Fekő Ádám

Kiteljesedés

Nyíltan fenyegetőzik a Fidesz

Publicisztika

Külföldi választás még nem okozott akkora változást a Fideszben, mint az amerikai. Az eddig is alkalmazott fenyegetőzések Donald Trump hivatalba lépése óta még vadabbak, ráadásul Orbánék már meg sem próbálnak úgy politizálni, mintha a nyugati szövetségi rendszer részei lennénk.

Donald Trump amerikai elnök januári beiktatásával a magyar kormány egészen furcsa manőverezésbe kezdett. Sőt még a nyári, amúgy számukra győztes EP-választás, vagy a 2022-es országgyűlési választási siker sem okozott akkora revelációt és stílusbeli fordulatot a kormánypártban, mint amekkorát az Egyesült Államok elnökválasztása.

Az persze, hogy a Fidesz egy másik kontinensen zajló elnök választásához igazítja a saját sorsát, nem újdonság: Orbán Viktor már az ukrajnai háború megindításakor jelezte: ha Trump ülne az amerikai elnöki székben, Vlagyimir Putyin szerinte bele sem kezdett volna az invázióba. Vagy Varga Mihály pénzügyminiszterként tavaly áprilisban beismerte, hogy azért készítenek csak novemberre költség­vetést, mert megvárják az amerikai eredményeket. Az ottani választás közeledtével a teljes Fidesz szurkolói üzemmódba kapcsolt, hogy aztán Trump sikere és idén januári hivatalba lépése után végre az eddigi legőszintébb arcát mutathassa meg a világnak és a magyar szavazóknak.

Kettős beszédből őszintébe

Az elmúlt években az orbánizmus egyik lényegi eleme a kettős beszéd volt: azt, amit a párt a szavazók felé akar közvetíteni, szinte soha nem választott képviselői mondták el, hanem az üzenetek átadását kiszervezték a pártért bevallottan rajongó, de hivatalosan nem odatartozó beszélő fejeknek. Miközben tehát a Fidesz magát jobbközép konzervatív pártként pozicionálta, valójában egyre szélsőségesebbé vált (igaz, a hivatásos fideszesek közül Kövér Lászlót azért soha nem volt nehéz rajtakapni olyan gondolatmeneten, amellyel éppen valami monumentális sátáni összeesküvést leplezett le). Így ment le több körben is a Soros György elleni, nyilvánvalóan antiszemita húrokat pengető kampány: a kormány feltett kézzel háborgott, ha szóba került a kérdés („hogy mi antiszemiták lennénk?”), de az értő célközönség pontosan tudta, mit is kell gondolni. Vagy a magyar kormány az „LMBTQ-aktivistáktól” hivatalosan csak annyit várt, hogy „hagyják békén a gyerekeinket”, az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos kommentárjaik pedig kimerültek abban, hogy 2022-ben csendben aláírtak egy közös állásfoglalást, a beszélő fejek (Bayer Zsolt, Bencsik András, a megafonos ifjú titánok stb.) megengedhették maguknak, hogy élő adásban örvendezzenek az ugandai homoszexuálisok meggyilkolásának, naponta mossák össze a pedofíliát a homoszexualitással, és nyíltan drukkoljanak az agresszor Oroszországnak. Ezek oka világos volt: papíron a nyugati szövetségi rendszerhez tartozó Magyarország kormánya nem engedhette meg magának a frontális támadást, miközben az évek során átalakult, egyre inkább széljobbos bázisát főleg e magvas gondolatokkal tarthatta meg.

Trump beiktatása után ennek vége, a Fidesz ledobta az évek óta viselt (bár igazából senkit nem megtévesztő) maszkot, és amit azóta látunk, hallunk a párttól és Orbántól – leszámítva Navracsics Tibor stabilan senki által nem nézett YouTube-csatornáját –, hovatovább egyszerűen feleslegessé teszi Bayer Zsoltékat. Nincs kettős beszéd, nem kell közvetítő a különféle összeesküvés-elméletek, konteók és sima szélsőjobboldali retorika adagolására, megkapjuk ezt direktbe magától a miniszterelnöktől is. Januárban Orbán visszamenőleg megkérdőjelezte a 2020-as amerikai elnökválasztás legitimitását, amikor kijelentette, Trumptól akkor csak csalással tudták elvenni a győzelmet. Elsőre ez nem tűnik nagy dolognak, de ilyet Orbánon kívül egyetlen nyugati vezető, de még Trump republikánus támo­gatóinak nagy része sem mert kijelenteni – annak ellenére sem, hogy a teljesen jogszerű levélszavazatok csalásnak minősítése visszatérő eleme Trump narratívájának.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Vesszen Triatlon!

A magyar irodalom egyik örök Nobel-várományosa, Krasznahorkai László a minap interjút adott a Skandinávia-szerte méltán népszerű Svenska Dagbladet című svéd napilapnak.

Budapest győzött

Miután Karácsony Gergely bejelentette, hogy a Rákosrendező ügyében a főváros élni fog elővásárlási jogával, össztűz zúdult rá.

Partnerként kezelve

A román határhoz közeli 300 lelkes Toldon is segíti a mélyszegénységben élőket az Igazgyöngy Alapítvány. A rendszerkritikus álláspontjáról ismert alapítót sok támadás érte az elmúlt években, ennek ellenére sikerült elfogadtatnia magukat az állami intézményrendszerrel.

„Anya, hogyan nem szabad hozzám érni?”

Meg sem hallgatva a lehetséges gyanúsítottat, be sem várva a személyes találkozáson alapuló pszichiátriai szakvéleményt, két nap alatt zárta le a rendőrség annak az iskolai feljelentésnek a vizsgálatát, amely szerint egy osztályfőnök bűncselekményt követhetett el egy 12 éves kislánnyal szemben. Az érintett család inkább elköltözött a városból.

A sekély mélység titka

2000 februárjában jelent meg a Shallow and Profound, Yonderboi bemutatkozó nagylemeze, amely nemcsak idehaza, hanem külföldön is ismertté tette Fogarasi Lászlót. A negyedszázados jubileum kapcsán visszatekintünk Yonder pályafutására is. A cikkhez természetesen szerettük volna őt is megszólaltatni, de nem reagált megkeresésünkre. Egykori zenésztársai viszont készséggel nyilatkoztak nekünk.