És ez még nem minden. Egyes szocialista párti üzletemberek meg a szocialista párthoz közel álló érdekcsoportok a jogrendszer kínálta lehetôségekkel finoman fogalmazva is vitatható módon élve jutnak gazdasági - következésképpen politikai - elônyökhöz. Innen nézve Horn számára létfontosságú egy ilyen csúcsszerv: az információk egy helyen lennének, és ô határozhatná meg azt, hogy mibôl lesz ügy, mibôl nem. Ha a nép berzenkedik, Horn megnyálazza ujját, unottan beletúr az aktákba, századosom, holnapra egy leleplezés rendel. Elégedett lesz a nép és a frakció, a Párt is kordában lesz tartva.
Holott hát nem mindegy? Legfeljebb néha történik majd valami. Mert amikor a sajtó dokumentumokat is felmutatva ír úgynevezett kényes ügyekrôl, mint például az orosz Gazprom magyarországi szálláscsinálóiról, van ennek következménye? Netán fejek hullanak a porba, nem kompromittálódott szocialista párti vezetôk mea culpázva esküdöznek égre-földre, hogy de tényleg, ez a párt ennek ellenére sem az a párt? Még egyszer: hát nem mindegy?
Ez az a kérdés, amit soha nem szabad föltennünk. Nem vonogathatjuk a vállunkat akkor, amikor szocialista politikusok jogtalan gazdasági elônyszerzése kapcsán elhangzó ellenzéki interpellációkra a válasz csak annyi, hogy egyrészt ezeket a dolgokat nem a Parlamentben kell megvitatni (Pál László MOL-vezér), másrészt, hogy kikérjük magunknak az alaptalan vádaskodást (Suchman Tamás magánosítási miniszter), harmadrészt, hogy nagyon megértem miniszter úrék fölháborodását (Gál Zoltán házelnök az elnöki pulpitusról). Újra és újra számon kell kérni: miért alaptalanok ezek az állítások? Meg azt is: mivégre e stílus?
Utóbbi kérdésre a válasz egyszerű: a birtokon belüliség helyzetébôl fakadó gôgrôl és cinizmusról van szó. Arról, hogy Suchman Tamás miniszter megteheti, hogy következmények nélkül hazudjon akkor is, ha pislog. A kormányülésen a tévé vagyonának auditálásáról azt állítja, hogy az ÁPV Rt.-re nem vonatkozik a közbeszerzési törvény. Elsô körben Horn Gyula is elhajtja, aztán a nyomozóhivatal körüli vitát kihasználva átpasszírozza a szemléletet, hogy az ÁPV Rt. kivételt képez. Akkor viszont a privatizációs törvényt sértette meg a sunyi, mert a nevesincs kft versenyeztetés nélkül jutott a hatalmas állami megrendeléshez. De Suchman nem zavartatja magát - hazudni rendületlenül -, és a miniszterelnök is annyiban hagyja a dolgot: Suchmannak vannak érdemei, Suchman hűséges ember.
Különben is: a parlamenti többség hatalmas, a népszerűség töretlennek tűnik. Most már jól vannak. Most már ezek is kezdik.