Hajtsd!

Publicisztika

Magyarországon a rendőrség nem áll szóba a polgárokkal. Nem tájékoztatja a nyilvánosságot a működéséről akkor sem, ha egy fővárosi erdőben elkapart hullákat találnak. Pedig a megfelelő tájékoztatás távolról sem holmi bűnös kíváncsiságot elégítene ki, csak biztosítaná a feltétlen szükséges információkat a lakosságnak, hétköznapjai biztonságához.

Magyarországon a rendőrség nem áll szóba a polgárokkal. Nem tájékoztatja a nyilvánosságot a működéséről akkor sem, ha egy fővárosi erdőben elkapart hullákat találnak.

Pedig a megfelelő tájékoztatás távolról sem holmi bűnös kíváncsiságot elégítene ki, csak biztosítaná a feltétlen szükséges információkat a lakosságnak, hétköznapjai biztonságához. Persze, egy-egy nyomozás érdekeire hivatkozva mindig ki lehet bújni a tájékoztatás elemi kötelessége alól, de ez inkább csak afféle kiskapunak tűnik, hiszen a legbestiálisabb bulvársajtót leszámítva aligha arra kíváncsi bárki is, hogy ma délután éppen hol készülnek lecsapni a bűnre, sokkal inkább arra, hogy az épp aktuális eset milyen módon érinti a közösséget. Márpedig ha valahol hullákat húznak elő az avar alól, az a személyes biztonságában érinti az ország teljes lakosságát.

S ha nem kapja meg a megfelelő helyről a neki járó, használható információkat az ember, nyilván igyekszik megszerezni a nem megfelelő helyekről - amelyek pedig azonnal és készségesen állnak a rendelkezésére. Általában hülyeségekkel, maszlaggal és pletykákkal: a csepeli erdőben talált holttestek dolgához már Arkan alvezére is hozzá bírt szólni.

Így azon sincs mit csodálkozni, ha a hajléktalan gyilkosokról szóló híresztelések hatására egyesek úgy gondolják, hogy a néma rendőrség helyett a maguk kezébe veszik a közösség védelmét vagy a bűnmegelőzést; akár úgy, hogy önkormányzati hatáskörben dózerral mennek neki a hajléktalanoknak, akár úgy, hogy egyénileg kezdeményez valaki hajtóvadászatot - hallván például a csepeli ügy interpretációit a helyi önkormányzati instanciáktól. Ezek a szövegek, jöjjenek bár alpolgármesterektől, illetékes projektfelelősöktől, mindenféle sanda gyanúkra alapozva pusztán a közhangulat manipulálására lehetnek alkalmasak. S ebbe a sorba illeszkedik a főváros vezetésének kiszorító hajléktalanpolitikája éppúgy, mint a miniszterelnök reakciója a csepeli tragédiára. Orbán azonnal megbízta belügyminiszterét, hogy "ellenőrizze a hajléktalantelepeket" - vakuljon meg a szívünk, ha ez nem óriási razziákat jelent. Így tehát határozott felső és legfelső nyomásra e hosszú ideje megoldásra váró dolgok most a legrosszabb irányba mozdultak: lett új közellenség. Menjünk rá a hajléktalanokra, mert ők okozzák az összes bajunkat!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.