Bomba jó a kedvük

  • 1998. október 15.

Publicisztika

A büntetés egyelőre elmarad: Milosevic jugoszláv elnök kedden elfogadta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, azt, hogy Kosovóba nemzetközi megfigyelők érkezzenek. Evvel Milosevic elhalasztotta a NATO-légicsapást. Ha tetszik, ha nem, megúszta. Ennek most örülni kell: a NATO megbénította volna a jugoszláv hadsereget, szétlőtte volna a reptereket, a kommunikációs központokat, a négy páncélos és a kutya utódait - Milosevic makacsságáért megbüntette volna a rá és bűntársaira szavazókat és az ellenzéket egyaránt -, de az akciót ártatlanok is megsínylették volna.

A büntetés egyelőre elmarad: Milosevic jugoszláv elnök kedden elfogadta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, azt, hogy Kosovóba nemzetközi megfigyelők érkezzenek. Evvel Milosevic elhalasztotta a NATO-légicsapást. Ha tetszik, ha nem, megúszta. Ennek most örülni kell: a NATO megbénította volna a jugoszláv hadsereget, szétlőtte volna a reptereket, a kommunikációs központokat, a négy páncélos és a kutya utódait - Milosevic makacsságáért megbüntette volna a rá és bűntársaira szavazókat és az ellenzéket egyaránt -, de az akciót ártatlanok is megsínylették volna.

Ne csak az esetleges polgári áldozatokra gondoljunk.

Vojislav Seselj, a szerbiai kormány miniszterelnök-helyettese, a Szerb Radikális Párt elnöke, háborús uszító és - nem mellesleg - szabadidős tömeggyilkos bejelentette: ha a NATO támad, ő és szabadcsapatai összefogdossák a defetistákat, az ötödik hadoszlopot, az ellenzéki újságírókat (a külföldi médiának dolgozókkal pedig úgy bánnak, ahogy a kémekkel szokás: rosszul), megfenyegette Magyarországot is (mint minden szomszédos államot, amely segítséget nyújt a NATO-nak). Mindezzel akkor is foglalkozni kell, ha egy őrült barom állat szájából hangzik el. Még egyszer: nevezett őrült a szerbiai miniszterelnök helyettese. Fenyegetéseinek nem a Magyarországra vonatkozó része kell hogy aggodalmat keltsen: Seselj nincs abban a helyzetben, hogy bármelyik ország ellen támadást indítson. Azt viszont megteheti, hogy a légicsapásokért a vajdasági magyarokon vegyen elégtételt.

Ezt a szörnyű dilemmát, ami elé a magyar politikát most ez a helyzet állította, nem lehet igazán jól kezelni. Magyarország vagy részt vesz a NATO - esetleges - katonai akciójában (még ha a lehetséges legalacsonyabb szinten is: azaz engedi átrepülni és felszállni a NATO gépeit), vagy megtagadja az együttműködést, és kétségeket ébreszt saját NATO-csatlakozási szándékainak komolyságát illetően. Az első esetben Magyarország a Szerbiában élő magyar kisebbséget teszi ki nagy veszélynek (Seselj bosszúja + az amerikai bombák), a másodikban saját magát (még a végén mégis itt ragadunk a Balkánon). Rövid távon nincs megoldás (hacsak az nem, hogy a bombázás végleg elmarad). A racionális politikai mérlegelés mégis azt diktálja, hogy Magyarország ne mondjon nemet a NATO-nak. Hiszen a NATO épp most készül bizonyítani, hogy egy létében fenyegetett kisebbség védelmében hajlandó akár a legvégsőkig is elmenni. Arra pedig, hogy a magyar kisebbségek soha ne szoruljanak a NATO ilyen védelmére, vagy ha ne adj´ isten egyszer rászorulnak, akkor a NATO ne habozzon annyit, mint azt tette Bosznia és a kosovói albánok esetében, a lehető legjobb biztosíték a magyar NATO-tagság lesz. Ezért - minden harcias hazafias retorika ellenére, amely az együttműködés megtagadása mellett érvel majd, és minden, eme érvelésnek kedvező látszat ellenére - azok, akik most ajtót mutatnának a NATO-nak, és a parlamentben a légtérhasználatra vonatkozó felkérés elfogadása ellen szavaznak, nemcsak a magyar állam, de a határon túli magyarok hosszú távú érdekei ellen is cselekszenek.

Nem biztos, hogy a vajdasági magyarok tudják ezt. Ezért nehezményezik, hogy a minden magyarok kormánya, a magyar állam és a magyar nemzet határainak egybe nem esésének kormánya elfelejtett velük beszélgetni. Baj volt a kommunikációval: igaz, hogy a magyar kormány (és parlament) nem tehet mást, csak eleget a NATO felkérésének, de ezt csendesebben is csinálhatta volna. És akkor kevésbé rettegnének a vajdasági magyarok - ha ez szempont egyáltalán. A magyar diplomácia eddig meg tudott birkózni a feladattal: az ország betartotta ugyan a Jugoszlávia elleni ENSZ-embargót, de a kis tételekben való élelmiszer, üzemanyag, ruhanemű és egyéb cikkek csempészetét, nagyon helyesen, nem akadályozta; nemcsak a vajdasági magyarok szó szerinti túlélését biztosította ez, hanem a szerbekét is. Ezt a szerbek is tudják, és nem felejtik el.

A háborúk jönnek-mennek, a szomszédok maradnak. Az egyensúlyt megteremteni nehéz, de nem lehetetlen.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.