Elveszi a gazdagoktól

  • Szlankó Bálint (Brüsszel)
  • 2008. november 13.

Publicisztika

A következőkben a fentiekhez - hat-hét-nyolcszázezer ember napi megélhetéséhez - képest apróságról lesz szó. És ha már az előbb a megváltoztathatatlan elfogadását tartottuk kívánatos magatartásnak, most hülyén veszi majd ki magát, hogy jól kereső és nagy szolgálati autókkal járó államkapitalisták szakszervezeti megbízottjaként szólalunk fel.

A következőkben a fentiekhez - hat-hét-nyolcszázezer ember napi megélhetéséhez - képest apróságról lesz szó. És ha már az előbb a megváltoztathatatlan elfogadását tartottuk kívánatos magatartásnak, most hülyén veszi majd ki magát, hogy jól kereső és nagy szolgálati autókkal járó államkapitalisták szakszervezeti megbízottjaként szólalunk fel.

De talán tartozunk ennyivel a józan észnek.

Azt mondja a minap a kormányfő: a válságra való tekintettel megkéri az állami vállalatok vezetőit, hogy az ez évre esedékes és a jövő évre tervezett jutalmukat ne fizessék ki maguknak. Vállaljanak részt a córeszből, mutassanak szolidaritást a legatyásodottakkal.

Ez a mondás inkább tűnik szépnek, mint hasznosnak. (Gyurcsány még a felügyelőbizottsági és igazgatósági tagok juttatásait is visszacsípné - ezzel nincs bajunk.) Először is keveset lehet vele nyerni, hisz nem ugyanarról a nagyságrendről beszélünk. Míg a közalkalmazottak bércsökkenése úgy 250 milliárd forintnyi könnyebbséget jelent majd a jövő évi költségvetésnek, addig a prémiumok visszacsípéséből vélhetően csak valami apró maradna. Mekkorát spórolnának e cégek (amelyek egyébként és elvben és jobbára ugyanolyan piaci alapon működő vállalatok lennének, mint bármelyik másik, csak épp a tulajdonosuk valamely kormányszerv)? Mivel megbízható adatok erről nincsenek, csak megérzéseinkre hagyatkozhatunk. Egymilliárdot? Netán kettőt? Nem túl sokat, s még ez a kevés sem a költségvetésre száll, hanem a vállalatoknál marad (amelyek mondjuk kincstárjegyet vesznek belőle), s így haszna a köz szempontjából elenyésző lesz. (A közösbe legfeljebb a járulékok folynának be, de nem folyhatnak, ha a jutalmak nincsenek kifizetve.)

Továbbá. A kormányfő nem véletlenül kérte a górékat: mást ugyanis nemigen tehet. A jutalmak összegét és - tesszük fel - elnyerésük feltételeit ugyanis munkaszerződések rögzítik, melyek egyoldalú módosítására aligha van lehetősége a munkaadónak, pláne a tulajdonosnak. A kormányfői kérést a tulajdonosi jogokat gyakorló miniszter ugyancsak kérés formájában továbbíthatja az érintetteknek. A vezérrel kezdi - egy ilyet szívesen megnéznénk. Jánoskám, be kéne tolnod ötven gurigát a közösbe. Tudod, a szegények is... És a vezér még hagyján. De ha a többi vezető a középső ujja felmutatásával válaszol, a tulajdonos (a vezér) legfeljebb kirúghatja őket valami mondvacsinált indokkal - ám annak tuti bukó munkajogi per a vége. Hülye szituáció lenne.

És van itt még egy szempont. Végtelen naivitásunkban szeretnénk azt gondolni, hogy a jutalmak, prémiumok összegét rögzítő menedzserszerződések nem üptre köttettek, hogy nem az összes ilyen állás politikai szinekúra. Õszintén reméljük, hogy vannak olyan állami tulajdonú vállalatok, amelyek vezetői a szerződésük szerint akkor keresnek jól (mondjuk annyit, amit a magánszférában is megkeresnének ugyanilyen munkával), ha a cégnek is megy a szekér. Szeretnénk azt hinni, hogy az állami vállalatoknál is működik a vezetői teljesítmény mérése és értékelése, és hogy ezeknél is használják az ösztönzőket - a feltételekhez kötött prémiumot például. (Már csak azért is, mert a következő időkben, úgy néz ki, nagy divatja lesz az állami szerepvállalásnak a gazdaságban, és nem lenne rossz, ha ez nem kontraszelektált kontárok közreműködésével valósulna meg.) Persze biztos akad az állami tulajdonú vállalatok vezetői közt szép számmal tolvaj, balfasz vagy e kettő kombinációja - de akkor nem inkább ezeket kéne kirúgni, mint fűnyíróval menni az aknamezőre?

Nem teszünk úgy, mintha nem értenénk - e kormányfői kérés még akkor is népszerű lehet, ha kivihetetlen vagy több kárt okoz, mint hasznot. De a giccs ettől még giccs marad.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.