Az első lépés

Publicisztika

Lehet, hogy a hirtelen jött nagy meleg teszi, de mintha a gazdasági élet néhány szereplője megbuggyant volna.

Lehet, hogy a hirtelen jött nagy meleg teszi, de mintha a gazdasági élet néhány szereplője megbuggyant volna. A választások másnapján egymást érték a híradásokban a kiáltványok meg a mindenféle pontok: ún. nemzeti nagytőkésektől kezdve különböző szervezeteken át egészen a jegybankelnökig egy rakás tényező nekiállt kormányprogramot írni, javasolni, követelni. Egy pillanatig sem gondolnánk, hogy ne lenne tennivaló a gazdaságban - lásd előző számainkat, vagy néhány oldallal odébb interjúnkat -, de egy kissé túlpörgetettnek tetszik az igyekezet. Már csak azért is, mert nemhogy új Országgyűlés vagy kormány, de egyelőre a választásoknak hivatalos végeredménye sincs még. (Ámbár Járai Zsigmond csak a dolgát teszi, hiszen ő a Fidesz-kampány folytatása más eszközökkel.) Tényleg nem értjük, mi indokolja e buzgalmat - hacsak az nem, hogy nemzeti nagytőkéseink rossz versenyzőre fogadtak, azt' bepánikoltak, hogy bennragad a zseton. De ha már így alakult, mi sem akarnánk kimaradni a pontgyártásból, úgyhogy következzék a Magyar Narancs követelése.

A Magyar Köztársaság kormánya és Országgyűlése első intézkedéseinek egyikeként haladéktalanul pontosítsa és módosítsa a pártfinanszírozásról, valamint a kampányokra fordítható összegekről szóló, egyszerre cinikus és képmutatóan prűd törvényrészeket. Sürgősen emeljék föl a képviselőjelöltek után járó egymillió forintos összeget minimum 8 millió/kopfra. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) eddigi formális, a társadalmi kontrollból csúfot űző "ellenőrzési" "jogát" töltsék meg valódi tartalommal, nagyjából az ÁSZ évek óta hangoztatott javaslatainak a szellemében. Mindezzel egy időben vezessenek be brutálisan szigorú szankciókat a leendő törvény megsértőivel szemben.

A közélet megtisztulásához vezető úton nem látunk lehetőséget másfajta első lépés megtételére. Ami most van, az nem mehet tovább; nem csak azért, mert a vonatkozó szabályok ciklusok óta ágyaznak meg a korrupciónak.

Hanem azért is, mert megítélésünk szerint az elkövetkező időszak "ügynökügye" a kampányfinanszírozás lehet. Az ügynökkérdés megoldatlansága ti. időről időre arra csábítja a politika szereplőit, hogy "szenzációs" "leleplezésekkel" revolverezzék egymást és tereljék el a figyelmet a társadalom valódi kérdéseiről. Csakhogy ez a lemez lassan lejáróban, azaz eljön az ideje a kampánypénzek ügyében uralkodó többpárti, konszenzusos hallgatás felrúgásának. Meggyőződésünk, rövidesen ez lesz műsoron.

Ám legyen, hulljon a férgese (de az utolsó ne felejtse el lekapcsolni a villanyt).

Felmentést azonban ez sem adhat az új Országgyűlésnek a cselekvés hiányára. Követeljük, hogy tizenhat év múltán a politika egyszer s mindenkorra vessen véget a kampányköltés ürügyén négyévente előadott gyalázatos szélhámoskodásnak.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."