Mindenki jól jár

  • .
  • 2008. április 3.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2008. március 13. Kedves Narancs! Nagy örömmel és egy kis nosztalgiával olvastam a brit charity shopokról szóló beszámolót.
Walesi tanulmányaim során magam is számos használati tárgyhoz jutottam a helyi vöröskeresztes boltban, így haszonélvezője voltam ennek az egyszerű és zseniális brit intézménynek. Adománygyűjtőként szakmai szempontból is érdekel a téma, hisz szervezetem, a Habitat for Humanity az Egyesült Államokban tekintélyes bevételre tesz szert használt építőanyagokat forgalmazó boltjai révén. Cikkük egyetlen tekintetben ennek ellenére is egy kis csalódást okozott: a charity shopokat ugyanis olyan bevételi forrásként említi, amelyek a jótékonysági szervezetek számára vonzó alternatívát jelentenek a "szimpla kolduláshoz" képest.

A közép-európai országokban történelmünk és kulturális hagyományaink miatt komoly nehézségekkel kell megküzdenie az adománygyűjtőknek. A civilszervezetek körében közhelynek számít a jótékonykodás hagyományainak alulfejlettségéről, a működéshez szükséges források előteremtésének nehézségeiről való panaszkodás. A probléma okai közé tartozik az a szemlélet is, amely szerint az adománygyűjtés tulajdonképpen koldulás: a támogató zaklatásával felérő, megalázó tevékenység, szükséges rossz.

Azt hiszem, ez a megközelítés nemcsak káros, de téves is. Az adományokat felkutató és gyűjtő szervezet több szempontból is különbözik a koldustól. Az adománygyűjtő nem a maga számára kér támogatást: az adomány haszonélvezője az a közösség lesz, amelyet a szervezet szolgál. Az adománygyűjtés, ha helyesen végzik, nem az adományozó bűntudatára vagy szánalmára apellál: egy bizonyított társadalmi problémára ajánl hatásos megoldást, és ehhez kér támogatást.

A koldulás esetében az adakozás gyors, érzelmi alapú, rövid távú döntések alapján történik. Akár vissza is fordulunk az utcán a kolduló személy megrendítő megjelenése vagy hatásos kérése miatt. Ilyesmi az adománygyűjtés esetében elképzelhetetlen: csak olyan adományozótól várhatunk támogatást, aki már eldöntötte, hogy adakozni akar. Az adománygyűjtés során ezt a szándékot csak irányítani tudjuk - tájékoztatjuk a leendő támogatókat arról, hogy szervezetünk milyen lehetőségeket nyújt számukra, hogy adományukkal elérjék a kívánt célt. A támogató az általunk képviselt csoportok problémái mellett szervezetünk hitelességét, a felkínált megoldás hatékonyságát és fenntarthatóságát is mérlegeli. Amennyiben a szervezet és az adománygyűjtő is jól végzi a munkáját, a támogatóval hosszú távú kapcsolat alakulhat ki. E kapcsolat keretében nemcsak a szervezet élvezi a rendszeres és akár növekvő mértékű támogatások előnyét, de az adományozó is biztos lehet abban, hogy a számára fontos problémák megoldásán hozzáértő, lelkiismeretes, megbízható szakemberek dolgoznak. A jó adománygyűjtés nem is állhatna távolabb a koldulástól. A jó adománygyűjtés: tanácsadás.

Üdvözlettel:

Szekér András

adományszervező menedzser

Habitat for Humanity Magyarország

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”