Bernard Guetta: Trump és Putyin lehetnek a közös európai katonai védelem keresztszülői

Publicisztika

Ha Trump és Putyin megállapodnának egymással az ukrajnai békéről, akkor az Európai Uniónak kellene felvállalnia, hogy biztosítja a határvonalat – írja Bernard Guetta francia EP-képviselő. 

Felért egy vallomással, amikor Vlagyimir Putyin múlt csütörtökön, november 23-án azt mondta: Donald Trump „intelligens ember, aki már sok tapasztalattal rendelkezik. Úgy gondolom, hogy meg fogja találni a megoldást”. Nyilvánvaló, hogy ez a talpnyaló megjegyzés egy segélykiáltás volt.

Közel három évvel azután, hogy megpróbálta rátenni a kezét Ukrajnára, az orosz elnök még mindig csak az ország ötödét tartja az ellenőrzése alatt, beleértve a Krímet is. Elvesztette a kurszki régiót is, ahonnan képtelen volt kiszorítani az ukrán csapatokat. Annyira fél tőle, hogy általános mozgósítást hirdessen, hogy kénytelen volt inkább észak-koreai csapatokat bevetni, miközben az élelmiszerárak az egekbe szöknek, a légi közlekedés a pótalkatrészek hiánya miatt egyre ritkul, a kamatlábak pedig folyamatosan emelkednek.

Vlagyimir Putyin atomfegyverekkel fenyegetőzik, de valójában egyetlen reménye – ahogyan azt most be is ismerte –, hogy Donald Trump segít neki kiszabadulni a saját csapdájából.

Ezért nagyon valószínű, hogy ez a két ember le fog tárgyalni egy kompromisszumot, amelyet az ukránoknak el kell majd fogadniuk, mert egész egyszerűen nem lesz más választásuk. Volodimir Zelenszkij olyannyira tisztában van ezzel, hogy nemrég kijelentette: az ukránok csak akkor mondanak le az elvesztett területeik visszaszerzéséről, ha a NATO megnyitja előttük a kapuit. Donald Trump ebbe nem fog beleegyezni, mert nem akar kötelezettséget vállalni a védelmükre. Vlagyimir Putyin sem fogja elfogadni, mert számára ez a vereség beismerése lenne. Azt viszont mindketten el tudnák képzelni, hogy az Európai Unió garantálja Ukrajna biztonságát azzal, hogy csapatokat telepít a leendő demarkációs vonal mentén.

Az elkövetkező hónapokban vagy évben, talán még az amerikai elnök hivatalba lépése előtt, az EU-nak egy, a létét érintő döntést kell meghoznia. 

Vagy felvállalja azt a politikai, logisztikai és pénzügyi kihívást, amit az ukrajnai békefenntartás jelent, vagy anyagilag, sőt politikailag is alkalmatlannak nyilvánítja magát rá. Vagy valódi szereplőként lép föl a nemzetközi színtéren, garantálva saját biztonságát, a megcsonkított Ukrajna védelmét és a kontinens stabilitását, vagy pedig azonnal kibújik a rá háruló felelősség alól, amint az Egyesült Államok hátat fordít Európának.

Az Európai Unió számára közeleg az igazság pillanata, és a huszonhét fővárosban, akárcsak Londonban, élénk vita várható. Miért vállaljuk az Oroszország elleni mozgósítás kockázatát? – kérdezik majd sokan. Miért költsünk ennyi pénzt erre a bevetésre, amikor mindannyian pénzszűkében vagyunk? – mondják majd mások. Hogyan egyezhetünk bele, hogy egy ilyen hatalmas lépést teszünk a politikai unió irányába anélkül, hogy megvitatnánk? – háborodnak majd föl az euroszkeptikusok, az eurofóbok és az eurominimalisták.

Oroszország minden erejével azon lesz, hogy beavatkozzon ebbe a vitába, Donald Trump pedig azon, hogy az egyik oldalt meggyengítse, a másikat pedig megnyerje a saját céljainak. Akkora súllyal nehezedik majd mindenkire az igazságnak ez a kivételes pillanata, hogy lehetetlen megjósolni, hogyan végződik a vita, de három embernek döntő súlya lehet benne.

Az első Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök, akinek az országa erőteljesen fejleszti a katonai képességeit, és aki személyesen is élen járt abban, hogy felszólítsa az uniót: Vlagyimir Putyinnal szemben közös európai védelemre van szükség.

A második Friedrich Merz, a kereszténydemokrata politikus, aki várhatóan kancellárként kerül ki a február 23-i németországi választásokból. A közös európai hitelfelvételt, az európai védelmi rendszer fejlesztését és a Vlagyimir Putyinnal szembeni határozottabb fellépést támogató Friedrich Merz valószínűleg egy olyan koalíció élén áll majd, amely nagyon szeretné megerősíteni az unió politikai pozícióit a világban.

Ami a harmadik embert, Emmanuel Macront illeti, ő egyrészt az elmúlt években egyre határozottabben lépett fel Vlagyimir Putyinnal szemben, másrészt csak úgy tud újra érvényesülni a francia belpolitikában, ha a nemzetközi színtéren is reflektorfénybe áll. A francia elnök a németországi választások után tarthatna egy új Sorbonne-beszédet, amelyben megfogalmazná az unió geopolitikai stratégiáját. Ezen kívül már most elkezdhetne egyeztetni Donald Tuskkal és Friedrich Merzcel, hogy véletlenül se gondolkodjanak különbözőképpen a nagy európai kérdésekről, és hogy ez a három ország közösen szorgalmazza, hogy

ha eljön az idő, Európa legyen az, ami biztosítja a két Ukrajna közötti demarkációs vonalat.

Az Egyesült Királyság és a tagállamok többsége kedvezően reagálna. Apránként majdnem az egész unió követné a példájukat. Így válnának ők ketten, Donald Trump és Vlagyimir Putyin a formálódó közös európai katonai védelem keresztszülőivé.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.