Lakatos Péter

A szürkeség ára

  • Lakatos Péter
  • 2008. október 23.

Publicisztika

Immár közhelyszerűen tudjuk: az adófizetési morál javulása az egyik legfontosabb feltétele annak, hogy a jövedelem-központosítást nemzetközileg elfogadható szintre csökkentsük. Ez így helyes és logikus. Van azonban a szürkegazdaságnak egy sokkal áttételesebb, de legalább ilyen fontos hatása: ez pedig a kis- és középvállalatok (kkv) transzparenciájának hiánya, illetve ennek a következményei. Azaz: mennyire vannak rendben a kkv-k könyvei, és miért lenne fontos, hogy rendben legyenek - azon kívül, hogy ha a könyveik nincsnek rendben, talán adót sem fizetnek úgy, ahogy azt illene?

Az átláthatóság döntően befolyásolja a vállalatfelvásárlások és -összeolvadások esélyét, és ezen keresztül az egész gazdaság fejődését.

A felzárkózó országokban, különösen a demokratikus berendezésűekben a helyi kis- és középvállalatok kialakulása, megerősödése és dinamikus tulajdonosváltása fontos motorja a gazdaság fejlődésének. A cégek életgörbéjük során rendszerint éretté válnak a felvásárlásra; esetleg a továbblépéshez van szükségük tőkéstársra vagy új tulajdonosra. Ez nemcsak az innovációban, hanem az iparban és a szolgáltatásban is így van. Ez ad lehetőséget a vállalkozóknak arra, hogy újra és újra ott fejtsék ki a gazdaságra pozitív hatásukat, ahol a legtehetségesebbek: a vállalkozásalapításban és -indításban. Az USA-ban, Izraelben például sokan már a harmadik, negyedik technológiai cégüket viszik a tőzsdére vagy adják el valamelyik multinacionális nagyvállalatnak, hogy aztán mindig új területeken új vállalkozásba fogjanak. (Ezzel szemben például a német gazdaság egyik súlyos, de kevésbé közismert problémája a családi kis- és középvállalkozások generációváltása. A német cégtulajdonosok hajlanak arra, hogy ne adják el a vállalatukat, amikor pedig ez lenne az ésszerű: a második, harmadik generáció átveszi ugyan az üzletet, de belőlük már gyakran hiányzik a tehetség.)

A mai (illetve a válság okán: a tegnapi) magyar viszonyok között azokért az átlagos cégekért, amelyek nem kecsegtetnek extrém növekedéssel, körülbelül az éves nyereség ötszörösét hajlandó kifizetni egy olyan vásárló, akinek a tranzakció nem fontos stratégiai lépés, hanem inkább egy kockázatokkal, de extra hozammal is kecsegtető befektetés. (A kiszámíthatóbb nyugat-európai gazdaságokban, vagy akár a gyorsabb növekedéssel kecsegtető Távol-Keleten ez a szorzó - sajnos - magasabb.) Az ilyen tranzakciók és befektetők léte rendkívül fontos a gazdaság számára, a fejlett országokban ezzel foglalkozó társaságok százai működnek a piacon. Nekik köszönhetően - például egy hirtelen betegség, haláleset vagy kecsegtető másik lehetőség esetén - nagyon rövid idő alatt ésszerű áron ki lehet szállni szinte bármilyen cégből.

Ahhoz azonban, hogy ez a dinamika, ez a piac működhessen, a vevőnek tudnia kell, mit kínálnak neki. Ezt a lehetőséget veszítik el a magyar vállalkozások és a magyar gazdaság, amelyet a kelet-európai átlagnál is kuszább könyvelésű cégek népesítenek be.

A magyarországi kis- és középvállalatok könyvei a legjobb szándék esetén is ritkán tükrözik valós gazdasági helyzetüket. Ezeregy okból - de leginkább a számla nélküli eladás és vásárlás, illetve a bérek nem teljesen szabályos kifizetése miatt. Ezért számos külföldi szakmai befektető eleve nem is tud mit kezdeni ezekkel a cégekkel. De ha akad is vevő, a kockázatok miatt e vállalatokat egy hasonló nyugat-európai vagy akár transzparensebb módon vezetett, könyvelt kelet-európai céghez képest csak sokkal alacsonyabbra lehet beárazni. A kockázatok nemcsak, sőt nem is elsősorban az adóhivatal vizsgálatainak a kockázatát jelentik, hanem azokat is, amelyek a valós cégműködés ismeretének a hiányából fakadnak.

A szürke működésnek emellett több közvetett, ám nem kevésbé kárhozatos következménye van. Az egyik ilyen a növekedési gát. Az a cég, amely bevételének és eredményének számottevő részét nem a könyvein keresztül realizálja, nyilvánvalóan nem kap hitelkeretet, vagy csak sokkal kevesebbet. A másik dimenzió a félelem, az óvatosság. Ha a szürkén működő cég egységnyi nyereséget hoz, a tulajdonos-vezetőt aligha motiválja bármi, hogy dupla forgalmat érjen el másfélszeres nyereséggel, mert ekkor a kockázata lehet, hogy inkább háromszoros lesz.

Ha ezek a vállalkozások megfizetnék a munkaerő szabályszerű költségeit (ezeknek persze a mainál alacsonyabbnak kell lenniük, ezt mindannyian tudjuk), akkor a munkaerő relatíve értékesebb jószággá válik, érdemesebb lenne oktatni, megszervezni a munkáját, kiváltani technológiával. Az így felszabaduló munkaerő a munkaerőpiacon kelendő áru lenne, és ugyancsak serkentené a gazdaság növekedését (hiszen ma a munkaerőhiány és a munkanélküliség párhuzamosan van jelen).

*

Hogyan is gondolkodhat ma Magyarországon egy kisebb cég tulajdonosa? A cégen keresztül ki tudja fizetni a saját és a család rezsijének (autók, mobil stb.) jelentős részét, és emellett - egy szolid bejelentett részt is belekalkulálva - havi 1-5 millió forintot keres. Ez szinte biztos, hogy jövőre is összejön; és valószínűleg a következő évben is. És akkor még mindig lesz egy - igaz, rosszabb állapotú és nem túl perspektivikus - cége. Eladni - mint láttuk - talán a nyereség ötszöröséért adhatná el: amivel nem csak az a baja, hogy ebből kapásból 25 százaléknyi adót fizet, hanem az is, hogy a vevő az ár alapját képező nyereséget úgy számolja, hogy ő már előírásszerűen veszi ki a pénzét. És ekkor az üzlet akár kútba is eshet. Hiszen ha e kis vállalatok egyik napról a másikra hipp-hopp, előírás szerint kezdenének működni, a nyereségük drámaian csökkenne, sőt sok esetben veszteségbe fordulnának.

Nézzünk erre néhány - a tapasztalataim szerint - köznapinak nevezhető példát.

Az a kis- vagy középvállalkozás, amely egy alkalmazottjára számolva évente egymillió forint nyereséggel kényezteti tulajdonosát, már az igazán jók közé tartozik; ha tíz alkalmazottja van, akkor tehát a nyereség tízmillió forint. Ugyanez a cég fizessen alkalmazottanként átlagosan havi 30 ezer forintot "borítékban", amolyan bérkiegészítésként: ez a módszer sem tűnik a valóságtól elrugaszkodottnak.

Nos, ha e vállalat igazgatója, tulajdonosa úgy dönt, holnaptól ezt a fejenként nettó 30 000 forintot az összes közteher befizetése után, azaz fehéren adja oda hűséges dolgozóinak, az a mai terhek mellett fejenként évi majd' 600 ezer forint többletterhet jelentene; úgy 52 ezer forint/ hó feketekassza esetén pedig a fehéredés a teljes "ideális" nyereséget elvinné. És ne feledjük: egy igen jó karban lévő kisvállalatról beszéltünk; azoknál a cégeknél, ahol a profit ennél kisebb, a szabályszerű közteherviselés a nyereség teljes egészét elvinné.

Egy másik példa: egy kereskedő vállalat 2-3 százalékos árbevétel-arányos adózás előtti nyereséggel már szerfölött elégedett lehet: egy pár tucat fős, mondjuk 1-2 milliárdos forgalmú vállalatnál ez 20-50 millió forint. Ha ez a cég forgalmának csak 5-6 százalékát "realizálja" az áfa kikerülésével, pontosan ezt az eredményt produkálja (azt feltételezve, hogy a cég nagyobbik, "fehéren" működő része nullszaldós). Ha a "B-kasszája" a forgalom 10 százalékára rúg, a nyeresége már 4-6 százalékos lesz. Sőt. Még valószínűbb talán az, hogy e cégek 20 százalékos "B-kasszával" dolgoznak, és így élnek meg épp hogy - a fehéredés az ő esetükben áremelést vagy csődöt hozna.

*

Természetesen nincs receptem a megoldásra. A siker talán két legfontosabb előfeltétele az lenne, hogy a társadalom megértse a problémát és következményeit, másrészt kialakuljon valamiféle bizalom a szereplők - az állam, a munkaadók és a munkavállalók - között. Ez utóbbi szempontjából fontos volt, hogy a Megegyezés program egyik elemeként a miniszterelnök vállalta az első gesztust, mintegy előleget kínálva a társadalomnak a fehérítésre. Következő kormányzati lépésként célszerű lenne - talán egy szakértőcsoport közvetítésével, a vállalkozók képviselőivel együtt - iparáganként, szakmánként számba venni a tipikus számlázási és jövedelmi struktúrákat, és erre a tudásra építve egy sokéves, alulról felépített "makropályát" tervezni a fehérítéshez. Hiszen a fehéredés nem egyik napról a másikra következik be: e folyamat hosszú és buktatókkal teli lesz (ha lesz). A közterhek (remélt, elvárt) csökkenése és a párhuzamos (remélt, elvárt) fehéredés másképp hat az egyes szakmákra. Néhol a költségek és így az árak emelkedését hozná (például a fodrásznál vagy a taxiban), máshol viszont (például a beszállítói iparban) épp fordítva - a költségek csökkenése árcsökkenést is okozhat, ami sok helyen a versenyképesség javulásával, piac- és foglalkoztatásbővüléssel járhatna. Lesznek olyan tevékenységek, ahol a bérköltség emelkedésére a cégek átszervezésekkel, automatizálással reagálnak, itt változatlan összköltség mellett munkahelyek szűnnének meg, de általában rugalmasabb, versenyképesebb céget eredményezve. Talán a legfontosabb buktató, hogy az egyes szakmáknak egységesen, önszerveződően kell "jó útra" térniük. Minthogy sok szakmában a (sötét)szürke működés lett mára a gyakorlat, a szabálytalankodás nem az extraprofit megtermelésének a forrása: ez a működési modell a piaci életben maradás feltétele. Ha ezt belső megegyezéssel nem sikerül a szakmáknak megoldaniuk, az önkéntes jók hullanak el vagy maradnak hoppon. Ne gondoljuk, hogy az államhatalom fog rendet vágni közöttük.

De annyi biztos: hosszú az út. Érdemes lenne megtervezni, hogy el tudjunk indulni rajta.

A szerző mérnök, üzletember.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.