"A Palkovics-terv esszenciáját az irigység felbuzdítása adja"

  • Szilágyi Emőke Rita
  • 2019. március 19.

Publicisztika

Lassan beérik a Palkovics-terv gyümölcse. Csak az a helyzet, kedves egyetemi kollégák, hogy abból a gyümölcsből egyikünk sem fog enni.

Szomorúsággal vegyes dühvel olvastam Elek István írását az MTA körül kialakult helyzetről. Azt írja, érthető, hogy az egyetemek nem szolidárisak az MTA-val, mert

  1. az MTA sem volt velük szolidáris, és egyébként is végre „leszállhatna a magas lóról”;
  2. az MTA-kutatók mindig jobb helyzetben voltak, mint az egyetemi kollégák; és
  3. szerinte jó megoldás volna, ha az MTA-kutatók az egyetemek alá kerülnének, mert az „MTA oktatói sem járnának rosszul, továbbra is kutathatnának kedvükre”.

Végül pedig már azt vizionálja, hogyan kellene szétosztani az MTA-t jogosan megillető pénzt. Ez is egy vélemény. Az Akadémiai Dolgozók Fórumát (ADF) többek között éppen azért hoztuk létre, hogy a régi sérelmeket meghaladva, új fejezetet nyissunk a kommunikációban.

Előbb cáfolom Elek István állításait, majd röviden ismertetem álláspontunkat.

  • Elek téved, amikor azt állítja, hogy azért nem szolidárisak az egyetemek, mert az MTA „nem állt ki az egyetemek mellett”. Ajánlom figyelmébe azt a több száz szolidaritási nyilatkozatot és támogató levelet, amelyeket részben Lovász László elnök úrnak, részben az akadémiai dolgozóknak küldtek határon innen és túlról, sok esetben egyetemek. Nem valós tehát az állítás, hogy az MTA felé nincs szolidaritás.

Érdemes elgondolkodni azon is, hogy az MTA-val szembeni vád megállja-e a helyét.

Miért nem szolidárisak az egyetemek az Akadémiával?

A közbeszéd ma az MTA átalakításáról szól. Az ellenzék támad, a kormány reagál, ahogy szokott. Van minden, tiltakozás, tüntetés, aláírásgyűjtés, de leginkább a szobák mélyén zajló pusmogás, hőbörgés, egyéni felháborodás. A nem a tudásiparban dolgozó ismerősök arról faggatnak, hogy mi ez. Miért tiltakoznak a tervezett átalakítás miatt? És miért hallgatnak az egyetemek?

Az MTA és annak dolgozói ugyanis szolidárisak voltak a felsőoktatásban dolgozókkal. A CEU-s tüntetéseken számos kollégával találkoztam, Lovász László pedig elsők között szólalt meg a CEU védelmében. Nehéz azonban azok mellett kiállni, akik maguk is félnek megszólalni.

Amikor a szörnyű egyetemi kancelláriai rendszert bevezették, valóban hallgattunk – de tegyük hozzá gyorsan, maguk az egyetemek sem szervezkedtek. Ez a bénultság ugyanis – vagy, ahogy a pszichológusok nevezik, tanult tehetetlenség – sajnos ragadós.

Ami pedig azt a bizonyos magas lovat illeti: ez a mondat meggyőzött arról, amit a szöveg olvasása során korábban is éreztem, ti. hogy a szerző nincs tisztában az MTA működésével. Elek István az MTA-n kéri számon a szolidaritást, de az nem derül ki, hogy pontosan melyik egységére gondol. Ez azért lényeges kérdés, mert a szerző által is emlegetett Tématerületi Kiválósági Program (TKP) elsősorban az MTA kutatóhálózata ellen irányul.

Hely hiányában csupán emlékeztetnék arra, hogy a kutatóhálózatban dolgozóknak, akiknek az egzisztenciájáról épp zajlik a vita, az átlagéletkora 41 év. Pályájuk első felében lévő kutatókról van tehát szó, esetükben magas lóról beszélni azt jelzi, hogy a szerzőnek fogalma sincs az intézményről, amelyről véleményt alkot. Jó lenne, ha legalább a tudományos szcéna tagjai nem mosnák össze az akadémiai dolgozókat az akadémikusokkal. Utóbbiakat egyébként szintén olcsó általánosítás egységes csoportként kezelni. Szolidaritás tehát igenis van, de ennél még több kell!

  • A Palkovics-terv esszenciáját az irigység felbuzdítása adja. Szűk látókörű azonban az, aki ebbe az átlátszó csapdába önként besétál. Ez nem most kezdődött.

Én 2013-ban kezdtem az akadémiai pályafutásomat. Már akkor is szánalmas és felháborító volt az oktatói-kutatói szféra bértáblája, és azóta sem történt jelentős javulás. Úgy tűnik, nincs világos kép az egyetemi szférában arról, milyen bérekért dolgoznak a kutatók. Csupán egyszer hangzott el az elmúlt hetek interjúiban, hogy az akadémiai kutatóhálózat tudományos kutatóinak átlagosan nettó 190 ezer forint a havi juttatása.

false

 

Fotó: MTI/Máthé

Lássuk meg, hogy egyaránt méltatlan körülmények között dolgozunk mind az akadémiai, mind az egyetemi szférában. Amikor mi napi 8 órában „kutatunk kedvünkre”, akkor az eredményeinket mindig a köz szolgálatába állítjuk – akárcsak az oktatók. Nem oktatunk, vagy nem annyit (ld. 3. pont), de csinálunk helyette mást: létrehoztunk például egy olyan nonprofit könyvkiadót, amely mára a humán stúdiumok eredményeinek egyik legfontosabb közreadójává vált, készítünk adatbázisokat, szerkesztünk folyóiratokat, szervezünk konferenciákat, tartjuk a kapcsolatot a hazai és határon túli tudományos műhelyekkel, doktori védések bírálói vagyunk, pályázatokat írunk és bírálunk, csak hogy pár tevékenységünket említsem.

A mi eredményeinket elsősorban az egyetemeken hasznosíthatják, tulajdonképpen az egyetemi kollégák keze alá dolgozunk. Lehet vitatkozni arról, hogy – akárcsak Menenius Agrippa meséjében – a gyomor vagy a kéz végzi-e a fontosabb munkát, és melyikünk melyik szereplőnek felel meg ebben az analógiában, de ez végső soron nem változtat a lényegen: együtt erősek vagyunk, külön elpusztulunk.

A cél közös! A közös bértáblánkat pedig sürgősen rendezni kell! Vádaskodással, egymásra mutogatással csak azok malmára hajtjuk a vizet, akik az egyetemi szféra önállóságát is megnyirbálták. Ezzel szemben meggyőződésünk, hogy épp a közös érdekek nyomán kialakítandó minél szélesebb körű szolidaritás vezethet eredményre.

  • Elek István írásából úgy tűnik, mintha az akadémiai dolgozók „kedvükre kutatgatnának”, és nem akarnának oktatni. Az igazság az, hogy az akadémiai dolgozók 40 százaléka részt vesz a felsőoktatásban, de aki nem, azok közül is sokan szívesen tanítanának, ha volna rá lehetőségük.

A mai helyzetben az oktatásban részt venni vagy úgy lehetséges, hogy a kutató

  1. elveszi valaki elől az állást az egyetemen,
  2. ingyen, altruizmusból oktat.

Akárhogyan is nézem, ezek egyike sem alkalmas arra, hogy a túlterhelt egyetemi oktatók válláról levegye a terhet. Ha minket átterelnének az egyetemekre, egészen biztos, hogy az mind az egyetemi, mind az akadémiai dolgozók csoportos leépítésével járna együtt.

Valóban ezt akarjuk? És utána? A szerző, bár belátja, hogy az MTA pénze önmagában nem oldaná meg az egyetemek problémáit, azért készséggel megpróbálkozna ezzel a lehetőséggel. Nem számol azonban azzal, hogy a történet az MTA kivégzésével nem fog véget érni. Mit gondol Elek, vajon ki a következő? Az ADF a megalakulásától azt hirdette, hogy a TKP-t vissza kell vonni, mert az a hazai kutatások támogatására alkalmatlan és méltatlan. Alkalmatlan, mert nem képes hozzájárulni Magyarország gyenge innovációs teljesítményének javítására. Méltatlannak pedig azért is nevezzük, mert a Palkovics-terv nyílt célja a különböző tudományterületek és intézmények összeugrasztása.

Az MTA kutatóintézeteinek dolgozói ezt megértették, így születhetett meg házon belül egy, a mai elkeseredett közhangulatban kivételes dolog: szolidaritás humán- és természettudósok között. Ez nagy eredmény, de még kevés. Hosszú távon szükség lesz az egyetemekkel, a közgyűjteményekkel való összehangolt mozgásra is.

Tudjuk, hogy a mostani helyzet az egyetemi kollé­gáknak sem jó. Nekünk sem jó. Mi lenne, ha rácáfolva a várakozásokra nem egymás nyakának ugranánk, hanem együtt dolgoznánk ki a megoldást? Nincs még késő. Állva halni biztosan nem.

Szolidaritást! Kölcsönös szolidaritást!

A szerző az MTA tudományos munkatársa, az Akadémiai Dolgozók Fórumának egyik alapítója.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.