Kinek a pere?

  • 2003. december 18.

Publicisztika

Várható volt, hogy elfogják: már rég nem volt játékos. A gerillaháborút, a merényleteket nem ő szervezte, hanem Izzat Ibráhím ad-Dúrí tábornok. Vagy Uszáma bin Ládin. Vagy nem szervezi senki, csak úgy vannak, az előző rezsim helyi maradványai alakulnak öntevékeny robbantókörökké. Nem tudjuk, telefonáltunk a Pentagonba, nem veszik fel. Hogy elfogása miként hat majd a gerillaháborúra, szintén nehezen felmérhető. Az amerikai katonai felderítés ezek után bizonyára könnyebben bírja majd szóra a Szaddám visszatérésétől rettegő ira-kiakat. De a terror folytatódni fog. Már folytatódik.

n Várható volt, hogy elfogják: már rég nem volt játékos. A gerillaháborút, a merényleteket nem ő szervezte, hanem Izzat Ibráhím ad-Dúrí tábornok. Vagy Uszáma bin Ládin. Vagy nem szervezi senki, csak úgy vannak, az előző rezsim helyi maradványai alakulnak öntevékeny robbantókörökké. Nem tudjuk, telefonáltunk a Pentagonba, nem veszik fel. Hogy elfogása miként hat majd a gerillaháborúra, szintén nehezen felmérhető. Az amerikai katonai felderítés ezek után bizonyára könnyebben bírja majd szóra a Szaddám visszatérésétől rettegő ira-kiakat. De a terror folytatódni fog. Már folytatódik.

Ezek fontos dolgok: de az igazi kérdés az, mi történjék az agg zsarnokkal. Talán mindenkinek - az amerikaiaknak, az irakiaknak, magának Szaddámnak - az lenne a legjobb, ha egyszer csak holtan esne össze. Egy gonddal kevesebb. De mi van, ha megéri a saját főtárgyalását?

Vegyük sorra az eshetőségeket.

Szaddámot Irakban állítják iraki bíróság elé.

Ennek első számú akadálya az, hogy jószerivel Irak sincs, hát még bírósága. Az országban nem működik semmi, ami a modern értelemben vett közigazgatásra emlékeztetne; a kormányzótanács a saját ügyrendjében is bizonytalan. És az esetleges iraki per más tekintetben is aggályos. Kik legyenek Szaddám bírái? És ki képviselje a vádat? Szaddámmal súlyos elszámolnivalója van a kurdoknak meg a síitáknak, akiket etnikai és politikai alapon irtott; az irániaknak, akik ellen háborús bűnöket követett el; és szunnita politikai ellenfelei is szívesen fellógatnák (már amelyik élve maradt közülük). Az ország irányításáért vetélkedő etnikai, vallási és politikai csoportok közti feszültséget csak súlyosbítja, ha beindul a harc, hogy ki legyen a per hoppmestere. És fennáll az a veszély, hogy a tárgyalás - amelynek csak egy célja lehet: az elmúlt 30 év minden gaztettének feltárása - politikai színjátékká, a kivégzést megelőző formasággá válik.

Ez a megoldás nem jó. Nézzünk egy másikat.

Szaddámot amerikai bíróság elé állítják.

De miért? Milyen joghatósággal rendelkezik Irak ügyeiben egy amerikai bíróság? S hogyan hajtanák végre az ítéletet? Az amerikai kormányzat, bár egyértelműen nem foglalt állást, nem is lelkesedik ezért az ötletért.

A megoldás mindazonáltal nem tűnik lehetetlennek. Legalábbis elméletben. Az elmúlt években - a jugoszláviai és a ruandai eseményeket vizsgáló intézményt figyelve - megszokhattuk: háborús bűnöket és népirtást legjobban Hága ítél. Egy hasonló, az iraki diktátor és a Baath-rezsim bűneit firtató ad hoc törvényszék pompás alkalmat kínálna arra is, hogy Washington bevonja a rendezésbe az ENSZ BT-t, és hogy Párizs (meg Moszkva és Peking) beszállhasson az amerikai kalandba. Szaddám minden bűne napvilágra kerülne, de megmaradna a joga a tisztességes eljáráshoz.

E kérdések szőrszálhasogatásnak tűnhetnek - de a válaszoktól függ Irak jövője. Ha kellő jogi megalapozottság nélkül ítélik el a volt diktátort, a katonai beavatkozás értelme kérdőjeleződik meg. Egy jó bíróság előtt hozott jó ítélet viszont csillapíthatja a terrorhullámot is. Aki ezt a pert megnyeri, az nyeri Irakot is.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.