Az angyalok tüze

  • 2005. március 3.

Publicisztika

Szabó Miklós egykori lényeglátó megállapítása szerint az Allende-rezsim bukása bebizonyította, hogy államvédelmi hatóság nélkül nem életképes a "szocializmus". Éppen ezért már a k.-német bili kiborulásakor is sejteni lehetett, hogy a miénk tartalma is pont annyira büdös és a tócsa sem lesz sokkal kisebb.

A sok hülye most ujjal mutogat az ilyen-olyan ad-hoc, kétes hitelû listára felkerült szerencsétlenekre, akik közül csak kevesen ismerik el: valóban jelentettek - s most mindegy is, hogy kényszer hatására vagy "hazafias meggyõzõdésbõl". Ám csak néhány történész (a minap Ungváry Krisztián) hívja fel arra a figyelmet, hogy a rendszer mûködtetésében mégiscsak a honi csekisták játszották a fõszerepet, s talán velük is legalább ennyit kéne foglalkozni - s nem úgy, mint belügyminiszterünk, L. Mónika, aki sorra dekorálta ki érdemdús pályafutásuk jutalmaként e rovott múltú delikvenseket. De hol vannak az egykori fejesek: Németh et., aki állítólag ezt a mostani névsort is összerakta, s aki máig sérült lélekkel járja a világot, hogy nem lehetett belõle újra státusférfi; esetleg Berecz et., a kereskedelmi médiumok omnipotens sztárja; vagy Szûrös, a polgári oldal szalon-nacionálbolsevikja? És miért nem bírja észrevenni a témában megkérdezett Burány exminiszter, hogy az újabb (Szakértõ '90-es) listán jelenlegi emeszpésbõl nincs egy darab se, s miért próbál elõállni olyan átlátszó, többször is cáfolt hazugsággal, hogy párttagot nem szervez-tek be? Fontos információ még Buránytól: a volt III/III-asok egy része most a drogosokról jelent, jutalmul ki is maradnak majd az új törvénybõl - úgy tûnik, a gusztustalan viselkedés átível holmi rendszereken. Továbbá azt sem értjük, miért kell nap mint nap Boross Pétert látni a tévében "hiteles" szakértõként, pedig jól tudható, hogy ha valakit, hát õt azután óriási felelõsség terheli azért, hogy az ügynökkérdés máig megoldatlan. Az azonban már gyomorforgató (igaz, teljesen megszokott), ahogy az egyház próbál hárítani magától minden felelõsséget, s megbánás helyett paranoid kirohanásokkal tüntet. (Nem egyedül: Demeter Ervin szerint az egészet csak a vörösök találták ki, hogy eltereljék a csacska nép figyelmét a zsaroló gazdákról. De egykor Demeter is titokminiszter volt.) Egy naiv reményünk maradt. Most, hogy kiderült: minden oldal vastagon érintett ügynökügyben, talán lesz annyi eszük, hogy végre lezárják ezt a mocskos történetet egy törvénnyel, ami ezúttal nem a csekisták, Boross P. vagy Burány S. szája íze szerint készül.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.