Agitátorok

  • 2000. április 6.

Publicisztika

A múlt héten nagytudású, művelt emberek - a Professzorok Bat-thyány Köre, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége - aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy szívük csücskét, a Magyar Nemzetet kiszervezték alóluk, és - a lapnév megtartása mellett - belelopták a Napi Magyarországba. E merőben gazdasági ügyletről (amelynek haszonélvezője a Fidesz-közeli Mahir Kft.), valamint az ehhez asszisztáló álúj-ságírók képmutatásáról és gyávaságáról már szóltunk néhányszor; az érdekes most csak az, hogy a "konzervatív" Magyarország fent említett szellemi letéteményeseinek is mintha kezdene valami derengeni.

A múlt héten nagytudású, művelt emberek - a Professzorok Bat-thyány Köre, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége - aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy szívük csücskét, a Magyar Nemzetet kiszervezték alóluk, és - a lapnév megtartása mellett - belelopták a Napi Magyarországba. E merőben gazdasági ügyletről (amelynek haszonélvezője a Fidesz-közeli Mahir Kft.), valamint az ehhez asszisztáló álúj-ságírók képmutatásáról és gyávaságáról már szóltunk néhányszor; az érdekes most csak az, hogy a "konzervatív" Magyarország fent említett szellemi letéteményeseinek is mintha kezdene valami derengeni.

Hogy átdobták őket a palánkon.

Sirassa persze őket hiszékenységükért az, akinek két anyja van; a lelkiismeretünk tiszta, mi időben szóltunk. Különben is: az elmúlt hetekben nem csak őket vezették az orruknál fogva.

Írhatnánk persze éveket is.

Az 1990-es választásokon például az nyert, aki azzal kábította a magyarokat, hogy a gazdasági csődből megrázkódtatások nélkül ki lehet evickélni; 1994-ben az kaszált, aki a pénzügyi csőd szélén álló országnak munkahelyeket, magas béreket és jelentős nyugdíjakat ígért; 1998-ban pedig az lett a befutó, aki még az előbbieknél is ügyesebben hazudott.

A Magyar Nemzetért aggódók miatt ne fájjon a fejünk; Orbán palira vette őket, de ki fogják heverni; s ha netán kiábrándulnának a Fideszből, csodálkoznánk, ha nem akadna politikai szervezet, amely magvas gondolataikra fogékony lesz.

Hanem azokkal mi történik, akiket most éppen Szabolcs-Szatmárban vernek át? A fehérgyarmati körzetből származó hírek szerint a kisgazda agytröszt azzal hitegeti a helyieket, hogy a településfejlesztési pénzek egyszemélyi gazdája nem más, mint Torgyán József, a saját (szintén szabolcsi) választókörzetében "Apu" névre hallgató politikai kalandor. Az első verzió szerint komoly támogatások lettek beígérve a kisgazda győzelem esetére; más helyeken viszont a kampányolók a meggyőzés viszonylag alulszofisztikált eszközeit alkalmazták: megfenyegették a választókat, hogy ha nem a kisgazda jelölt győz, a körzet segge ki fog lógni a gatyából.

Ritka aljasság ez az 1990 utáni választások történelmében. (Ehhez képest az, hogy Balogh Gyula, a nagytermészetű szabolcsi kisgazda megyei elnök kampányközi partiján a helyi erőszakszervezetek vezetőivel, valamint a köztársasági őrezred néhány tisztjével tivornyázott, és nem megfelelő hozzállásuk esetén kilátásba helyezte kirúgásukat, bliktri. A történelmi hagyományok ápolása. Az őrezred amúgy Torgyán József pártelnök látogatását készítette elő: nyilván az volt a feladatuk, hogy eligyák a megye teljes metilkészletét a választók elől.)

A végeredményt tekintve mindegy, melyik variánst használták az agitátorok: a lényeg, hogy Magyarország egyik legszegényebb körzetében kampányoltak így olyanoknak, akik közül sokaknak nincs más reményük, mint a hit a Szegények Gondját Megoldó Nagy Ember eljövetelében. Cinikus módon visszaéltek a szerencsétlen sorsúak csodavárásával. És zsigeri félelmeikkel a mindenkori hatalomtól. Maffiamódszerekkel bolondították meg a szocialista paternalizmus társadalomtechnikai arzenálját.

A legharsányabban komcsizó Torgyán valójában Kádár János legméltóbb örököse: paternalista politikájára mindaddig lesz vevő, amíg Magyarországon az anyagi emelkedésből tömegek maradnak ki. A különbség e téren közöttük legfeljebb annyi, hogy Kádár a krumplilevesről mondta meg a tutifrankót, Torgyán pedig a futballbírókról.

A moszkvai nagykövetnek meg Orbán Viktor mászott fel a szobafalára. És most onnan néz.

Előre. A múltba.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.