Intés a mészárosokhoz

Publicisztika

A líbiai nyugati katonai intervenció motivációiról sok mindent el lehet mondani, ócsárló hangnemben, gúnyosan lebiggyedő ajakkal, és olyasfajta tekintettel, ami nyilvánvalóvá teszi, hogy tulajdonosa mindent tud a világ működéséről és alapvető, helyrehozhatatlan romlottságáról, az ún. "demokráciák" valódi működéséről (melyek homlokzata csak a legnyersebb hatalmi gengszterháborúk elfedését szolgálja). Möszjő Sarkozy azért vette rá az ENSZ Biztonsági Tanácsát a no fly zone-ról szóló határozatra, mert a Kadhafi család pénzelte a választási kampányát, és most csak azt az irattartó szekrényt akarja kilőni, amiben a nyugták vannak. Jó, ez marhaság, más nem is mondta, csak az egyik Kadhafi gyerek, és ő se nagyon.

A líbiai nyugati katonai intervenció motivációiról sok mindent el lehet mondani, ócsárló hangnemben, gúnyosan lebiggyedő ajakkal, és olyasfajta tekintettel, ami nyilvánvalóvá teszi, hogy tulajdonosa mindent tud a világ működéséről és alapvető, helyrehozhatatlan romlottságáról, az ún. "demokráciák" valódi működéséről (melyek homlokzata csak a legnyersebb hatalmi gengszterháborúk elfedését szolgálja). Möszjő Sarkozy azért vette rá az ENSZ Biztonsági Tanácsát a no fly zone-ról szóló határozatra, mert a Kadhafi család pénzelte a választási kampányát, és most csak azt az irattartó szekrényt akarja kilőni, amiben a nyugták vannak. Jó, ez marhaság, más nem is mondta, csak az egyik Kadhafi gyerek, és ő se nagyon. De az már csak nem marhaság, hogy a francia elnök a jövő évi elnökválasztás előtt szeretne valamit visszacsípni megbicsaklott népszerűségéből, és ehhez, a francia gloire képzetének általános fenntartásához egy bombázás épp kapóra jön! És az miért lenne marhaság, hogy a francia-angol koalíció főként a líbiai olajmezőket védelmezi, minden más porhintés? Különben is: ha Kadhafit bombázzák, ha Líbiában az ún. "nemzetközi közösség" (a nemzetközi olajvállalatok, a plutokraták, a zsidók, lehet választani) beavatkozik a saját népe ellen forduló bomlott diktátor ellen, ha hirtelen annyira fontos neki a "demokrácia" (hahaha!), akkor miért nem teszi ugyanezt Bahreinben? Jemenben? Szíriában? Elefántcsontparton? Darfúrban? Vagy ugyanez, kicsit másképp: ha eddig jó volt a francia, angol, olasz, amerikai kormányoknak Kadhafi, meg a többi zsíros képű zsebhitler, ha eddig kellett a pénzük meg az olajuk meg a jachtjuk meg az unga-bungájuk, és mindegy volt, hogy hány ellenzékit zártak börtönbe és hány kisebbséget vagy többséget nyomtak el, vajon nem az álszentség paroxizmusa-e (és mellesleg: a legpitlákabb árulás) most e régi barátokat bombázni?

Csakhogy a líbiai katonai intervenció akkor is az egyetlen erkölcsileg - és nagy valószínűséggel: politikailag - helyes lépés volna, ha az összes fenti ellenérv megállna. Miután Kadhafi a március elején kirobbant tüntetéseket Tripoliban vérbe fojtotta, hadserege megindult az ország egységesen fellázadt keleti része felé. Hogy mit művelt volna a majd egymilliós Bengháziban, ha elér odáig, arról ő maga sem hagyott kétséget, midőn a "patkányok" kiirtását jelölte meg az expedíció eminens céljaként. (És miután szétlőtte az útjába kerülő, és magukat akkor még megvédeni képtelen kisebb városokat, például Miszratát.) Az ENSZ felhatalmazásával folyó, francia-angol vezetésű beavatkozás elsődleges célja tehát a vérfürdő, jogásziasabb nyelven szólva az emberiesség elleni és háborús bűncselekmények megakadályozása; ebben az értelemben leginkább a NATO kosovói akciójára emlékeztet. (Ekkorra, 1999 márciusára vált nyilvánvalóvá, hogy a Milosevic-kormány a tartomány "kiürítésére", azaz a kétmillió albán elűzésére készül: közülük közel félmillióan már a bombázások megkezdése előtt távozni kényszerültek.) De negatív példaként felidézhetjük azt is, amikor a nemzetközi közösség éveken át tétlenül nézte Szarajevó blokádját és szétlövését, a boszniai etnikai tisztogatásokat, s ezek betetőzését, a srebrenicai mészárlást. Vagy a ruandai népirtást: a közel egymillió tuszi meggyilkolását a nyugati államok, ha időben elszánják magukat, minimális katonai beavatkozás árán meggátolhatták volna.

Mármost, hogy ezenkívül van-e még valamilyen titkos, önös motivációja a katonai akciót kezdeményező bármelyik kormánynak, tulajdonképpen édes mindegy. Ráadásul az ilyesmit gyanító, beavatkozásellenes érvek egy része hamisan cseng. Ha a vezető nyugati nagyhatalmak az olajra pályáznának, vajon miért nem Kadhafit támogatnák most is? Nem az lenne a legegyszerűbb? És tényleg akkora gazemberség lenne-e, ha valóban csak az olajért aggódnának? Vajon nincs-e felelősségük azért, hogy ne omoljon össze a világ, vagy akár a saját hazájuk energiaellátása? És való igaz, hogy a beavatkozás politikája szelektív; az emberiességellenes és háborús bűnök elkövetése, vagy ezek elkövetésének nagy valószínűsége mellett az is kell hozzá, hogy egy-egy ilyen akció következményeiben várhatóan ne okozzon nagyobb kárt és szörnyűbb vérontást, mint amennyi hasznot hajt - mint amennyi emberéletet megóv. (A boszniai és a ruandai intervenció megkésettsége, illetve elmaradása épp azért oly megbocsáthatatlan, mert semmiféle globális vagy regionális biztonságpolitikai kockázattal nem járt volna.) A bahreini, jemeni vagy szíriai akció épp emiatt tűnik kevéssé valószínűnek. És való igaz az is, hogy a beavatkozást remekül el lehet szúrni: erre Irak a legjobb példa, ahol a Szaddám elűzését követő három év katasztrofális amerikai politikájának az egész akciót sikerült kompromittálnia. Ha van veszélye a líbiai akciónak, az éppen ez: az alkalmi koalíciónak fogalma sem igen van arról, hogy - a polgárháborús erőszak megakadályozásán kívül - pontosan mi is a célja, s hogy vajon ki és hogyan kormányozhatná majd a kadhafitlanított országot.

De azt állítani, hogy azért ne cselekedjen a nemzetközi közösség helyesen most, mert más alkalmakkor ezt elmulasztotta, maga a morális csőd. Líbia éppenséggel rehabilitálhatja a nemzetközi politikának a jugoszláviai háborúk alatt megerősödő, majd az iraki és az afganisztáni fél siker nyomán megbicsakló szabályát, mely szerint a tömeggyilkosokat, akik saját polgáraik kiirtásában látnák hatalmuk zálogát, előbb-utóbb úgyis csúnyán seggbe fogják durrantani. És ennek csak örvendeni lehet.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.