Az erkölcstelenség és a bűnözés senkinek sem magánélet

  • Haskó László
  • 2019. október 10.

Publicisztika

A politikusnak pedig duplán nem.

„Nyerhet malasztot ki bűnhöz tapad?” – kérdezi a testvérgyilkos trónbitorló Claudius saját magától (a Hamletben), miközben imádkozik. Természetesen tudja a választ, és azt is tudja, hogy szorul torka körül a hurok, de imádkozik tovább, és nem mond le sem a trónról, sem a királynéról.

Az a mocsok, ami itt folyik, a választási kampánynak rég nem nevezhető fideszes irányítású propaganda háborúban – igazi gyalázat. Ezzel a politika hatalomgyakorlási részét űzők kiírták magukat – és fokozatosan írják ki az egész nemzetet – a keresztény kultúrából.

Kisebb-nagyobb Claudiusok biztatják magukat

és azt állítják, hogy igen, nyerhet malasztot az is, aki bűnei gyümölcséből él. Mert kell „elég eső az Úr egében, hogy tisztára mossa” enyves tenyerüket.

Itt gördül le a függöny, idáig tartott az első felvonás. Claudiusaink bűnbánatot mutattak és családjuk, főleg feleségük bocsánatáért folyamodtak. Amit természetesen hűséges keresztény asszonyuktól meg is kaptak. Szerintük ugyanis csak „magánügyben” hibáztak, ami csak a családjukra tartozik. Ez aztán a pofátlanság.

Borkai Zsolt

Borkai Zsolt

Fotó: MTI

Ám a Fidesztől független sajtó és az ellenzék szerint a politikusnak is lehet magánélete. Szerintem is lehet, de az erkölcstelenség és a bűnözés senkinek sem magánélet.

A politikusnak pedig duplán nem.

Szerintem az első felvonás végén mindkét parázna közemberünknek önként, örökre és azonnal távoznia kellett volna a politikai életből. Már ha ez az ország erkölcsileg keresztény ország lenne. Természetesen nem az.

Wittinghoff Tamás

Wittinghoff Tamás

 

A többség ugyanis láthatóan elfogadja a „magánügy” dumát. Mint annak idején az antiszemita drámaíró gyűlölet-dolgozatát „írói munkássága részének” tekintette a történész miniszterelnök és nyomában a fél ország is. A jeles (zsidó) írótárs is megnyugtatta: „Dehogy vagy te antiszemita Pistám, te csak nagyon hülye vagy!” – mondta, mintha a két dolog egyszerre nem létezne.

A második felvonásban a két Claudius története eltérően folytatódik. Az olimpiai bajnok lólengőre – ki tudja miért – példátlan erejű „baráti tűz” zúdul. Az ő esete mutatja, hová vezet, ha a politikusnak „magánélete” van. Első Claudius leleplezte az egész fideszes hatalomgyakorlási modellt.

Cosi fan tutte; Mind így csinálja. És akkor mi van? Jön a harmadik felvonás vasárnap. Beteljesedik a tragédia. Mindkét Claudiust újraválasztják.

A szerző sebész.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.