Kirill Haratyjan

A háború elnöke

Miért olyan fontos a márciusi oroszországi elnökválasztás Putyin számára?

Publicisztika

Március 15–17-én elnökválasztás lesz Oroszországban. Putyin úgyis akkorát nyer, amekkorát akar – legyinthetnénk. Ám pár körülmény igenis megnöveli a tétet.

Az idei pravoszláv vízkereszt fontos változást hozott az oroszok életében. Eddig minden évben megmutatta a tévé, hogy – az orosz népi kereszténységben bevett szokásnak hódolva – hogyan merül alá Vlagyimir Putyin valamely tó jegén vágott lékbe, s keresztvetések közepette hogyan mártja bele a fejét háromszor a jeges vízbe. Az idén azonban ez elmaradt. Nem mutatták, egyszerűen csak közölték velünk: Putyin alámerült. Még hozzá is tették: a merülés – magánügy, nem tartozik a nyilvánosságra. Most már nem lehet csak úgy mutogatni a félmeztelen Putyint.

Oroszországban ugyanis új korszak kezdődött – mégpedig abban a pillanatban, amikor Putyin bejelentette: „nem teheti meg”, hogy ne induljon az elnökválasztáson. Hiszen egy olyan mintaszeparatista – bizonyos Artyom Zsoga – javasolta, kérte, sőt követelte, hogy vezesse tovább a harcot, akinek a fia maga is ebben a háborúban, a Donyecki Népköztársaságért halt mártírhalált.

Békeidőben a nemzetvezető vígan vágtázhatott a lován félmeztelenül, alámerülhetett a jeges vízbe egy szál fürdőgatyában, kérkedhetett korát meghazudtoló sportos külsejével. Akkor ez volt a dolga: elnöki hatalma testi valóságát, brutalitását, totális maszkulin jellegét sulykolni a közönségének. Ám a Kremlbe most bölcsesség kell, s ezért az elnök jelenleg a „minden oroszokat összefogó szellemi kötelék” letéteményese lett. Oroszországban a hagyomány szerint a háború az igazi népi ügy, a szent kötelék. Igaz, a „háború” szó most tabusítva van, de az orosz nép megszokta már ezt a „specoperacija”-t, a különleges katonai műveletet is. Az orosz nép dolga különben is a szakrális hallgatás és a rituális bólintás.

Háború – ennyi Putyin elnökválasztási programja. Háború nélküli időkre sem neki, sem az orosz vezetésnek semmiféle pozitív víziója nincs. A harcot folytatni kell, történjék a fronton bármi.

De ki mondja meg, mi történjék a fronton? Ki most az ún. „orosz vezetés”?

A léken túl

Az Ukrajna elleni háború előtt viszonylag homogén korporációként működött a titkosszolgálatokat, a hadsereget, a rendvédelmi és nyomozati szerveket magába foglaló ún. „erőszakszervezeti struktúra”. A „szilovaja sztruktura” kifejezés, illetve tagjainak elnevezése, a „sziloviki” („erőhatalmisták”) 2007-ben, Putyin második elnöki ciklusának vége felé vándoroltak át a sajtószlengből a köztudatba, sőt a hivatalos nyelvbe, s az előbbi nem csupán az erőszak alkalmazására törvényesen felhatalmazott testületeket jelöli, hanem az ezekhez kapcsolódó minisztériumokat, állami szerveket is.

Az „erőszakszervezeti blokk” állandó belharcoktól hangos, s tagjai között az elnök mellett működő Oroszországi Biztonsági Tanács elnöke, Nyikolaj Patrusev próbál bizonyos egyensúlyt fenntartani. Húsba vágó közös érdekek kötik őket össze: minél magasabb fokú militarizálást és minél kevesebb polgári hatalmat akarnak, elhallgattatni az üzleti szférát és az akadékoskodó központi bankot. Ám ez a szoros érdekszövetség a háború kitörése után hamar fölbomlott, és a kezdeményezést a „tábornokok”, az orosz hadsereg katonai vezetői ragadták magukhoz. A „tábornokok” gyűjtőfogalom, azok a főtisztek értendők bele, akik kulcspozíciókat foglalnak el a hadsereg és háttérintézményei informális hierarchiájában, még ha nem is mindig a legmagasabb rend­fokozatban. Az igazán befolyásos katonák számát az állandó, legtöbbször titkos káder­cserék, kegyvesztések, formális kinevezések miatt még megbecsülni is lehetetlen. Az országban 1991 óta 70-en kapták meg a legmagasabb, hadseregtábornoki rangot, közülük 22 már nem él, а többiek között pedig alig tucatnyi a 2012 után kinevezett, igazi, hithű putyinista. Közöttük ráadásul vannak már kegyvesztettek is, például a kegytelen, de profi Szergej Szurovikin hadseregtábornok, akit Prigozsin „pártfogolása” miatt menesztettek – dacára annak, hogy az ő irányításával építette ki az orosz fél tavaly azt az erős védelmi rendszert a fronton, amely feltartóztatta a nyári ukrán ellentámadást. (Szurovikin most állítólag afrikai küldetésen van.) Az igazi „rangidős” Szergej Sojgu hadseregtábornok, aki 2003 óta tartja a frontot Putyin mellett. Szilárd pozí­ciója azonban nem katonai szakértelmének köszönhető.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.