Lenyelni a bánya közeli békát

  • 2001. augusztus 9.

Publicisztika

A lapunk megjelenése előtti keddre kérte az MSZP és az SZDSZ az Országgyűlés rendkívüli ülésének az összehívását annak érdekében, hogy a Ház hozzon létre két vizsgálóbizottságot. Az egyik az agrártárca körüli korrupciógyanús esetek (vagyis Szabadi Béla ügye) kapcsán a miniszterelnök felelősségét tisztázná, a másik az Orbán-bányák - illetve az alapos okkal Orbán család közeli bányáknak nevezhető egységek - állami megrendelésű dolomitszállításai körül matatna.

n A lapunk megjelenése előtti keddre kérte az MSZP és az SZDSZ az Országgyűlés rendkívüli ülésének az összehívását annak érdekében, hogy a Ház hozzon létre két vizsgálóbizottságot. Az egyik az agrártárca körüli korrupciógyanús esetek (vagyis Szabadi Béla ügye) kapcsán a miniszterelnök felelősségét tisztázná, a másik az Orbán-bányák - illetve az alapos okkal Orbán család közeli bányáknak nevezhető egységek - állami megrendelésű dolomitszállításai körül matatna.

A kezdeményezés több szempontból is érdekes. Kérdéses például, hogy az Orbán Viktort a pártpolitikából tudatosan kivonó, a kormányfő érinthetetlenségére kínosan ügyelő Fidesz-agitprop hogyan védi ki a közvetlenül a miniszterelnököt célkeresztbe állító ellenzéki attakot. Tud-e valamivel überelni, amivel megakadályozhatja, hogy visszafordíthatatlanul a közbeszéd részévé váljék a bányaügy, illetve a Polip-széria legvadabb fejezeteire emlékeztető Fidesz--kisgazda-"együttműködés" valódi mibenléte. Akárhogyan is, nem lesz a kormány (a Fidesz) píárosainak egyszerű feladata, és mindenekelőtt saját maguk miatt nem: hiszen a kamu megfigyelési ügy, az olimpia meg a többi hasonló süketelés már megvolt. Márpedig a dolog természete okán a blöffölő csak egyre hajmeresztőbb bemondásokkal maradhat a felszínen: az osztrák "vircsaft" már ez a kategória, s még inkább az alapbejelentést követő azon hír, miszerint már a nemzetbiztonsági szolgálat is figyeli az osztrák gazdák esetleges "szervezkedéseit". (A hülyeség amúgy egyre feltartóztathatatlanabb: a Magyar Nemzet szerint az illetékes kerületi rendőrség kutyákkal kutat a Diákszigeten, mert információik szerint a rendezvény előtt nagy mennyiségű drogot rejtettek ott el. "Mivel az egész szigetet nem áshatták fel, így csak a jelzett helyekre koncentrálták erőiket", tájékoztatta a lapot az óbudai rendőrkapitány. Világos: ha egyszer az axióma az, hogy a szigeten buzik meg narkósok csoportosulnak, akkor tényleg muszáj ott valaminek lennie. Ha így haladunk egyébként, akkor hamarosan kotrógépek jelennek meg a Köztársaság téren is ávós-MSZMP-s-MSZP-s kazamaták után kutatva, mint 1994-ben a választások előtt. Hogy aztán a sok marhája hány százalékot hozott össze így annak idején a szocialistáknak, azt még senki nem számolta ki.)

A rendkívüli ülésnap összehívása érdekes lehet továbbá amiatt is, mert eldőlhet: az egykori kisgazdafrakcióból Torgyán pártelnöknek vagy az ellenlábasainak maradt-e több híve. Az FKGP (Torgyán) támogatja a javasolt napirendi pontok megtárgyalását, a "reformerek" nem. A Fidesz szempontjából per pillanat korántsem egyértelmű, hogy meg lehet-e fúrni a napirendet és a vizsgálóbizottságok felállítását (vagyis az ülésen egyszerű többséggel leszavazni a javaslatokat). Az aktuális erőviszonyok miatt minden egyes szavazat számít; és nemcsak jó néhány kisgazda szavazat bizonytalan, hanem a Fidesznek sikerült menet közben pár haragost begyűjteni az MDF soraiból is. (A két párt egyébként lapunk megjelenése napján egyeztet a választási együttműködésről, de megegyezés nemigen várható: az MDF a Fidesz szerint túl sokat kér.)

Mindenesetre a házelnök eddig nem törte magát azért, hogy egyberántsa a parlamentet. Csakhogy nincs mérlegelési lehetősége: ha megvan a kellő számú aláírás (és megvan), akkor a rendkívüli ülésnapot meg kell tartani. Augusztus 7. - az eredetileg javasolt időpont - nem jött össze; a törvény értelmében Áder Jánosnak nyolc napon belül pótolnia kell a mulasztást.

1996-ban az akkori koalíciónak nem lehetett egyszerű megszavazni a Tocsik-bizottság létrehozását; de a kétharmados MSZP-SZDSZ-többségű Országgyűlés mégis megtette ezt. Az sem vitatható, hogy sok voksot szerzett azzal a Fidesz, hogy Deutsch Tamás e testület elnökeként hétről hétre oszthatta az észt és a morált. Nyilván jól emlékeznek erre a Fideszben is; s épp ezért akarták és akarják mindenáron megakadályozni, hogy ugyanezt tehessék szocialista meg szabaddemokrata politikusok a Simicska-, a Postabank- és most a bánya- meg a Szabadi-bizottság élén. Pedig van, ami 1996-ban is fontosabb volt Horn Gyulánál meg Pető Ivánnál, s ami 1998 óta is fontosabb a Fidesz közeli üzletembereknél vagy - horribile dictu! - Orbán Viktornál: az alkotmányos rend iránti megkérdőjelezhetetlen elkötelezettség. Lehetett bármit mondani a komcsikra (és mondtunk is), de ők ezzel tisztában voltak 1996 őszén; a Fidesz viszont már 1998 őszén túllépett rajta.

Ez már semmivel sem tehető jóvá.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.