Maradj még

  • 2000. november 16.

Publicisztika

A két héttel ezelőtti bosznia-hercegovinai választásokról az eseményt megelőzően az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) valamelyik tisztviselője azt nyilatkozta, hogy ez lesz az utolsó választás, amit az EBESZ finanszíroz és menedzsel: öt évvel a háború után, két választással a hátuk mögött lassan eljött az ideje, hogy a nemzetközi közösség elengedje az ország kezét, és az, ha remegő lábakkal is, de önállóan botorkáljon vissza a balkáni politika küzdőterére.

A két héttel ezelőtti bosznia-hercegovinai választásokról az eseményt megelőzően az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) valamelyik tisztviselője azt nyilatkozta, hogy ez lesz az utolsó választás, amit az EBESZ finanszíroz és menedzsel: öt évvel a háború után, két választással a hátuk mögött lassan eljött az ideje, hogy a nemzetközi közösség elengedje az ország kezét, és az, ha remegő lábakkal is, de önállóan botorkáljon vissza a balkáni politika küzdőterére.

Az EBESZ az elmúlt két évben minden módon azokat az antinacionalista, antiklerikális, baloldali politikai erőket támogatta a boszniai szerb, horvát és bosnyák nemzeti közösségeken belül, amelyek némi hajlandóságot mutattak a daytoni, egységes Bosznia megteremtésére, amelyeket nem terhelt felelősség a háború kirobbantásáért, és amelyek nem a háborús bűnösök fedezésében látták a nemzet megmaradásának zálogát. Ez a politika - aminek persze besegített Tudjman és Milosevic bukása: az általános balkáni trend - Boszniában egyelőre egyedül a bosnyák politikai közegben (ezalatt a két-három éve boszniai "muzulmánokként" emlegetett nemzetet tessék érteni) hozott fordulatot. Az egyébként rendkívül bonyolult és többszintű választásokon ugyanis a bosnyák Szociáldemokrata Párt fej-fej mellett halad az Izetbegovic-féle, tíz éven át kormányzó Demokratikus Akciópárttal (SDA), vagy inkább nyerésre áll. Az SDA mentalitását, kormányzási módszereit, káderállományát, ideológiáját leginkább csak az különböztette meg a boldogult Tudjman-féle Horvát Demokratikus Közösségtől (HDZ) és Milosevic egykori szocialistáitól, hogy ez utóbbi kettő trancsírozta fel az általa vezetett országot. Izetbegovicék meggyengülése és a bosnyák nemzet politikai differenciálódása a Horvátországban és Szerbiában bekövetkezett pozitív változások pontos analógiája. A boszniai apokalipszis három lovasa közül immár egyik zsoké sincs nyeregben.

A boszniai horvát és szerb szavazatok megoszlása azonban korántsem ilyen biztató. A horvátok továbbra is tömbben, és szinte egységesen szavaztak a boszniai HDZ-re, a szerbek pedig az állítólag plasztikai műtéten átesett tömeggyilkos, Radovan Karadzic pártjára, a Szerb Demokrata Pártra (SDS). Az etnikai elven működő szavazóbázis meg-osztása a kisebbségi nemzetek körében nem sikerült; a horvát Hercegovinában és a szerb Kelet-Boszniában továbbra is háborús bűnösök, etnikai tisztogatók, tolvajok és útonállók gyakorolják a helyi hatalmat.

Életbevágóan fontos lenne, hogy a nemzetközi közösség mindebből a helyes következtetéseket vonja le. Addig, amíg az SDS és a HDZ háborús bűnösökkel gyanúsítható vezetői otthon bujkálnak, és nem a Hága melletti Scheveningenben, az előzetesben várnak az ítéletre, e közösségek demokratizálódása is illúzió marad. Ugyanakkor a szerbiai, illetve horvátországi háborús rezsimek bukása e kisebbségi nacionalistákat legfőbb támaszuktól fosztotta meg; és hosszú távon az is az ő esélyeiket csökkenti, hogy választóikat immár nem ijesztgethetik a muzulmán veszéllyel. Ha viszont a Bosznia civil kormányzásáért felelős EBESZ vagy akár a katonai békefenntartásért felelős ENSZ e pillanatban - a daytoni projektet bedőltnek nyilvánítva - magára hagyná az országot, akkor az ország a pokol Dayton előtti köreibe hullana vissza.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.