Bernard Guetta: Putyinból kifogyott a szufla

Publicisztika

Nem csak a tőzsdén érvényes az a szabály, hogy akkor kell vásárolni, ha alacsonyak az árak. A politikában is. Most jött el az alkalmas pillanat ahhoz, hogy az Európai Unió új perspektívákat kínáljon Oroszországnak; Oroszország problémái sokasodnak, és az orosz elnök mozgástere szűkül.

Oroszországban úgy tervezték, hogy a náci Németország legyőzésének 75. évfordulója alkalmat ad majd Vlagyimir Putyinnak, hogy felvonultassa a hadseregét a Vörös téren egy csokornyi külföldi állami vezető előtt. Az ünnepség az orosz hatalom feltámadását volt hivatott bizonyítani. Csakhogy a járvány miatt egy egészen másfajta felvonulásra került sor Moszkvában: a betegfogadásra képtelen kórházak előtt veszteglő mentőautóké.

Trump is, Putyin is

Ahogy Donald Trump, Vlagyimir Putyin is annak az árát fizeti most meg, hogy nem volt hajlandó tudomást venni a koronavírus valódi veszélyéről. De ezen kívül is vannak gondjai: először is, a Covid-19 miatt kénytelen volt elhalasztani a népszavazást, amelyik biztosította volna, hogy megtarthassa a hatalmát 2024 után is, amikor (másodjára) lejár az alkotmányosan engedélyezett két elnöki ciklusa. Aztán bezuhant az ország legfontosabb bevételi forrásának, a nyersolajnak az ára. Harmadszor: erősen kérdéses, hogy maradtak-e még eszközei a hatalmon maradásra. Negyedszer: iráni szövetségesének gyengülése és a szíriai elnök családját megosztó vetélkedések okozta bonyodalmak a Közel-Keleten. Ötödször és mindenekelőtt: az orosz emberek életszínvonalának folyamatos csökkenése, akik érzik a Krím-félsziget elcsatolása és Kelet-Ukrajna destabilizálása miatti egymást követő nyugati gazdasági szankciók hatását.

Elfogyott a szufla

Húsz évvel az első választási győzelme után Vlagyimir Putyinból annyira kifogyott a szufla, hogy a helyzet kezd emlékeztetni 1999-re. Akkor a posztkommunista Oroszország két vezető ereje, a vagyonosok és a titkosszolgálatok, az oligarchák és a „sziloviki” arra a következtetésre jutottak, hogy az alkoholizmus, a korrupció és Borisz Jelcin növekvő népszerűtlensége már a politikai stabilitást és az ő hatalmukat veszélyezteti.

false

 

Fotó: Lara Szpiro, ©Renew Europe Group

 

Abban az időben Vlagyimir Putyint éppen kinevezték az FSZB, azaz a KGB utódszervezete élére, amelyiknek korábban a hírszerzője volt Németországban. Sok embert ismert, mert magas funkciókat töltött be a Kremlben, az oroszok viszont még nem ismerték ezt az árnyékból előlépő embert, akit a pénz és a titkos állami hálózatok pár hónap alatt a miniszterelnöki, megbízott elnöki, majd az elnöki székbe repítettek.

Nem egy zöldfülű

Borisz Jelcinnel ellentétben Vlagyimir Putyin képes elég jól az ellenőrzése alatt tartani a hatalom gépezetét ahhoz, hogy ne hagyja magát megpuccsolni, mint egy zöldfülű. A történelem valószínűleg nem ismétli önmagát, de az oligarcháknak, a szilovikoknak és a Kremlnek kiutat kell keresni a helyzetből.

Tenniük kell róla, hogy ne omoljon össze a gazdaság, ne szökjön túl magasra a társadalmi elégedetlenség, és ne ragadjanak bele a közel-keleti és ukrajnai ingoványba. Az Európai Uniónak pedig egyértelműen szüksége lenne egy olyan Orosz Föderációra, amelyik nyugati beruházásokért cserébe garantálja az európai energiaellátást. És amelyik ahelyett, hogy zűrzavart és véres háborút szít, hozzájárulna a Közel-Kelet és az európai kontinens stabilizálásához.

Lenne benne potenciál

Egymással karöltve az Unió és az Orosz Föderáció előmozdíthatna egy föderális megoldást Szíriában, hidat kovácsolhatna Ukrajnából és Grúziából a huszonhetek és Oroszország között, egy kölcsönösen kedvező együttműködésen keresztül pedig föllendíthetné a kontinens két tartó oszlopának a gazdaságát.

Oroszország keresi önmagát.

A következő hónapokban Oroszország egyre kétségbeesettebben fogja keresni önmagát, az uniónak pedig az lenne az érdeke, hogy európai perspektívát kínáljon neki, és tárgyalásokat ajánljon egy új Helsinki-megegyezés felé, amelynek értelmében Oroszország valódi garanciát nyújtana a külföldi beruházásoknak, valamint az ukrán és grúz szuverenitásnak.

Lehet, hogy nem sikerül, de semmibe nem kerülne megpróbálni és járható utat mutatni afelé, amire az orosz tőke és az orosz középosztály vágyik: hogy lehorgonyozzák az országukat végre Európában.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.