Búcsú a konzervatívoktól – Orbán és a nép

  • Dercsényi Dávid
  • 2014. november 10.

Publicisztika

Orbán német turnén adja elő a népfit, remélvén, senki nem emlékszik kormányzásának fontosabb intézkedéseire.

Interjúban gyón Orbán Viktor a német közéletnek, miután hosszas Merkel-turnéba fogott. Brüsszel harcos ostorozója, akinek párttársa (ja, és az ország parlamentjének elnöke) nemrég még az EU-s kilépés-kihátrálás esélyeiről is beszélt, most az EU-t a demokráciával azonosította, majd politikai fogalomértelmezésbe fogott – „a néptől, a nép által, a népért” „eredeti” demokráciafelfogás tetszene neki, „a” demokrácia, ne tegyünk semmilyen jelzőt a szó elé. (Nem mintha nem ő kezdett volna illiberálisozni egy Tusnádfürdőn felkelő rózsás ujjú eszmei hajnalon.)

false

 

Fotó: MTI/EPA

Az „a néptől, a nép által, a népért” gondolat Lincolntól ered, de Kossuth is vallotta. Sőt. A népnemzeti állam hungarista definíciója is felhasználja: „A parasztság és munkásság, valamint a megújhodott értelmiség erkölcsi, szellemi és gazdasági közösségén alapuló az az állam, melyben minden emberi jog és hatalom természetes forrása a nép s amelyben a kormányzás a népért és néppel történik. A kormányzati tényezők hatalmukat a néptől nyerik s ezért a nép az államhatalomban önmagát tiszteli és becsüli meg. A vezetők elöljárói, szolgái a nemzet egészének, nem pedig urai s parancsolói a népnek.” (forrás: metapédia)

De Orbántól magától tudjuk, sosem arra kell figyelni, amit mond, hanem arra, amit tesz.

A néppel azonosuló vezető, a sallangmentes demokrácia híve nyilván ezért:

– nem hirdetett választási programot 2014-re

– nem osztotta meg 2010-ben a választások előtt a néppel, mikre is készül (magánnyugdíjas történet, alaptörvény, médiatörvény stb.)

– konzultált olyan széleskörűen Paks 2-ről (az emberek fele szeretett volna népszavazást a felmérések szerint)

– kaszáltatott el rengeteg népszavazási igényt az általa összeütött OVB-vel és állított fel minden lehetséges akadályt a népszavazások előtt

– és sorolhatnánk.

A népre hivatkozni minden politikai erőnek közös eszköze, ám Orbán szavai, mint például félelmei a nem demokratikus liberalizmustól, valakiknek biztos nagyon fájtak. Mégpedig a magyar konzervatívoknak, akiknek a respublika, a köztársaság az eszménye, s akik a köztársaság gondolatát még a demokráciánál is többre tartják – Orbán most nekik fordított hátat immáron szavakban is (miután a magántulajdon és a kapitalizmus értékeit már korábban megtaposta).

Az a mondata pedig, hogy „az Egyesült Államok bírálatát nagyon komolyan vesszük, és vizsgáljuk az összes adatot, amelyeket az esetekkel kapcsolatban rendelkezésünkre bocsátottak”, a fekete öves cinizmus maga. Legyen elég ide annyi, hogy a norvég alap kapcsán nem voltak restek maguk utána nézni az „adatoknak”, mégpedig elég rendes erődemonstrációval.

Úgyhogy Orbánt saját szavai ellenében még mindig két, másoktól származó szöveg írja le a legjobban:

    – rendőrállamban nőttek föl

    – szabadságnak azt gondolták, hogy mától fogva a rendőr nekik tiszteleg
    – a népről meg azt, hogy vasreszelék
    – melyet egy mágnesvassal állíthatnak át a megkövetelt irányba (Orbán, de Ottó)

    és

    „Teremtsünk rendet, aztán majd tárgyalok.” (Kádár János)

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.