Az erkölcstelenség és a bűnözés senkinek sem magánélet

  • Haskó László
  • 2019. október 10.

Publicisztika

A politikusnak pedig duplán nem.

„Nyerhet malasztot ki bűnhöz tapad?” – kérdezi a testvérgyilkos trónbitorló Claudius saját magától (a Hamletben), miközben imádkozik. Természetesen tudja a választ, és azt is tudja, hogy szorul torka körül a hurok, de imádkozik tovább, és nem mond le sem a trónról, sem a királynéról.

Az a mocsok, ami itt folyik, a választási kampánynak rég nem nevezhető fideszes irányítású propaganda háborúban – igazi gyalázat. Ezzel a politika hatalomgyakorlási részét űzők kiírták magukat – és fokozatosan írják ki az egész nemzetet – a keresztény kultúrából.

Kisebb-nagyobb Claudiusok biztatják magukat

és azt állítják, hogy igen, nyerhet malasztot az is, aki bűnei gyümölcséből él. Mert kell „elég eső az Úr egében, hogy tisztára mossa” enyves tenyerüket.

Itt gördül le a függöny, idáig tartott az első felvonás. Claudiusaink bűnbánatot mutattak és családjuk, főleg feleségük bocsánatáért folyamodtak. Amit természetesen hűséges keresztény asszonyuktól meg is kaptak. Szerintük ugyanis csak „magánügyben” hibáztak, ami csak a családjukra tartozik. Ez aztán a pofátlanság.

Borkai Zsolt

Borkai Zsolt

Fotó: MTI

Ám a Fidesztől független sajtó és az ellenzék szerint a politikusnak is lehet magánélete. Szerintem is lehet, de az erkölcstelenség és a bűnözés senkinek sem magánélet.

A politikusnak pedig duplán nem.

Szerintem az első felvonás végén mindkét parázna közemberünknek önként, örökre és azonnal távoznia kellett volna a politikai életből. Már ha ez az ország erkölcsileg keresztény ország lenne. Természetesen nem az.

Wittinghoff Tamás

Wittinghoff Tamás

 

A többség ugyanis láthatóan elfogadja a „magánügy” dumát. Mint annak idején az antiszemita drámaíró gyűlölet-dolgozatát „írói munkássága részének” tekintette a történész miniszterelnök és nyomában a fél ország is. A jeles (zsidó) írótárs is megnyugtatta: „Dehogy vagy te antiszemita Pistám, te csak nagyon hülye vagy!” – mondta, mintha a két dolog egyszerre nem létezne.

A második felvonásban a két Claudius története eltérően folytatódik. Az olimpiai bajnok lólengőre – ki tudja miért – példátlan erejű „baráti tűz” zúdul. Az ő esete mutatja, hová vezet, ha a politikusnak „magánélete” van. Első Claudius leleplezte az egész fideszes hatalomgyakorlási modellt.

Cosi fan tutte; Mind így csinálja. És akkor mi van? Jön a harmadik felvonás vasárnap. Beteljesedik a tragédia. Mindkét Claudiust újraválasztják.

A szerző sebész.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.