Hánykolódik, de nem süllyed – a Fidesz és a többiek

  • Keszthelyi András
  • 2015. június 17.

Political Animal

Megvizsgáljuk, hogy alakult a pártok támogatottsága az elmúlt hónapokban.

A Fidesz őszi gyengülését hiába követte két gyors vereség Veszprémben és Tapolcán, ezeknek nincs kimutatható hatása sem a kormánypárt, sem ellenzéke támogatottságára. A frissen publikált Medián és Ipsos közvéleménykutatásokkal immár teljes a Tapolca utáni kép: mind a négy rendszeresen publikáló intézet (Medián, Ipsos, Tárki és a kormánykedvenc Nézőpont) részéről rendelkezésre áll a tapolcai választás után felvett adat. Az alábbiakban ezeket elemzem. Az egyszerűség kedvéért a négy intézet adatainak átlagával számolunk.

Az első tanulság: a Fidesz az őszi csúcs után sok szavazót vesztett, de a hanyatlás megállt. A tavaly októberben mért támogatottsághoz képest, a négy intézet átlagát alapul véve a kormánypárt mintegy 900 ezer szavazót vesztett, de azt lényegében egy-két hónap alatt. Minden bizonnyal elsősorban az őszi tüntetéshullámnak köszönhető ez a veszteség – annak elültével, illetve eljelentéktelenedésével a csökkenés megállt, a Fidesz támogatottsága alacsonyabb szinten, de stabilizálódott. Erre utal a Medián azon adata is, amely szerint a márciusi 25 százalékról 31 százalékra emelkedett azok aránya, akik szerint az országban jó irányba mennek a dolgok. (Ez ugyanakkora arány, mint amit a múlt ciklus elején, 2011 májusában mértek.)

Orbán Viktor pártja továbbra is a legnagyobb politikai alakzat, ezen érdemben sem a veszprémi, sem a tapolcai vereség változtatni nem tudott. Magyarán a Fidesz megőrizte a győztes pozícióját, gyengülése egyelőre átmenetinek tűnik és jelentősen elmarad nemcsak a második Gyurcsány-kormány idején bemutatott szocialista mélyrepüléstől, de még az előző ciklus mélypontjától is (2012 nyara). Annak okát, hogy a párt mégis gyengébbnek látszik, leginkább az Orbán-Simicska konfliktusban és a már ősszel megjelenő, de tavasszal tovább erősödő disszidens hangokban kell keresni.

A Fidesztől elforduló szavazók egyelőre csak elbizonytalanodtak, de nem találtak maguknak másik pártot. És ameddig az ellenzék nem képes vonzó alternatívát kínálni, nem is fognak. Jelen állás szerint a Fidesz akár megismételhetné tavalyi győzelmét, tekintettel arra, hogy az ellenzék egyik pártjának sem sikerült profitálnia a tavaszi győzelmekből.

A második legnagyobb politikai erő ma egyértelműen a Jobbik. Már az a tétel sem igaz, hogy az egykori baloldali összefogás pártjai együttesen nagyobbak volnának nála. A négyből három intézetnél a Jobbik támogatottsága nagyobb vagy egyenlő amazok együttes támogatottságánál. Mindezzel együtt a szélsőjobboldali pártól nem állítható, hogy érdemben gyarapodott volna a Fidesz szavazók elvándorlása miatt. A Fidesztől elforduló szavazók mindössze egyharmada választotta a Vona Gábor jóvoltából a néppártosodás útjára lépő, de a Duna-parti cipőkbe alkalomadtán önfeledten beleköpdöső képviselők által fémjelzett Jobbikot. A tapolcai eredmény egyedül a Nézőpontnál hozott kimutatható erősödést, de az is időlegesnek bizonyult.

Ami a többi ellenzéki pártot illeti, sok örömre itt sincsen ok. Az egyforma hevességgel gyurcsányozó és orbánozó LMP stabilizálta helyzetét a parlamenti küszöb felett, ezzel relatíve a legnagyobb nyertese ennek az oldalnak. Immár 300 ezer körüli választó jelöli meg kedvenceként Schiffer András pártját, de az egyenlő távolság elve a koalícióképtelenséggel párosulva nyilvánvalóan nem elegendő ahhoz, hogy az LMP a magyar politika meghatározó szereplője legyen.

Emlékezzünk meg röviden az Együtt és a PM sorsáról is. Az őszi szétválást követően a két párt összesen mintegy 3 százalékos támogatottságon osztozik, ezen belül az Együtt kétszer akkora, mint egykori szövetségese. A magyar szavazók józanságát mutatja, hogy a PM-nek egyetlen darab új szavazót sem sikerült szereznie az alapjövedelem ötletével.

A  DK a változatosság kedvéért ingyenvízzel és a minimálbér radikális emelésével kampányol. Márciushoz, tehát Tapolca előtthöz képest a Mediánnál enyhén csökkent, a többieknél változatlan a támogatottsága. A Demokratikus Koalíciónak mintegy 5 százalékos tábora van (400 ezer választó), ami nagyjából kétharmada az MSZP-ének és egyharmada a Jobbikénak. A DK helyzetének jobb megértéséhez azonban két további szempontot is érdemes figyelembe venni. Egyrészt azt, hogy szavazói messze a legaktívabbak, így a biztos szavazók körében mért adatok középpártnak mutatják a kispártot. Másrészt azt, hogy az őszi eredményekhez képest a DK is erősödött. Ma az októberi mérésekhez képest mintegy 100 ezerrel több a támogatója, ezek kétharmada azonban nem a Fidesztől, hanem minden bizonnyal a szocialistáktól érkezett.

Az elmúlt félév másik vesztese ugyanis az MSZP, amely mára egyértelműen elvesztette váltópárti státuszát. Támogatottsága a rendszerváltás utáni mélyponton van a Mediánnál és az Ipsosnál is, a 8-9 százalékos érték durván 650-700 ezer választót jelent. Az októberi nem különösebben acélos eredményhez képest is sikerült mintegy 60 ezer szavazót veszítenie, és a pártvezetést aligha vigasztalja, hogy ezek a szavazók ma a DK táborát bővítik. A helyzeten nem javítottak az MSZP május elsejéhez kapcsolódó szociális ígéretei (háromkulcsos szja, minimálbér-emelés), és bizonyosan a jövőben sem javítanak a Jobbikkal kötött helyi megállapodások sem (Tapolca, Gyöngyös, Ózd).

Bár a baloldalon még mindig a legnagyobb, az MSZP mára egy hajdanvolt nagy párt lassú bomlástermékének mutatkozik.  Gyurcsány távozása óta sem új vezető, sem a szavazókat megszólítani képes gondolat nem született a szocialista műhelyekben. Így aztán egyáltalán nem meglepő, hogy míg ősszel három intézet is két-négyszeres különbséget mért a DK-hoz képest, mára a DK számára elérhető közelségbe került a dobogó harmadik helye a Fidesz és a Jobbik után.

Összefoglalva: ősz óta a Fidesz vesztett, de nem roppant meg. A Jobbik erősödött, de igazából nem profitált. A DK enyhén erősödött, de nem a Fidesz, hanem az MSZP rovására. Az LMP stabil kispárttá vált a parlamenti küszöb fölött. Az Együtt megmaradt a stabilan mérhető pártok kategóriájában, míg a PM a hangzatos ígéretek ellenére sem tudott kilépni a futottak még tünékeny kasztjából (vö. KDNP, Liberálisok). Veszprém és Tapolca után a kormányváltás lehetősége kézzelfogható közelségűnek tűnt. Ma mégis úgy látszik, ennek feltételeit nem az ellenzéki pártok, hanem a Fidesz belső viszonyai teremtik meg. Vagy nem.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.