Erdős Attila

Oltodiglan

Vége van-e a járványnak?

  • Erdős Attila
  • 2021. július 14.

Publicisztika

A címbe emelt egyszerű kérdésre egyszerű igennel vagy nemmel nem, hanem csak „tudósosan” lehet válaszolni – vagy­is rengeteg feltételes móddal, amitől a legtöbb embernek megfájdul a feje. Ráadásul a válasz attól is függ, hogy az egyén vagy a közösség szempontjából vizsgáljuk a kérdést.

A „csoportot” lehet még árnyalni, de az nagyon valószínű, hogy a beoltottak mint egyének nagyon nagy hányada számára véget ért a járvány (eltekintve egy kivételtől, amelyről később lesz szó). Egyre biztosabbak lehetünk abban, hogy az oltások nagy általánosságban megvédenek attól, hogy a vírus komolyabb betegséget okozzon. Az szinte egészen biztos, hogy nem elég a két dózis, hanem emlékeztető oltásra vagy akár oltásokra lehet szükség, de ez már inkább csak logisztikai és pénzügyi kérdés.

Azt azonban még nem tudjuk, hogy az adott egyén számára a kapott oltás – típusától függően – milyen erős és milyen hosszú védettséget ad. A populáció szintjén beszélhetünk százalékokról, mondhatjuk például, hogy 95 százalékos a biztonság, de ez a mindennapokban annyit tesz, hogy ezer beoltott közül 50 továbbra is veszélyben van – és jó lenne tudni, hogy én is közéjük tartozom-e.

Ez a százalék korosztályonként és oltóanyagonként jelentősen eltérhet, és az a tudomány felelőssége, hogy minderről objektív adatokat szolgáltasson; a politika felelőssége pedig az, hogy biztosítsa a forrásokat a kutatásokhoz, és a vizsgálat eredményének függvényében megtegye a szükséges lépéseket. Szükség van az antitestszintek populáció szintű többszöri monitorozására, és remélhetőleg az illetékesek már fel is mérték az ehhez szükséges kapacitásokat és a forrásokat is biztosították, nehogy előforduljon az, ami a járvány kezdetén. Akkor a PCR-tesztek és az ezekhez szükséges berendezések beszerzése volt nehézkes, most pedig ugyanez megismétlődhet a validált, tehát tudományosan igazolt minőségi ellenanyagtesztekkel – a gyorstesztek eredményei ugyanis nem megbízhatóak.

Az oltóanyaggyártók folyamatosan figyelik a saját vakcináik hatékonyságát, több klinikai vizsgálat is folyik egyszerre. Az ilyen vizsgálatoknak köszönhetően jelezte a Pfizer, hogy javasolja a harmadik oltást is. Arra nagyon kicsi az esély, hogy bármely vakcinagyártó szponzorálna egy olyan vizsgálatot, amelynek a célja azt kideríteni, hogy miként alakul a védettség, ha egy másik gyártó vakcinája az emlékeztető dózis. A sajátos magyar vakcinahelyzet miatt talán szükség lenne arra is, hogy azt is megvizsgáljuk, hogy a „kínaival” oltottak egyéb gyártó termékével elvégzett ráoltása milyen mértékben javítja (vagy rontja) a védettséget. Magyarországon jelentős a Sinopharmmal beoltottak száma, és erről az oltóanyagról még mindig relatíve keveset tud a tudományos élet. Egyéb szponzor hiányában ezt a vizsgálatot az államnak kellene finanszíroznia, de félek tőle, hogy ezt a kizárólag tudományos kérdést a politika máshogy látja, és a vizsgálat esetleges eredményeitől tartva ódzkodik annak elvégeztetésétől. Az pedig az ellenzéki politikusok felelőssége lenne, hogy ők is úgy tekintsenek az eredményekre, ahogy kell: vagyis olyan tudományos eredményként kezeljék azokat, amelynek semmilyen politikai vetülete nincs.

Azok számára, akik nincsenek beoltva, semmi nem változott, ők továbbra is kitettek a fertőzésnek. A beoltottaknak köszönhetően ugyan kisebb a veszélye, hogy megfertőződjenek, de ettől még kórházba kerülhetnek és meg is halhatnak.

Wimbledoni nyájimmunitás

Egy bigottul oltásellenes ismerősöm küldött nekem egy linket, mely szerint a most domináns és rendkívül fertőző delta variáns egy vizsgálat szerint 19-szer kevésbé veszélyes, mint a „vad” típus, és még az influenzánál is kevésbé ártalmas vírusként kell rá tekinteni. A cikk a „Vlagyivosztokban Volvót osztogatnak” vicc iskolapéldája. Egyebek mellett egy – különben pontos adatokra épülő – grafikont ábrázol az angliai fertőzések számáról és a halálozásról. A fertőzések száma meredeken emelkedik, a halálozási mutatók viszont szinte teljesen ellaposodtak – vagyis a „cikk” következtetése szerint a delta variáns elveszítette a veszélyességét.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.