A varsói gyors

Publicisztika

Orbán a múlt hétre beharangozott saját országértékelő beszédje elől egészen Varsóig futott, de neki se könnyű. Ha megszólal, pont most, a kormányfő és a Reformszövetség javaslatainak elhangzása után, még mondania kéne valamit. Helyeslem-e, hogy a kormány nem csapja le a 13. havi nyugdíjakat prompt? Helyeslem-e, hogy mégis megvonja, csak nem a mostani, hanem a leendő nyugdíjasoktól? Mit gondolok arról, hogy miként lehetne stabilizálni az árfolyamot? Helyeslem-e, hogy adócsökkentés most nincs, csak adóátrendezés, és helyeslem-e ennek elveit és mértékét? Bármilyen beszédnek, ha mégoly elvontnak is, de reflektálnia kellett volna a kormány által kijelölt irányra, vagy ennek az iránynak a hiányára. Vagy a Reformszövetségnek a kormányénál ambiciózusabb javaslataira. Pont ez az, amit Orbán meg akar most spórolni magának.

Orbán a múlt hétre beharangozott saját országértékelő beszédje elől egészen Varsóig futott, de neki se könnyű. Ha megszólal, pont most, a kormányfő és a Reformszövetség javaslatainak elhangzása után, még mondania kéne valamit. Helyeslem-e, hogy a kormány nem csapja le a 13. havi nyugdíjakat prompt? Helyeslem-e, hogy mégis megvonja, csak nem a mostani, hanem a leendő nyugdíjasoktól? Mit gondolok arról, hogy miként lehetne stabilizálni az árfolyamot? Helyeslem-e, hogy adócsökkentés most nincs, csak adóátrendezés, és helyeslem-e ennek elveit és mértékét? Bármilyen beszédnek, ha mégoly elvontnak is, de reflektálnia kellett volna a kormány által kijelölt irányra, vagy ennek az iránynak a hiányára. Vagy a Reformszövetségnek a kormányénál ambiciózusabb javaslataira.

Pont ez az, amit Orbán meg akar most spórolni magának. Egyfelől persze azért, mert miért pont most reagáljon a kormány terveire, ha eddig nemigen tette.

De nem csak ezért. Ettől a Reformszövetség gazdasági kormányprogramjára még bökhetne valamit, kifejezetten illene is, elvégre azt nemcsak magánszemélyek jegyzik, de bizonyos köztestületek is, az OÉT munkaadói oldala, az Akadémia.

Ha tovább nyomja a Fidesz hivatalos álláspontját a válságról, miszerint egyszerre kell megőrizni a szociális biztonságot és serkenteni a gazdasági növekedést és fenntartani a pénzügyi egyensúlyt, akkor akarva vagy akaratlanul a magyar gazdaság összeomlását siettetheti. (Mert az ország hitelezői azt fogják gondolni, hogy egy olyan országnak, amit belátható időn belül egy tébolyodott fog vezetni, nem adnak kölcsön pénzt.) Ha ellép e szövegek mellől, mint ahogy félnyilvánosan számos tanácsadója, jobbkezi embere teszi, és nem a templomi igehirdetés vagy inkább az ördögűzés, hanem a közgazdasági racionalitás és a matematika nyelvezetén szólal meg, elveszíthetné támogatói egy részét. Emlékezzünk arra az esetre, amikor Orbán egy nem nyilvános beszélgetésen megpendítette, hogy a nyugdíjakat kevesebbel kéne növelni - az MSZP kéjjel vetette rá magát erre a félmondatra, és a Fidesz fél óra alatt három százalékot esett. Esetleg külföldön lehet próbálkozni a tagolt beszéddel - a múlt héten is ez történt, amikor Varsóban, Prágában és Bécsben nagyobb szolidaritásra unszolta az uniót, mondván, hogy nem tolhatják rá Kelet-Európa kisegítésének feladatát szegény IMF-re. Itthonra ugyane tárgyban jó volt a hülye, alpári duma a kamatrabszolgaságról. Biztos, mert itthon alpári hülyék laknak túlnyomórészt.

Esetleg még azt lehetne beismerni, hogy jelen pillanatban bármely magyar kormány teljességgel tehetetlen lenne a globális válság hatásaival szemben, hisz a magyar kormánynak vajmi csekély befolyása van a német gazdaság teljesítményére. Ez nagyon meglepő vallomás lenne, annyi szent.

Nem vitás, ennél sokkal jobbnak tűnhet semmit se mondani. Csak annyit, hogy a pokolba Gyurcsánnyal; annál is inkább, mert a közhangulat, hát, nem Orbán politikai ellenfeleinek kedvez. Ezt a stratégiát jól értjük. De ilyen akkor sincs. Ez nem ér.

Előbb-utóbb színt kell vallania. Rá kell, hogy kényszerítsék erre - a politikai ellenfelei, a nyilvánosság, a reformok iránt elkötelezett közgazdászok, a Reformszövetség. Nem nyerhet választást úgy és avval, hogy kivonja magát a demokratikus vita szabályai alól.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.