Guba a csuhához - Semjén és Mikola védelmében

  • Gavra Gábor
  • 2006. május 11.

Publicisztika

A Fidesz aktivistái és szimpatizánsai körében már a második forduló éjszakáján kialakult a viszonylag egyértelmű álláspont, hogy Orbán Viktor pártja a választást Mikola István és részben Semjén Zsolt miatt veszítette el. Õket emlegették első lendületből az elbukott budapesti egyéni jelöltek; Mikola szinglihordázása és az ötmilliós szavazatimportról szóló eszmefuttatása fölött borongtak a kampányban (szocia-lista és liberális kollégáikhoz hasonlóan) tényleg a lelküket kitevő aktivisták.

A Fidesz aktivistái és szimpatizánsai körében már a második forduló éjszakáján kialakult a viszonylag egyértelmű álláspont, hogy Orbán Viktor pártja a választást Mikola István és részben Semjén Zsolt miatt veszítette el. Õket emlegették első lendületből az elbukott budapesti egyéni jelöltek; Mikola szinglihordázása és az ötmilliós szavazatimportról szóló eszmefuttatása fölött borongtak a kampányban (szocia-lista és liberális kollégáikhoz hasonlóan) tényleg a lelküket kitevő aktivisták. A Fidesz és a KDNP megválasztott képviselőinek első munkaértekezlete után aztán Deutsch-Für Tamás nyilvánosan is hangot adott annak a kritikának, ami az ülésen állítólag Semjén és Mikola kijelentéseivel szemben megfogalmazódott. Afölött könnyen napirendre térhetünk, hogy az összes, általunk fellelni bírt szemtanú szerint a népszerű kommunikációs guru nem mondott igazat. Ám a Fidesz vereségéért Mikolát és Semjént kárhoztató jobboldali híveknek nincs igazuk. Érvelésük nagyjából annyira helytálló, mintha a Kádár-rendszer bukásáért Grósz Károly fehérterrorozását vagy a Szakszervezetek Országos Tanácsának balos elhajlását tennénk felelőssé.

A zavaros gondolkodású Mikola, valamint a koherens világképpel rendelkező, zárt logikai rendszerben mozgó Semjén szereplése nem okozója, hanem tünete a jobboldal válságának.

Sem Mikola miniszterelnökhelyettes-jelöltsége, sem a Fidesz és a KDNP választási szövetsége nem következhetett volna be Orbán Viktor döntése nélkül - ami pedig a kontroll nélküli elnöki hatalomgyakorlásnak, a Fidesz 2003-as "újjáalapítása" után megteremtett feltételeinek a következménye. Ma már - többek között a Fidesz-vezetés belső bírálatát névvel egyedül vállaló Illés Zoltánnak köszönhetően - közismert: Mikola jelöléséről nem csupán a közvélemény és a Fidesz választmánya, de a legszűkebb vezetés tagjai, valamint a "szövetségesek" vezetői is csak március 12-én, a választmányi ülés előtt néhány órával értesültek. Orbán azonban megtette, mert megtehette, hogy nem "egyenrangú szövetségese", a KDNP elnökét, de nem is a Fidesz elmúlt években legmegbízhatóbban teljesítő vezetőjét, Áder Jánost "javasolta" az országos lista második helyére, hanem a nagypolitikába általa visszahozott Mikolát. A választmány berzenkedett, majd bólintott - és az elnök újfent fölmosta pártjával a padlót.

Ha ekkora megrökönyödést nem is, de némi értetlenséget azért szült a KDNP formálisan egyenrangú szövetségessé tétele és szerepeltetése a szavazólapon. Pedig Semjén Zsolt - aki a kilencvenes évek Orbán-Torgyán vetélkedé-sének esett az áldozatául - a katolikus klérus messzemenő támogatásával, a Fidesszel szembeni masszív érdekérvényesítésnek köszönhetően tetőtől talpig újjászervezte pártját, amely ma 500 alapszervezettel és 15 ezer taggal a harmadik legszervezettebb politikai erő Magyar-országon; ráadásul most már saját parlamenti frakciója is van. Ám mindezt aligha hozhatták volna tető alá, ha a Fidesz - első pillantásra megmagyarázhatatlan módon - az elmúlt években nem engedett volna a katolikus egyházi vezetés nyomásának, és nem hagyott volna (újra) felnőni maga mellett egy kétségkívül szatellitpártnak szánt, de e szerepéből a választás után azonnal kilépő világnézeti politikai erőt.

Arra a kérdésre, hogy miért tett ilyet Orbán Viktor, valószínűleg ugyanott kereshetjük a választ, ahol Mikola villámkarrierjének a magyarázatát leljük: a magyar jobboldal krónikus ideológiai zűrzavarában.

*

A katolikus fundamentalista Semjén vezette KDNP-vel kötött választási megállapodás és a letűnt korok pedagógiáját (körmös), ideológiáját (kollektív tudattalan) és politikáját (az egyén "parttalan szabadságvágyának" állami eszközökkel történő korlátozása) képviselő Mikola pajzsra emelése az utolsó pillanatban kétségkívül kölcsönzött egyfajta, liberális szemmel meglehetősen riasztó arcélt az elmúlt években egyszerre kádárista és antikommunista, néha hiperetatista, máskor szélsőségesen piacbarát, Tusnádfürdőn nacionalista, az Európai Néppártban viszont integrációpárti Fidesznek.

Semjén és Mikola megnyilvánulásai azért kelthettek különös feltűnést, mert hosszú évek óta először fogalmaztak meg a fősodorbeli jobboldalon egyértelmű ideológiára vagy legalábbis határozott világképre épülő üzeneteket. A maguk kezdetleges módján helyettesítették mindazt, ami a Fideszből az elmúlt években kínosan hiányzott.

Egy gyűjtőpárt sem lehet mindenkié, nem képviselheti általában Az Embereket, nem írhat 3,2 millió honfitársunkkal közösen programot, egyáltalán: nem úszhatja meg annak eldöntését, hogy kikre számít és kikre nem. A Fidesz nem volt mindig Az Emberek Pártja: 1998-ban többé, 2002-ben már kevésbé, de a maguk erejéből boldoguló honfitársainkban, az ún. polgárokban vélte megtalálni célközönségét, hogy aztán évekre misztikus szubkultúrák gyűjtőhelyévé váljon, s mindenki politikai képviseletének próbálja mutatni magát.

Mikola és Semjén a maga különböző indíttatású megnyilvánulásaival elvégezte, amit Orbán Viktor szeretett volna megspórolni magának és pártjának: felhívta a figyelmet arra, amit a Fidesz elnöke a hiperpragmatikus kampány kulisszái mögött készített elő.

Hogy mi volt ez? Mikola István maga adott választ a kérdésre egy februári szegedi konferencián: "A Fidesznek kereszténydemokrata párttá kell lenni. Ezért kötött szövetséget a KDNP-vel (É). Elkezdődött egy ilyen megtérés. Nem megy gyorsan, de kínlódunk vele. Orbán Viktor azt mondta nekem: értsd már meg, hogy ez lesz a Kereszténydemokrata Néppárt. Mondtam neki: megértem, de akkor tegyünk is érte. Ez három-három és fél évvel ezelőtt volt." (Lásd: Hetek, valamint Hírszerző, 2006. március 31.)

Mikola mondatai nem keltettek különösebb feltűnést, pedig számot tarthattak volna az érdeklődésre, mert egyértelműen arra utalnak, hogy az ideológiamentes, a kádári kisembereket egzisztenciális paráztatással megszólítani vagy legalábbis otthon tartani igyekvő Fidesz nagyon is kemény jobboldali kurzust, Orbán Viktornak a már emlegetett márciusi zárt választmányi ülésen elhangzott szavai szerint "ideológiai harcot" készített elő az áhított remélt győzelem utánra. Ugyanitt Orbán egyértelművé tette: ehhez a harchoz keresett szövetségeseket reménybeli kormányában és a jobboldali parlamenti képviselők között Mikola, Semjén, Tellér Gyula és mások személyében, miközben ideológiamentes üzenetekkel próbálta eladni pártját megváltozott, az egykori hibákat újra elkövetni nem akaró politikai erőként. Ha úgy tetszik, azt a szerepet próbálta eljátszani a centrumban, illetve a baloldalon, amivel egykori szövetségesét, az MDF-et vádolta az első forduló után: a trójai falóét.

Mikola István és Semjén Zsolt - valószínűleg nem tudatosan, de - az utolsó pillanatban jó néhány honfitársunknak segített tisztán látni a kormányra készülő jobboldal valódi szándékait illetően - és bármennyire idegenkedünk az általuk képviselt világképtől, ezt mindenképpen a javukra kell írnunk. Azért pedig, ami a Fideszből lett, nem őket terheli a felelősség. Hanem azokat, akik alaktalan, nyúlós masszává változtatták a rendszerváltás egykor szépreményű képződményét, és akik valódi szándékaik leplezésével próbáltak meg baloldali támogatást szerezni egy anakronisztikus jobboldali kormányzáshoz.

A szerző a Hírszerző munkatársa.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.