Oszt és szoroz

Publicisztika

Korunk egyik méltán népszerű gondolkodója és ünnepelt makroközgazdásza, Selmeczi Gabriella azt tette, amiért szeretjük, amihez ért: ceruzája hegyére pökött és számolt. Orbán Viktor nyugdíjvédelmi megbízottja végül arra jutott, hogy ha a magánnyugdíjpénztárak a tagok befizetéseit az elmúlt tizenhárom évben teljes egészében állampapírokba fektették volna, akkor 700 milliárd forinttal nagyobb hozamot értek volna el. De nem ezt tették, úgyhogy most ennyivel kisebb a tagok vagyona. Még ennél is sokkal jobban jártunk volna, ha egyáltalán nincsenek pénztárak, mivel akkor évente egy százalékkal kisebb lett volna az államháztartás hiánya, ezért most az államadósság nem a GDP 80 százaléka lenne, hanem csak 70. Valamint a pénztárak 150 milliárd forintot költöttek a saját működésükre, ami horribilis összeg, és szintén nagyon hiányzik. Az így előállított 850 milliárdos veszteséget a megbízott asszony a még nála is gyengébbek kedvéért családi pótlékra és gyesre is átszámította. Mi van?

Korunk egyik méltán népszerű gondolkodója és ünnepelt makroközgazdásza, Selmeczi Gabriella azt tette, amiért szeretjük, amihez ért: ceruzája hegyére pökött és számolt. Orbán Viktor nyugdíjvédelmi megbízottja végül arra jutott, hogy ha a magánnyugdíjpénztárak a tagok befizetéseit az elmúlt tizenhárom évben teljes egészében állampapírokba fektették volna, akkor 700 milliárd forinttal nagyobb hozamot értek volna el. De nem ezt tették, úgyhogy most ennyivel kisebb a tagok vagyona. Még ennél is sokkal jobban jártunk volna, ha egyáltalán nincsenek pénztárak, mivel akkor évente egy százalékkal kisebb lett volna az államháztartás hiánya, ezért most az államadósság nem a GDP 80 százaléka lenne, hanem csak 70. Valamint a pénztárak 150 milliárd forintot költöttek a saját működésükre, ami horribilis összeg, és szintén nagyon hiányzik. Az így előállított 850 milliárdos veszteséget a megbízott asszony a még nála is gyengébbek kedvéért családi pótlékra és gyesre is átszámította.

Mi van?

Az egyetlen tétel, amiben legalább részben van igazság, az az, hogy a pénztárak működési költségei az első hét-nyolc évben valóban elszaladtak. Évekig széttárt karokkal figyelték a kormányok, hogy az elvileg nonprofit "szövetkezetek" névadói elég jól keresnek a költségeik leszámlázásával. De aztán költségplafonok előírásával a politika változtatott ezen, majd a Bajnai-kormány azt is megpróbálta elérni, hogy aki ilyen jól profitált a befektetések kezeléséből, vállaljon is számon kérhető felelősséget; a tisztességes verseny tovább csökkenthette volna a kezelési és működési díjakat. Sajnos ezt a változtatást a költségeket most sokalló miniszterelnöki megbízott pártja - az akkori államfő segédletével - megakadályozta.

Amúgy az elmaradt hozamra vonatkozó "számításokban" még csak nem is a mínusz 700 milliárd kimutatása a legnagyobb baromság. Amint arra a Stabilitás Pénztárszövetség is rámutatott, a Selmeczi-féle képlettel ellentétben nem volt állandó a befizetett összeg (a törvényben előírt járulék is folyamatosan változott), nem volt állandó az állampapírok kamata, a kötelező tartalékokat nem fektethették kötvénybe, továbbá vagy 160 ezer pénztártag lépett vissza menet közben az állami rendszerbe, és vitte magával a vagyonát.

Hanem az már mi, hogy "ha az egészet állampapírba fektették volna"? A magán-nyugdíjpénztári pillér legfontosabb funkciója épp az volt (Selmeczi is jól tudta még 15 évvel ezelőtt), hogy fokozatosan tehermentesítse az államot a társadalom elöregedése miatti eladósodás alól. Selmeczi szerint ennek az lett volna a módja, hogy az államot a kötvénykibocsátással újabb adósságokba hajtjuk - ennek végképp semmi értelme. (Már az is nagy eredmény volt, hogy a pénztári vagyon eleinte 80 százalékos állampapír-állományát a többportfóliós rendszer bevezetésével sikerült rövid idő alatt 50 százalék alá vinni.)

Azon sem érdemes fennakadni, hogy 13 éven keresztül egy százalékkal nagyobb államháztartási hiányból miért pont 10 százalékos államadósság-növekmény következik. Az már érdekesebb kérdés, hogy a magánpénztári rendszer nélkül kisebb lenne-e az államadósság. Egyfelől tény, hogy az átmeneti időszakban a vegyes rendszerben lévők nyugdíjjárulékának egy része hiányzott a már nyugdíjasok nyugdíjából (hiszen félretettük), és a hiányzó részt az állam hitelekből fedezte. De vajon e nélkül a globális hitelbőség idején spórolósabbak lettek volna a kormányok? Vagy ugyanúgy felveszik a hitelt, és a fiatalok magánnyugdíjrendszere helyett újabb ezer kilométer autópályára, huszadik havi nyugdíjra, esetleg lakáshitelek kamattámogatására költik? Lehet tippelni.

A legszebb persze az, hogy Selmeczi szerint a 80 százalékos helyett most 70 százalékos lenne az államadósság. De akkor most miért nem lesz annyi? Ez a pénz ugyanis még mindig megvan, immár az állam őrzi. Azaz hogy költi: a kormányzati alkalmatlanság miatt keletkező költségvetési lukak betömésére, Mol-részvényekre, stadionokra, állami vállalatok kistafírozására.

Az e heti néphülyítést pusztán Selmeczi Gabriellán számon kérni persze méltánytalanság volna. Nincs egy épkézláb ötletük, hogy mi a búbánatot kezdjenek az országgal. A kirakatpereket Brüsszel lefújta. De valamit csak kellett virítani: és a magánnyugdíjpénztárak épp kézre estek. Az újdonság csak a szokásosnál is pöffeszkedőbb arcátlanság és nívótlanság volt.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.