Bese Gergő is ugyanolyan ember

Publicisztika

Időről időre ugyanaz játszódik le a NER-ben, mint egy szenegáli mecsetben. Vélemény.

Az Ugyanolyan emberek című, magyarul idén megjelent regényben Mohamed Mbougar Sarr arról ír, hogyan változtatja meg az emberek viselkedését a hazájában, Szenegálban fölhorgadt homofóbia. A mecsetben a pénteki imán Al-Háddzs Abú Musztafa ibn Khalílula „Al-Kajjúm” imám mellett áll egy ember, a jotalikat. Ő az emberi erősítő, az a dolga, hogy „rétori szabadsággal tolmácsolja a nagy hatalmú személy eredeti beszédét, néha meglepően merészen, de természetesen mindig az észszerűség határain belül”. Ebben az esetben az imám bíróság elé állított homoszexuálisokról beszél. Az a véleménye, hogy túl enyhe ítélet volt részükre a börtön, meg kellett volna ölni őket. A jotalikat ezt így tolmácsolja hangosabban: „Al-Háddzs Abú Musztafa sajnálja, hogy azokat az ördögi homoszexuálisokat mindössze börtönbe zárták. Lehet, hogy az ítéletet meghozó bíró is az őket védelmező lobbi tagja? Nem azért küldte börtönbe őket, hogy életben maradhassanak? Mert ha követte volna a fundamentalista iszlám törvények előírásait, egyszerűen ki kellett volna végezni őket. Ma is aktuális a kérdés, miért nem volt elég szigorú az ítélet.”

A történet vége felé a jotalikatot csókolózáson kapják egy egyetemi tanárral.

Szerintem az irgalom a regény kulcsszava. Arról van szó, a mások sorsán megrendült emberek természetes érzése elfojtható-e maradéktalanul a tömeg nyomására.

Az egyházi személy nyílt színen lezajlott erkölcsi bukása, ami végzetes következménnyel jár, tragédia. Most, hogy hasonló történik a való életben a mi keresztény viszonyaink között, mintha az lenne a kérdés, lehet-e sajnálni a szerencsétlenül járt embert úgy, hogy ő is tehetett a sorsáról.

Bese Gergőt, a most felfüggesztett dunavecsei plébánost nem ismerem. Fotón láttam, ahogy megszentelte a Miniszterelnökség irodáit, és ugyanezt megcselekedte a Pesti Srácok szerkesztőségével, a Megafon irodáival. Olvasom, hogy a párizsi olimpia megnyitóünnepségét Pride 2.0-nak nevezte, máskor LMBTQ-propagandáról beszélt, arról, hogy a bevásárlóközpontban már lassan minden termék uniszex, és hogy „a morális lecsúszás lejtőjén az első lépés az abortusz legalizálása, a szélsőségesen felpuhított eutanázia-szabályozások bevezetése, és a melegházasság a heteroszexuális házassággal való egyenrangúsítása”.

Fantasztikus, de a romlott nyugatról behurcolt mételyről a szenegáli regényben is lehet olvasni. A neves egyetemi tanár barátilag megrója fiatal kollégáját, aki a tiltás ellenére továbbra is tanítaná az irodalom szakos hallgatóknak Paul Verlaine költészetét. Ártalmas ez a makacsság – mondja az idősebb oktató –, mint ahogy kárt okoznak a melegségüket nyíltan vállaló emberek is a rejtőző homoszexuálisoknak, mert a nyíltság miatt fordult ellenük a társadalom.

A bölcs tanárról kiderül, ő csókolózott az egyházi emberrel.

A magyar valóság és a szenegáli fikció persze sokban különbözik. Például abban, hogy nálunk ilyenkor mindenki számára, színről színre látszik, hogy a NER és a közérzület, amelynek erősítésében papi személyek is aktívan részt vesznek, valójában milyen alapokra épült, és mennyire embertelen.

Bese Gergőt sajnálom – és nincs ebben a mondatban egy csöpp irónia sem –, mert nem követett el világi törvénybe ütköző bűnt, mégis ott áll nyílt színen, nyakába akasztott táblán a története. Nagyobbat bukott, mint akik többet ártottak és nap mint nap ártanak a közösségüknek és a jó ízlésnek is durvasággal, pökhendi felelőtlenséggel, türelmetlenséggel, érzéketlenséggel, vagy csak azzal, hogy bort isznak és vizet prédikálnak. Maradnak a helyükön, nem azért, mert erkölcsösebbek, hanem mert megtanultak vigyázni magukra. Nincs róluk akta.

Jó, lehet, hogy most vörös a képük, mert mérgesek.

Pedig szégyellniük kellene magukat.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.