A világ békéjéért

  • 2004. március 25.

Publicisztika

A hét végén, az iraki háború első évfordulóján világszerte tüntetésekre gyűlt össze a hivatásos globalizációellenes szakmunkások, antiimperialista szabadságharcosok, ó-, új- és antikommunisták, radikális antiszemiták, vallásos és istentagadó pacifisták, a legkülönfélébb összeesküvés-elméletek híveinek és a "palesztin ügy" barátainak tarka tömege. Az érdeklődés lanyha volt: talán Olaszországban mozdultak a legtöbben (négyszázezren), de az annak idején erősen háborúellenes Németországban alig pár ezren mentek ki az utcára, a londoni események legfőbb attrakcióját pedig az a két Greenpeace-aktivista képezte, akiknek a Big Benre sikerült kifüggeszteniük transzparensüket, miszerint "Ütött az igazság órája". A tüntetők - amellett, hogy hazug trógernak nevezték Busht és Blairt - az iraki megszállás végét (valamint Palesztina fölszabadítását) követelték, nemet mondtak a terrorizmusra és a háborúra (az utóbbira fordított pénzt "oktatásra" és "munkahelyteremtésre" szánnák, természetesen nem Irakban), sőt, még az iraki ellenállást is éltették. Hozzák haza a katonákat, ne nyomják már el Irak népét ésatöbbi. Békét a világnak!

n A hét végén, az iraki háború első évfordulóján világszerte tüntetésekre gyűlt össze a hivatásos globalizációellenes szakmunkások, antiimperialista szabadságharcosok, ó-, új- és antikommunisták, radikális antiszemiták, vallásos és istentagadó pacifisták, a legkülönfélébb összeesküvés-elméletek híveinek és a "palesztin ügy" barátainak tarka tömege. Az érdeklődés lanyha volt: talán Olaszországban mozdultak a legtöbben (négyszázezren), de az annak idején erősen háborúellenes Németországban alig pár ezren mentek ki az utcára, a londoni események legfőbb attrakcióját pedig az a két Greenpeace-aktivista képezte, akiknek a Big Benre sikerült kifüggeszteniük transzparensüket, miszerint "Ütött az igazság órája". A tüntetők - amellett, hogy hazug trógernak nevezték Busht és Blairt - az iraki megszállás végét (valamint Palesztina fölszabadítását) követelték, nemet mondtak a terrorizmusra és a háborúra (az utóbbira fordított pénzt "oktatásra" és "munkahelyteremtésre" szánnák, természetesen nem Irakban), sőt, még az iraki ellenállást is éltették. Hozzák haza a katonákat, ne nyomják már el Irak népét ésatöbbi. Békét a világnak!

Ezeknek az embereknek a valósághoz az égvilágon semmi közük nincsen. Az iraki kivonulás vagy bennmaradás kérdésének eldöntésében ugyanis per pillanat nem releváns, hogy Blair vagy Bush tudatosan állítottak-e valótlanságot akkor, amikor a háború indokaként (többek között) a Szaddám-rezsim terroristákkal fenntartott kapcsolatait, illetve a tömegpusztító fegyverek birtoklását jelölték meg. Iraknak feltehetőleg valóban nem voltak tömegpusztító fegyverei, és még az is lehet, hogy Szaddám Irakjában kevesebb volt a lézengő terrorista, mint a mostaniban (hisz előbbiben a terrort az állam monopolizálta). Hazudni nem szép dolog: még az is lehet, hogy a két államférfiú emiatt fogja elveszíteni az előttük álló választásokat.

Ez nem lenne valami igazságos dolog.

Azok ugyanis (közlönyünk is közéjük tartozik), akik egy évvel ezelőtt nem vagy nem elsősorban e két fő indok miatt rokonszenveztek a beavatkozással, most nem is eme érvek fényében teszik mérlegre az iraki nemzetközi szerepvállalás elmúlt évét. Nota bene: a világközvélemény e hányadába érdemes beleszámítani Irak lakosságának túlnyomó részét is, akik - a közvélemény-kutatások tanúsága szerint - úgy érzik, hogy a háború után jobb a helyzetük, mint előtte volt.

A beavatkozás tudniillik valóban megszabadította Irak népét egy ocsmány diktatúrától. Irak lakóit etnikai, vallási vagy politikai alapon többé nem üldözik és gyilkolják tulajdon államuk erre szakosodott szervei: az intervenció megnyitotta az utat alapvető emberi és politikai jogaik érvényesítésére. A volt rezsim letéteményeseit, köztük a diktátort, szinte kivétel nélkül elfogták a szövetséges csapatok. Az intervenció a vártnál kevesebb áldozattal járt. Sikerült megelőzni a bukott rezsimhivatalnokainak iparszerű, spontán lincselését. Az elmúlt hónapokban határozott életjeleket kezdett mutatni az iraki gazdaság is; az iraki sajtó virágzik. És ami a legfontosabb: március eleje óta az ország rendelkezik egy ideiglenes, a demokratikus átmenet időszakát szabályozó alaptörvénnyel. A dokumentumot hosszú és idegölő egyeztetések után az Átmeneti Szövetséges Hatóság (CPA) szakértői - azaz a megszálló amerikaiak - hozták össze, és a 25 tagú, meghívott iraki politikusokból álló kormányzótanács szentesítette.

Az iraki nemzetépítés első dokumentuma ez, amely fontos útmutató. Irak föderális állam lesz, amelyben az iszlám vallás a jog egyik forrása csupán, s ahol mindenkit megilletnek az alapvető egyéni szabadságjogok. A "kis alkotmány" kijelöli az átmeneti időszak legfontosabb dátumait: 2005. január végéig általános választásokat kell tartani, amely után megalakulhat az - immár legitim - alkotmányozó nemzetgyűlés. Ennek lesz feladata, hogy állandó alkotmányt írjon, amit népszavazásnak kell szentesíteni: ezek után ismét választás lesz, már az igazi, a végleges iraki parlamentbe. A március elején elfogadott "kis alkotmány" a népszavazáskor lényegében vétójogot biztosít Irak két kisebbségének: a kurdoknak és a szunnitáknak (azok legnagyobb megelégedésére).

Félreértés ne essék: mindez csak az első, kis lépés a legalább félig-meddig demokratikus Irak megteremtése felé. (Annál is inkább, mert az ország 60 százalékát alkotó síiták vezetője, Al-Szisztáni ajatollah már most úgy véli: túl kevés az iszlám, és túl sok a két kisebbségnek biztosított autonómia az amerikai ihletésű tervben.) Ám azok a háború előtti vélelmek, hogy a szövetségesek leigázni, elnyomni és kizsákmányolni mennek, mindezek fényében nevetségesnek és ostobának tűnnek. Az iraki intervenció mindeddig csak vitte a pénzt (elsősorban az amerikai adófizetőkét), hozni nem is fogja. És az irakiak épp azt vetik a megszálló hatóságok szemére, hogy nem gondoskodnak megfelelően a biztonságukról. Hogy nem törődnek velük eleget. Az Átmeneti Szövetséges Hatóság április végéig át szeretné adni a hatalmat az iraki kormányzótanácsnak: meglehet, ez az időpont túl korai. A szövetségeseknek nem kimenniük kell Irakból. (Sőt - ha az ENSZ netán mégis úgy dönt, hogy beszáll az átalakulás menedzselésébe, tudni kéne azt is, hogy mit csinálna jobban, mint az amerikaiak.) Hanem tisztességgel befejezni azt, amit - lehet, akaratukon kívül - egy évvel ezelőtt elkezdtek.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.