás szintjét. A tartalomsemleges szabályozás alapelve szerint nem a szavak magukban, hanem a beszéd által kiváltott hatás alapozhatja meg a jogi fellépést. Ez az az alapelv, ami megvéd minket attól, hogy kódolt beszédek mögé bújva lehessen kijátszani a jogszabályokat.

Valljuk, hogy a rasszista, antiszemita, xenofób, homofób indíttatású uszítás ellen a büntetőjog eszközeivel is fel kell lépni, ugyanakkor az uszítás szintjét el nem érő ilyen beszédek esetén elsődleges felelőssége a demokratikus közélet szereplőinek van: haladéktalanul és kategorikusan el kell határolniuk magukat minden ilyen megnyilvánulástól. Amikor valaki a lakosság egyes csoportjainak méltóságát gyalázza, az emberi együttélés egyetemes normáit sérti meg.

A jogvédő szervezetek feladata elsősorban az, hogy az állampolgárok jogainak védelme érdekében a hatalom kontrolljaként lépjenek fel, kritizálják a jogalkotók és a jogalkalmazók hibáit és mulasztásait, ide értve a néha jogsértően oszlató, a néha megzavarodott és tehetetlenül ácsorgó rendőrséget, a jelenleg is törvénybe ütköző, uszító cselekmények miatt vádat oly ritkán emelő ügyészséget, és az ilyen ügyekben sokszor óvatoskodó bíróságokat. A TASZ azonban nemcsak kritizál, hanem - amikor helyes döntés születik - kifejezi egyetértését. A TASZ nem arra vár, hogy a hatóságok hibázzanak, hogy legyen kibe belekötni, hanem maga is aktívan szerepet vállal abban, hogy megfelelő eljárások induljanak, hogy tisztességes és helyes törvények szülessenek; jogértelmezési kérdésekben álláspontot alakít ki, amellyel az emberi jogok szempontrendszerét próbálja érvényesíteni. Világos, hogy a rasszista bűncselekményeket elkövetőket felelősségre kell vonni. Világos, hogy a Magyar Gárda Mozgalom már régen átlépte a jogállami határokat, feloszlatását mi is helyeseltük. Mindenkinek kötelessége tiszteletben tartani a bíróság jogerős ítéletét, még akkor is, ha azzal esetleg nem ért egyet. Ugyanakkor, ami a gárdaegyenruhát illeti, fájdalmasan nagy puffanás annak a lejtőnek a vége, amin akkor indulunk el, ha jogszabályban öltözködési normákat írunk elő.

Sajnáljuk, hogy Mihancsik Zsófia a TASZ volt munkatársának megnyilatkozásain keresztül elsősorban a jogvédőket tartja felelősnek a közállapotokért, ügyeket és helyzeteket nagyvonalúan összemosva, indulatainak és félelmeinek engedve elfeledkezik arról, hogy a plurális demokrácia szükségképpen magában foglalja a szélsőségeit is, amennyiben azok más jogait nem sértik.

A félnáci és ezen eszmékkel összekacsintó szervezetek előretörése nem jelenti azt, hogy a magyar állam korlátlan felhatalmazást kapott a véleménynyilvánítás és a gyülekezési jog ész nélküli korlátozására. Nem jelenti azt sem, hogy az alkotmánybírósági kontrollon folyamatosan fennakadó, pánikszerű szabályozási ötletekkel kellene a szólás- és gyülekezés szabadságát aránytalanul korlátozni. Az alapvető emberi jogok ugyanis nem csak a kirekesztő nézeteket valló állampolgárokat illetik meg, következésképp ha ésszerűtlenül korlátozzák a szólás- és gyülekezés szabadságát, akkor egy olyan beszűkült ország felé tettünk egy lépést, amit csak ők akarhatnak - mindannyiunk kárára.

Társaság a Szabadságjogokért

Amiben nem tévedtem: valóban vannak olyan jogvédő szervezetek, amelyek ma már másként lépnek fel a rasszista uszítás ellen, mint korábban évekig-évtizedekig tették. Ez a Magyar Helsinki Bizottság leveléből is kitűnik, amelyben több ilyen esetet felsorolnak - 2008-ból és 2009-ből. Amiben tévedtem: mégsem vetettek számot saját korábbi álláspontjukkal és tevékenységükkel, ennélfogva azzal sem, hogy súlyos felelősség terheli őket (is!) a mai helyzet kialakulásáért. Egyszerűen köpönyeget fordítottak, csendben megváltoztatták korábban nagy hangon képviselt nézeteiket. "A TASZ évek óta következetesen képviseli azon álláspontját (...) hogy a rasszista, antiszemita, xenofób, homofób indíttatású uszítás ellen a büntetőjog eszközeivel is fel kell lépni" - írja válaszában a TASZ. Ha az "évek óta" azt jelenti: másfél éve, akkor igazuk van. Egyébként meg nincs. Az érveimet - merő véletlenségből - megírtam a Mozgó Világ augusztusi számában, nem ismételném el őket, beérem egy idézettel: "A szólás- és gyülekezési szabadság korlátozása nagyobb veszélyt jelent a demokráciára, mint a náci beszéd büntetőjogi következmények nélkül hagyása" - 2004-es kiáltványában még ez volt a TASZ álláspontja. Ugyanebben a számban - merő véletlenségből - a Helsinki Bizottságnak arra a vádjára is válaszoltam (mert, ugye, nem kérdés az, hanem vád), hogy miért nem a bíróságoknak a jogszabályok alkalmazását ellehetetlenítő gyakorlatával foglalkoztam a Narancs-cikkben.

Nem helyes, hogy én jobban odafigyelek az egyébként fontos szerepet betöltő jogvédő szervezetek történetére, mint ők maguk. Én vettem a fáradságot, hogy végigolvassam az archívumomat, és felfrissítsem az emlékezetemet, mielőtt bármit állítok. Ugyanezt elvárom a velem vitázóktól. És akkor nem lesz szükségük rá, hogy szokásos előítéleteikkel aggassanak tele. Tehát: nem akarom morális elvek alapján felülírni a jogrendszert, azt azonban követelem, hogy ne "a jog belső logikájának" feltétel nélküli tiszteletben tartása uralja el az életünket, mint eddig. Várom tehát a megváltoztatására tett erőfeszítéseket (lásd: Mozgó Világ, 2009. július). Aztán: én - a jogvédőkkel ellentétben - semmiféle elvemet nem vágtam sutba felháborodásomban. A rasszista uszítók szabadságjogainak védelme sohasem szerepelt az elveim között: húsz éve felháborít, húsz éve beszélek ellenük. Aztán: a jogvédő szervezetekkel ellentétben én sohasem mostam össze - "a gyűlöletbeszéd" fogalmában - az antiszemita, cigányellenes, xenofób, homofób beszédet sem az alpári vagy sértő beszédmóddal, sem a hülyeséggel, pláne nem a bírálattal, ennélfogva sohasem rettegtem attól, hogy "a magyar állam korlátlan felhatalmazást" kap "a véleménynyilvánítás és a gyülekezési jog ész nélküli korlátozására". 'k viszont, ha kicsit kutakodnak a saját történetükben, meg fogják találni ezeket a fejezeteket is. Aztán: sohasem írtam és beszéltem együttérzéssel sem az ügyészségről, sem a rendőrségről. Tényről beszéltem, arról, hogy ha fel akarnak lépni a rasszista uszító beszéd és magatartás ellen, jogalkalmazó szervként legfeljebb kijátszhatják azokat a jogszabályokat, amelyek a jogvédők által másfél évtizede védett alkotmánybírósági értelmezések alapján születtek, illetve nem születtek meg. Aztán: félelmeim valóban vannak. Attól félek például, hogy ez az ország hamarosan élhetetlen lesz a hozzám hasonló magatartású és erkölcsű embereknek, egyebek mellett azért, mert itt elfelejtődött, hogy amikor elveket védünk, embereket is védünk. Az agresszív uszítókkal szemben a kiszolgáltatottakat. És nem fordítva. De sem a Narancs-cikket, sem az öszszes többit nem azért írom, mert "engedek a félelmeimnek". Ha a személyes félelmeimnek engednék, hallgatnék, mint sok - egyébként okos és jó tollú - honfitársunk.

Nekem persze könnyű magamhoz hűnek maradni, én csak egy ember vagyok. Szemben a változó tagságú szervezetekkel, amelyeknek, ha ugyanazon név alatt hitelességre tartanak igényt, be kell számolniuk nyilvánosan arról, miért képviselnek ma - helyesen - mást, mint korábban. Erről szívesebben olvastam volna a válaszaikban.

Mihancsik ZsóÞa

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.