35 óra - Európa a népszavazások után

  • Szlankó Bálint
  • 2005. június 16.

Publicisztika

A nagy amerikai lapok oly gonoszak tudnak lenni Európával!
A New York Times külpolitikai esszéírója cikkét a brutális sebességgel modernizálódó indiai hi-tech ipar központjából, Bangalore-ból keltező Tom Friedman epésen annyit jegyzett meg az európai alkotmányt elutasító francia népszavazás után: "A franciák mindent elkövetnek, hogy megőrizzék a 35 órás munkahetet, miközben az indiai informatikusok hajlandóak volnának napi 35 órát dolgozni. Sok sikert."

Sok szempontból nem olyan nagy katasztrófa, hogy az uniós alkotmány - szinte biztosan - megbukott a franciaországi és hollandiai elutasítás után. Az EU-nak így is vannak működőképes alkotmányos keretei, ha kicsit toldozottak-foldozottak is. Nem az a legnagyobb baj az unióval, hogy a döntéshozatali rendszere enyhén elavult, vagy hogy nincs közös külügyminisztere. Inkább az, hogy a "nem" valószínűleg újabb gól az "európai szociális modell" nevű régi vágású protekcionista attitűd és a gazdasági modernizáció közt folyó küzdelemben azok javára, akik még ma, 2005-ben is azt az illúziót dédelgetik, hogy az elöregedett és kissé ellustult kontinens megpróbálhat úgy tenni, mintha a világban nem történt volna semmi az elmúlt 15 évben. Miközben még az Egyesült Államokban, a XXI. századi gazdaság gigászi fellegvárában is azon aggodalmaskodnak, hogy vajon fel tudják-e venni, fel lehet-e venni a versenyt az elképesztő tempóban felzárkózó Kínával és Indiával.

*

Az öreg és a modern Európa közti küzdelem egyes csatái házon belül folynak. Magyarország a többi új tagállammal az egyik oldalon áll, jellemzően Nagy-Britanniával, Írországgal és pár más északi liberális állammal együtt, jellemzően a németekkel és a déli, latin országokkal szemben. Az alkotmány elutasítása pedig sok tekintetben az Európai Unió "túlzott liberalizmusától" és gazdasági modernizációs reformjaitól történő elzárkózás volt, különösen Franciaországban.

Az európai gazdaság évek óta tartó csendes haldoklása Magyarországot és a többi keleti államot elsősorban két dolog miatt érinti. Az egyik az, hogy az unió azon államai, amelyek hagyományosan finanszírozzák a közösségi költségvetést és a felzárkóztatási programokat, nem akarnak fizetni. Az idei költségvetési vita (A nagy zsákmány, Magyar Narancs, 2005. június 2.) erről szól: az eddig ismeretlen szintű önzésről és fukarságról, ami persze teljesen érthető egy olyan időszakban, amikor évek óta nincs gazdasági növekedés, és ezért nincs pénz sem. Ennek egyik áldozata éppen az elmaradott és befektetésre éhes Kelet-Európa.

A másik probléma - és ez a nagyobb: a közösségi költségvetésből így is irgalmatlanul, talán elkölthetetlenül sokat fogunk kapni -, hogy felütötte fejét Nyugat-Európában a protekcionizmus ronda szörnyetege, szemében idegengyűlölet villog. A francia népszavazás misztikus főszereplője, a "nem" táborának fő ellenségképe a "lengyel vízvezeték-szerelő" volt, aki hajlandó sokkal többet és sokkal olcsóbban dolgozni, mint a monolitikus szakszervezeti és kvázi-tervgazdasági rendszer által védett francia vízvezeték-szerelő, és akit ki kell szorítani a francia piacról. A lusta franciáknak - és általában a lusta nyugat-európaiaknak - nincs kedvük versenyezni az olcsóbb kelet-európai munkaerővel és általában az olcsóbb kelet-európai gazdaságokkal. Nagy-Britanniát és Írországot leszámítva az összes régi uniós tagállam egy átmeneti időszakra lezárta munkaerőpiacát az újak dolgozói előtt. (Az attitűd szempontjából mindegy, hogy a kelet-európai munkaerő nem valami mobil, még a meglévő kvótákat sem töltjük ki.)

*

A régi és a modern Európa közti tusakodás nem biztos, hogy jól alakul e két alapvetően modernizáció-, globalizáció- és EU-ellenes népszavazás után. Az eredményt demokrata politikus aligha hagyhatja figyelmen kívül. A bevándorlóktól, versenytől, gazdasági reformoktól való félelem nyomot hagy a nyugat-európai politizáláson, egyszerűen azért, mert sok szavazatot ígér. Az új francia miniszterelnök programja és kabinetje első ránézésre konzervatív, óvatoskodó és populista. Még a liberális francia jobboldal üdvöskéje, az elvileg piac- és reformpárti Nicolas Sarkozy is protekcionista hangokat hallat a referendum óta.

*

A piaci versenyben, a modernizációban, a globalizálódó világban - az új Európában - helytállni képtelen nyugat-európai államok - főleg a betegeskedő Franciaország és Németország - az unió hagyományosan vezető és jellemzően progresszív szereplőiből a reakció apostolaivá váltak már évekkel ezelőtt, s a francia és holland népharagtól még jobban felbátorodhatnak. A brüsszeli közvélekedés szerint a népszavazások után az amúgy is akadozó, népszerűtlen európai gazdasági reformok esélye csak tovább csökken. A hazai reformokra is képtelen Jacques Chirac és Gerhard Schröder béna kacsává vált, tőlük vezetést várni nem lehet, csak gáncsot.

Végeredményben a tét ennél is nagyobb: képes-e elfogadni az európai közvélemény, hogy a globalizálódó világban az egyre keményebb verseny menedzselésének egyetlen eszköze az Európai Unió. Meglovagolni a globalizációt, learatni gyümölcseit, de egyúttal megvédeni minket a legkellemetlenebb hatásaitól csak ez tud, mert határokon átnyúló jelenségeket csak határokon átnyúló intézményekkel lehet kezelni. Lehet, a válasz: nem. Ez pedig baj, mert az unió legitimációs pillérei gyengék. A közös európai piac logikája és az európai politikai elit néhány évtizedes elkötelezettsége önmagában nem biztos, hogy elég. Az EU nem nemzetállam, nem törzs, nem család. Nem Istentől való, nem adott. Folyton bizonyítania kell. Ha az európaiak és rövidlátó politikusaik nem tudják megérteni, hogy szükségük van rá, a 21-ik században egyre inkább, akkor ha összedőlni nem is, de működni csak akadozva, betegesen fog, reformra, lendületre képtelenül. Ez pedig baj, mert már túl sok feladatot aggattunk rá.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.