A zöldségesmaffia a politikában

  • 1996. május 9.

Publicisztika

Nem biztos, hogy most már annyira sürgôs lenne eldönteni, hogy a magyarországi szervezett bűnözés összefonódott-e a politikával (tehát a politikusokkal, tehát, hogy például a keresztapa gyűrűjét az esküvôkön és egyéb rendezvényeken szájukkal illetik a pártok vezetô tisztségviselôi és a többi). Ha eddig nem ment, most már talán el sem kell kezdeni kideríteni az igazságot, erre a kis idôre.
Nem biztos, hogy most már annyira sürgôs lenne eldönteni, hogy a magyarországi szervezett bűnözés összefonódott-e a politikával (tehát a politikusokkal, tehát, hogy például a keresztapa gyűrűjét az esküvôkön és egyéb rendezvényeken szájukkal illetik a pártok vezetô tisztségviselôi és a többi). Ha eddig nem ment, most már talán el sem kell kezdeni kideríteni az igazságot, erre a kis idôre.

Pedig a miniszterelnök valamit megint jobban tud mindenkinél. Horn Gyula régóta működik publikumérzékeny alkálielemekkel. Amikor szenzorai észlelik, hogy hálás közeg elôtt áll, és hallgatósága nem elégszik meg azzal, ha csüngô ajakkal - fitymáló arckifejezést öltve mintegy - olyanokat dörmög, hogy "orópajiainteg rácijó" vagy hogy "a zellenzek figyelmebe ajanlom", áramkörei rövidre zárnak, lefut a segédprogram, ami a szavakat elválasztja a nyáltól, és a miniszterelnök szórja az igét. Nem mintha személye annyira érdekes lenne, de mégis: legutóbb neki jutott az eszébe, hogy a szervezett bűnözés elérte a politikai életet.

Neki ezt valóban illene tudnia, akkora frakcióval, "borzalmas tagsággal", miegyébbel a háta mögött. A titkosszolgálat - már amikor nem vállalkozókat, újságírókat tart szemmel szóbeli megbízás alapján - elvileg naponta kellene készítsen jelentést a miniszterelnöknek, és, mivel állítólag politikusokra is figyelt, valóban fel kellene tűnjön neki, ha a szervezett bűnözôk közel merészkedtek a politikusokhoz, netán behálózták, befolyásolják ôket. A miniszterelnököt azonban megint cáfolják, a belügyminiszter szerint a szervezett bűnözôk és a politika között továbbra is szakadék tátong (lapzártakor egy langyos közeledés-érdeklôdésben kiegyezhettek a felek). Nem elôször történik meg, hogy politikusok, rendôrök, újságírók és botcsinálta klimatológusok nem tudnak megegyezni abban, hol is tartanak azok a bűnözôk, akik nem szenvedhetik a fejetlenséget. Minden, amit e tárgykörben mondani tudnak, már nemegyszer elhangzott: a bűnözôk még nem ante portas, de érdeklôdnek, és bármikor bekövetkezhet. Mintha nem egy nagyon hosszú, bonyolult folyamatról lenne szó, hanem valaki - a Bosnyák tér ura például - a homlokára csapna, na, szasztok, mentem beszivárogni a politikába. Örökzöld, hálás probléma, valakinek mindig eszébe jut rákérdezni, valaki mindig aggódik, az ügyeletes meg takaríthat utánuk. Majdnem olyan konkrét dilemma, mint a Jozefstadtban burjánzó prostitúció, a csecsen maffia vagy a pitbull-viadalok, vagy bármi, ami három napnál tovább foglalkoztatta a közvéleményt.

Annyi teteje is van. Nem mintha tétje nem lenne, de amíg a rendôrök és a politikusok csak üzengetnek egymásnak, egymást sakkban tartva mintegy, addig ki nem derül semmi. Addig a maffia - ha jobb dolga nem akad - akár be is épülhet a politikába.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.