Ki nyer holnap?

Publicisztika

November 29-re nagy tüntetést helyezett kilátásba a közszolgálati szféra szakszervezeteiből (újra) felállt Egységes Közszolgálati Szakszervezet. A Kossuth térre vonulnak a rendőrök, tűzoltók, pedagógusok és támogatóik, pestiek és vidékiek. Bérharc szólítja az utcára őket, tárgyalásaik a kormánnyal érdemben meg sem kezdődtek, nincs is miről, hiszen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, illetve kormánya hivatalosan is közölte, nem lesz semmilyen béremelés és nem lesz 13. havi fizetés, legfeljebb a kis keresetű közszolgák esetleges kompenzióján lehet alkudozni. Õ 1 db Túró jellegű Rudit lát kivitelezhetőnek, minden év 13. hónapjában.

November 29-re nagy tüntetést helyezett kilátásba a közszolgálati szféra szakszervezeteiből (újra) felállt Egységes Közszolgálati Szakszervezet. A Kossuth térre vonulnak a rendőrök, tűzoltók, pedagógusok és támogatóik, pestiek és vidékiek. Bérharc szólítja az utcára őket, tárgyalásaik a kormánnyal érdemben meg sem kezdődtek, nincs is miről, hiszen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, illetve kormánya hivatalosan is közölte, nem lesz semmilyen béremelés és nem lesz 13. havi fizetés, legfeljebb a kis keresetű közszolgák esetleges kompenzióján lehet alkudozni. Õ 1 db Túró jellegű Rudit lát kivitelezhetőnek, minden év 13. hónapjában.

A közszolgák ezt érthetően keveslik, hisz majd' odáig esnek vissza, ahol 2002, a "jóléti rendszerváltás" előtt tartottak. Ezért tüntetni mennek.

Budapest vélhetően kibír még egy demonstrációt. A közszolgák szintúgy, hisz ez irányú praxisuk meglehetős, az elmúlt 18 év ilyen eseményeinek döntő többsége köthető hozzájuk (szoros versenyben a gazdákkal). De vajon Gyurcsány Ferenc kormánya kibír-e ennyi rapid módon beszerzett, hogy is mondjuk, jelen intézkedéseitől nem feltétlenül boldog szavazót? A közszolgák számát úgy hat-nyolcszázezernyire tehetjük, érthető okokból mind szavazók.

De ez csak az egyik vetülete lenne a dolognak.

A történetet tudjuk, jött az IMF, és azt mondta, villantsál ennyi lóvét, nem holnap, most, s biztosítjuk neked az országod túléléséhez adott esetben szükséges dohány lehetőségét. Mit volt mit tenni, a szegény ember onnan hétkrajcározta össze a pénzt, ahol az szem előtt volt, a közszolgáktól és a nyugdíjasoktól. Bocs, most kell. Még megtehette volna, hogy a kevesebbet kevesebb közt osztja szét, azaz sokakat elbocsát, és a maradék ugyanott lesz, ahol volt. De nem ezt tette, helyesen.

Ezen már túl vagyunk. Értjük, és nyilván értik azok is, akik tüntetni mennek. De egy dolog érteni a fenti összefüggéseket és azok következményeit, és egy másik megélni százhúszezer nettóból. Vagy százból - mindenesetre kevesebből, mint eddig, pedig már az sem volt sok. A hónap 25-én elfogyó kosztpénz, a kifizetetlen sárga csekk képes a tisztánlátást elhomályosítani. Hátha mégis van pénz - csak nem adják ide? Kell, hogy legyen - adják ide!

Ha túl is leszünk a tüntetése(ke)n, mint ahogy túl leszünk - csak utána válik el az ürülék a belsőségtől. Ha a közalkalmazotti szakszervezetek nem fogadják el a bérbefagyasztást - azt tehát, amit a Valutaalap, akár kimondta, akár nem, a készenléti hitel feltételéül szabott, annak a készenléti hitelnek a feltételéül, ami nélkül Magyarország már bele is szédült volna a fekete lyukba -, egy választásuk lesz. Sztrájkot hirdethetnek - a rendőrök, a pedagógusok, az állam egyéb alkalmazottai. Attól a pillanattól pedig már nem az MSZP választási esélyeiről szólnak majd a hírek, nem arról, hogy vajon kibírhatja-e egy szociáldemokrata párt az ország legerősebb szakszervezeteinek haragját. Hanem arról, hogy meddig marad az ablakban az odahelyezett 25 milliárd dollár; hogy a beköszöntő politikai instabilitás vagy inkább az ország lefagyása elúsztatja az utolsó esélyünket is.

Ezen kell most valahogy a kormánynak és a közszolgáknak megosztoznia. A kormány nem engedhet; és csekély vigasz, hogy ha ez a mostani emiatt megbukik, nem engedhet a következő sem. Egy vékony ösvény kínálkozik csak. A kormány mond valamit: a következő időintervallum valamely pontján ezt-azt visszacsinálok az elvett juttatásokból. Az egyesített sztrájkbizottságiak pedig megmondják, ezen időn belül meddig bírják türtőztetni magukat, hogy az ország rájuk tartozó része elműködjék valahogy. Aztán mindenki imádkozik.

Mert ha nem fog elműködni, megette a fene az egészet. És bárki jön is 2010 után, kezdheti a barlangrajzoktól.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.