Ártatlan rézhegyek a sóhivatalban

  • 2001. november 29.

Publicisztika

Közgyűlést tartott a Magyar Írószövetség. Hogy nincsenek forradalmi idők, azt a heveny érdektelenség is mutatja, amely e vasárnapi kultúrprogramot kísérte. Pedig választás is szerepelt a műsoron, sőt még a vezető politikusokkal történő parolázás és pörlekedés elvi lehetősége is. Egy miniszter (oktatási) és egy pártelnök (szocialista) volt ott.

n Közgyűlést tartott a Magyar Írószövetség. Hogy nincsenek forradalmi idők, azt a heveny érdektelenség is mutatja, amely e vasárnapi kultúrprogramot kísérte. Pedig választás is szerepelt a műsoron, sőt még a vezető politikusokkal történő parolázás és pörlekedés elvi lehetősége is. Egy miniszter (oktatási) és egy pártelnök (szocialista) volt ott.

Tulajdonképpen az történt, amit nagyjából várni lehetett: a semmi. A két periódus után leköszönt elnök, Pomogáts Béla - ha már regnálása idején nem tette - távoztában szeretett volna örökül hagyni némi változást, ahhoz azonban, hogy keresztülvigye a választmány és elnökség karcsúsítását (71 és 7 helyett 41 és 5 lett volna a cél, a hatékonyság nevében), illetve a közvetlen elnökválasztás bevezetését, nem volt ereje.

Ez a szervezet magától nem bír megújulni.

És nincs, aki megújítsa. Nyilván, mert tagjainak többsége nem is érzi a szükségét. Azok, akik érezték volna, de reménytelennek tartották az egészet - és mellesleg nem akartak egy levegőt szívni bizonyos pályatársaikkal -, már rég kiléptek, és új írószervezetet alapítottak. Akik szintén rosszul érezték benne magukat, de türelmesebbek, maradtak, ám változtatni nekik sincs erejük.

Marad is minden a régiben. Az úgynevezett "fiatal" korosztályból senkit nem szavaztak be a 71 fős választmányba. Lehet, hogy nem kéne generációs kérdésként kezelni ezt, de egy ilyen szervezet egészségének inkább használna, mint ártana, ha idősebb tagjai maguk közé engednék, sőt hívnák a fiatalabbakat is. Akik viszont önmaguk előbbre mozdításához kevesen voltak. Mostantól ugyanúgy a partvonalon kívülről morgolódhatnak majd, mint eddig, amikor mondjuk a választmány kurátorokat jelöl pénzosztó testületekbe, és senki nincs ott, aki.

De ez sem új. És valahogy ezután is lesz. Lesz új elnök is, és valahonnan kerül majd pénz a székházra is. Mert az a legfontosabb, alighanem.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.