Nagy Imre ismeretlen élete

  • .
  • 2008. november 6.

Publicisztika

Nagy Imre ismeretlen élete Magyar Narancs, 2008. október 9., 16., 23. Olvasói levelek Magyar Narancs, 2008.
október 30.

Elképedve és értetlenül olvastam Kende Péter levelét. Egyszerű, a téma iránt érdeklődő olvasóként rágtam át magam a Nagy Imréről szóló cikksorozaton, sok dologra rácsodálkozva. Kende Péter olvasói levele viszont a cikksorozattól és Nagy Imre múltjától teljesen függetlenül igencsak megdöbbentett. Olyan kijelentéseket tesz, amit egy hirtelen felindulásból tollat ragadó ember tesz, de egy intézet- és alapítványvezetőnek azért több önmérsékletet kellene tanúsítania. Semmilyen konkrétummal nem cáfol semmilyen, a cikkben szereplő állítást, pusztán általánosságban moralizál, az újságot dorgálja, felkészületlen egyetemi oktatót mímelve csapkod, kioktatva a szerzőt és szerkesztőjét. Az írás alapján úgy érzem, sajnos Kende úr került az általa említett magas lóra. Nem értem, miért, hiszen ő volna az egyik legalkalmasabb személy arra, hogy tisztázza a Nagy Imre múltjához kapcsolódó részleteket. De mintha megzavarná, hogy a tudta nélkül egy "semmit sem tudott" szerző publikál, ráadásul évfordulós időpontban, rossztettnek minősítve azt. A cikksorozat számomra nem feltűnési viszketegség volt, hanem megpróbálta elmesélni egy fontos ember múltját, akiről eddig csak az 1956-os események kapcsán tudtam, élete közel 60 évéről pedig valójában semmit. Talán sok hibát vétett a szerző, talán nem, én a magam 33 évével ezt nem tudhatom. Ezt csak úgy tudhatjuk meg, ha Kende úr segít nekünk. Ezért egy kérésem lenne Kende úrhoz: ha a cikksorozatban elhangzottak egy része, esetleg egésze ön szerint pontatlan, csúsztat vagy netán hazug, kérem, cáfolja meg őket, akár itt, ebben az újságban. Valószínűleg örömmel vennék a szerkesztők is, számtalan példa volt már erre a lapban, véleménye nem szorulna be az olvasói levelek szűk keretei közé. Izgatottan várnék egy ilyen cikket, cikksorozatot. Sokakkal együtt élvezhetnénk az ön történelmi alázattal előadott megállapításait, tényszerűen megvilágíthatná Nagy Imre 1956 előtti életét. Mert nekem nem mindegy, mivel foglalkozott Nagy húsz-, harminc- vagy negyvenéves korában. Pontosan 1956 miatt nem. Kérem, ne sajnálja a Narancs hasábjait, töltse inkább fel igazi tényekkel, ha az előzőek ön szerint nem voltak azok. Remélem, nem érzi észrevételeimet feltűnési viszketegségből származó gátlástalan beszédnek. Kérem, védje meg érveit.

Köszönettel

Nagy László

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.