Elterelő szájkatonásdi – Az Iszlám Állam és Magyarország

  • Ara-Kovács Attila
  • 2015. március 5.

Publicisztika

A Fidesz politikai hasznot próbál húzni komolynak egyáltalán nem tekinthető harcias ötletével, és ezzel a terrorizmus látókörébe tolja Magyarországot.

A magyar kormány váratlanul bejelentette: kezdeményezi magyar katonák részvételét az Iszlám Állam (ISIS) elleni – már egy ideje komoly erőkkel folyó – nyugati akciókban. E szerepvállalás logikus és bizonyos feltételek mellett messzemenően támogatható. Ám a kezdeményezésnek legalább három dimenziója van, így érdemes azokat egyenként, majd összefüggéseikben is megvizsgálni.

Biztonságpolitika

Aligha lehet kétséges, hogy nem halogatható tovább egy komoly, az ISIS teljes megsemmisítését célzó nemzetközi fellépés. E bűnszervezet helyileg olyan károkat okozott a különféle civil közösségeknek, melyeknek tolerálása vagy figyelmen kívül hagyása a nemzetközi politikai szereplőket máris bűnrészessé tette. Perspektivikusan az sem megengedhető, hogy Afganisztánban ismét a tálibok ragadják meg a hatalmat. Ám az ISIS nem csak a szíriai és nyugat-iraki térségben veszélyezteti a biztonságot; azok a nagyrészt bűnözői elemek, akik gyakorlatilag az egész világból csatlakoztak hozzá, később könnyen és korlátlanul exportálhatják a terrort bárhova. A Charlie Hebdo vagy a dániai tényleges, illetve a belgiumi tervezett merényletek ennek veszélyét több mint nyilvánvalóvá teszik.

Kurd tüntetés az ISIS ellen

Kurd tüntetés az ISIS ellen

Fotó: MTI

Ugyanakkor felmerül a kérdés: vajon Magyarországnak megvannak-e a képességei, hogy valós feladatokat tölthessen be egy efféle nemzetközi vállalkozásban? Nem kétséges, morálisan és politikailag nagyon fontos lenne egy ilyen szerepvállalás, különös tekintettel arra, hogy az Orbán-kormánynak – és így Magyarországnak – van mit ledolgoznia abból a bizalomhiányból, melyet 2010 óta nyugati szövetségeseinkkel szemben felhalmozott. De csak ezen az alapon túl kockázatos lenne a térségbe katonákat küldenünk, ha azoknak a képzettsége nem megfelelő, s ha nem vagyunk birtokában sem a helyismeretnek, sem pedig az ISIS-szel szembeni fellépés információs (hírszerzési) feltételeinek. Az efféle hiátusok nem csak a magyar, de a szövetséges katonának a biztonságát is kockáztatnák.

A kormány jelenleg azzal igyekszik hárítani az efféle fenntartásokat, hogy a magyar egységek kiválóan helytálltak Afganisztánban, tehát az Iszlám Állam elleni harcban sem fognak majd kudarcot vallani. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy sok meglepetést és nem kívánt komplikációkat hoztak szerepvállalásaink a délszláv háborúkat követő helyi normalizációs folyamatban, pedig Magyarország akkor a térséget leginkább ismerő államnak számított. A Közel-Kelettel kapcsolatos aktív háborús képességek próbájára azonban eddig még sohasem került sor.

Külpolitika

Mint említettük, Magyarországnak van mit törlesztenie szövetségesei felé, ugyanakkor félő, hogy ez a felajánlás csak a „keleti nyitás” kompenzálására szánt elterelő akció. A miniszterelnök – érzékelve az egyre mélyülő bizalmi válságot Magyarország és a NATO meghatározó államai, elsősorban az Egyesült Államok között – már múlt nyáron azzal kísérletezett, hogy ellensúlyozandó az autokrata rendszerekkel fenntartott egyre barátibb kapcsolatainak rossz fogadtatását, túlaktivizálja magát a NATO-ban. Ám az orosz-ukrán konfliktus eszkalálódása miatt ez már kevésnek bizonyult. Ezzel egy időben Orbán legnagyobb bánatára kiderült: Moszkvától sem remélhet sokat, tekintettel annak gazdasági gondjaira.

Az tény, hogy Budapesten a hangnem némileg megváltozott, és a szövetségesi hűség, illetve az uniós szolidaritás ismét megjelent a kormányzati kommunikációban – jelszóként. A Kreml kegyeiért nemrég még mindent feláldozni kész Szijjártó Péter most ilyeneket mondott arra a megállapításra, hogy Oroszország keresi a lehetőségét annak, hogy Magyarországgal és Görögországgal szemben enyhítsen az élelmiszer-embargón: „Magyarország nem kér és nem is fogad el semmilyen különleges bánásmódot ebben az ügyben.” A kijelentés szépségén csak az ront valamicskét, hogy nyílt titok: Szerbiában csomagolják át azokat a magyar árukat, amelyek aztán – megkerülve az embargót – kisvártatva Moszkvában landolnak.

Belpolitika

Egyre több jel mutat arra, hogy a kormány javaslata az ISIS-szel szembeni fellépésre megmarad a pávatánc részének. Nem is lehet ennél több, hisz az elképzelést mereven elutasító Jobbik és a Fidesz támogatói törzsgárdája egyaránt elutasítja a nyugatellenes, a demokráciát tagadó és ráadásul antiszemita Iszlám Állammal szembeni fellépést. Így Orbánnak aktuálisan nem áll érdekében akár egyetlen katonát is kiküldeni a Közel-Keletre, nemhogy 100-150-et. Erre utal, hogy olyan javaslatot tett le a parlamenti pártok asztalára, amely szakmailag teljességgel értelmezhetetlen és így nem is támogatható. Másrészt nagyon sietett a több konkrétumot követelő demokratikus ellenzékre kenni a felelősséget a fiaskóért, meg sem próbálva alternatív megoldásokat javasolni, vagy meghallgatni e pártok elképzeléseit.

A legnagyobb probléma azonban mégsem az, hogy a Fidesz politikai hasznot próbál húzni e komolynak egyáltalán nem tekinthető ötletével, hanem az, hogy ezzel a nemzetközi terrorizmus látókörébe helyezte Magyarországot.

 

A szerző a Demokratikus Koalíció elnökségi tagja.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.