Antal Dániel

A holland fickó

Miért haragszik Mark Ruttére Orbán Viktor?

  • Antal Dániel
  • 2020. augusztus 23.

Publicisztika

Orbánék új mumusa nem öreg, nem gazdag és nem zsidó, hanem középfiatal (1967-ben született), zsugori és holland. „Magyarellenessége” egyszerű fideszes propagandatermék, ami a jogállamisági követelmények figyelembevételét előíró uniós pénzköltési szabályokról próbálta elterelni a figyelmet.

A soros gyűlöletkampány új célpontja Mark Rutte holland liberális miniszterelnök. Majdnem olyan régen Hollandia vezető politikusa, mint Angela Merkel Németországé, és nagyjából a pozíciója is hasonló: a józan közép technokrata vezetője, aki különböző összetételű nagykoalíciók veszekedő és kevésbé tehetséges politikusain felülemelkedve megtalálja és tető alá hozza a kompromisszumokat. Vezetett már kisebbségi kormányt éppúgy, mint nagykoalíciót a szocdemekkel; manapság két liberális és két keresztény-keresz­tyén párt kormányzati szövetségét tartja össze. Pártját (Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért, VVD) 15 éve irányítja, és harmadik miniszterelnöki ciklusának közepén népszerűsége olyan magas, hogy ha ma lennének Hollandiában a választások, minden korábbinál nagyobb győzelmet aratna.

Személyisége miatt is teljesen valószerűtlen az ellene irányuló gyűlöletkampány. Hágában egyszer csak azt veszed észre, hogy mögötted áll a sorban a kávézóban, de ha éppen születésnapi bulit tartanak valahol, kezet ráz mindenkivel és mond egy viccet. Közvetlen és szerény. Biciklivel jár munkába. A magánéletéről semmit nem tudunk, azt sem, hogy a nőket vagy a férfiakat szereti-e. Idős édesanyjával lehetett csak nyilvánosan látni, akitől azonban nem tudott elbúcsúzni, mivel a koronavírus-járvány tetőpontján a kórházakban a miniszterelnökkel sem kivételeztek a látogatási tilalom ügyében.

Hogy ezt a politikust „a magyarok elleni érzelmek” vezetnék? Orbán személyeskedő, kommunistázó kirohanására Rutte ezt válaszolta: „Nem azért gyűltünk most össze, hogy utána életünk végéig látogassuk egymás születésnapi bulijait. Itt mindenki a saját országáért dolgozik, ide mindenki hivatalból jött.”

A hétvégi EU-csúcson a holland, finn, osztrák és dán érdekek azt kívánták, hogy vezetőik fellépjenek az évtizedeken át rossz gazdaságpolitikát folytató déli tagállamok és a kleptokrata keletiek ellen. A hollandok, finnek, osztrákok, dánok a többiekhez képest lényegesen többel járulnak hozzá az EU közös költségeihez és lényegesen demokratikusabbak is. Bár Ruttének nem lenne félnivalója egy újabb választástól, egy esetleges EU-ellenes népszavazási kezdeményezéstől igenis tarthatott volna, ha a csúcson engedékeny. Népszerűsége eddig egyszer ingott meg jelentősebben: amikor a görögök államadósságából engedett el egy részt a holland adófizetők pénzén.

Az északi tagállamok jóléte nem ásványkincseknek vagy isteni adománynak köszönhető, hanem annak, hogy gazdag, kompromisszumkész, együttműködő nemzeti intézményeik vannak a politikában. A vállalkozói kamarák és a szakszervezetek, a civil szervezetek és a pártok képesek a hosszú távú népesség- és gazdasági növekedés feltételeit és a kormányzat ellenőrzését megvalósítani. Ezeknek az államoknak az adófizetői jelentős összegekkel finanszírozzák a görög polgárok nyugdíját vagy éppen a felcsúti kisvasutat, gyakran a számukra sokkal fontosabb ügyek, például a koronavírus-válság miatt a fellépési lehetőségtől megfosztott otthoni művészeik vagy a klímaváltozás elleni intézkedések rovására.

A közös holland, dán, finn és osztrák álláspont az EU-csúcson az volt, hogy ha Olaszországot szanálni kell, vagy Magyarországot, Romániát fel kell zárkóztatni, az erre szánt holland, dán, osztrák, finn eurók elköltését ellenőrizni szeretnék. Rutte azt szerette volna elkerülni, hogy törékeny, négypárti kormánykoalíciója amiatt essen szét, mert például fel kell emelni a hollandiai könyvek áfáját az olasz kormány megsegítése miatt. Vagy azért, mert a holland befizetésekből valahol a magyar pusztában egy újabb stadiont emelnek.

Hollandiában és általában az északi tagállamokban Orbán az európai kleptokrata megtestesítője lett, ami nem is csoda: régebben van kormányon, nagyobb hatalma – és nagyobb arca – van, mint a többi hasonszőrű kelet-európai vezetőnek. A holland tévékabarék jóvoltából az országban sokan tudnak az uniós pénzen a fideszes képviselők háza táján felépített 30 centi magas kilátótornyokról, amelyek a választókerület turisztikai vonzerejét hivatottak növelni; és sokan hallottak már arról is, hogy Orbán saját falusi kertje végébe akkora stadiont épített, hogy ha az Ajax arénája arányosan hasonló lenne, akkor a lelátó felső karéjáról el lehetne látni Franciaországig. A legújabb populista párt azzal szerzett országos ismertséget és utána helyeket a parlamentben, hogy népszavazást kezdeményezett az EU és Ukrajna közti társulási szerződés ellen, azzal riogatva, hogy ez egyirányú utca, és csak eggyel több kelet-európai állam feneketlen hordójába kell majd önteni a holland adófizetők pénzét. A kereszténydemokraták azért nem támogatják az EU-n belüli nyugdíjjogosultságok transzferálhatóságát, mert szerintük a magyar nyugdíjrendszer fekete lyuk, ami mindent elnyel. A magyar és a holland nyugdíjrendszer között a legkisebb kapocs is maga lenne az életveszély, gondolják, és okkal.

Rutte tehát nemcsak Hollandia kormányozhatóságát és társadalmi békéjét, hanem uniós tagságát is kockára tenné azzal, ha nem úgy lépett volna fel, ahogy. Miközben Orbán csekély képzelőerővel éppen kommunistázta Ruttét, Macron francia elnök David Cameron antitézisének nevezte: Rutte a kemény fellépésével éppen a Nexit-népszavazástól óvja az uniót.

Ez a vita nem Magyarországról szól, hanem Görögország után Olaszország és esetleg Spanyolország, Portugália (meg talán Franciaország) szanálásáról. Ami finoman szólva is nagy falat az északi tagállamoknak. Mivel az eurózóna szétesése, Olaszország csődje alapjában rázná meg az EU-t és a holland gazdaságot is, Rutte itt értelemszerűen engedett. Valamit azonban mondania kell majd a holland parlamentben és a heti sajtótájékoztatóján is (ahol, bizony, bárki kérdezhet tőle). Az a legkevesebb, hogy kiáll a holland uniós eurók ellopásának jogi szankcionálásáért – hiszen a „jogállami követelmények” valójában azt jelentik, hogy ahová holland pénz megy, ott az ellopását a helyi vagy európai ügyészség nyomozza ki, a helyi bíróság az elkövetőket csukja börtönbe, az eltulajdonított pénzt pedig kapja vissza a jogos tulajdonosa, a megmarkecolt adományozó.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.