Krusovszky Dénes

Palotaszolgálat

Önkéntes tanácsadók a Sándor-palotában

Publicisztika

Nincs hiány tanácsadókból Novák Katalin köztársasági elnök mellett – vannak, akik hivatalból dolgoznak a Sándor-palotában, és vannak, akik önkéntes munkában segítenek. De milyen tanácsokat kaphat tőlük az elnök, és kinek van a legnagyobb ráhatása a palotabeli döntésekre?

„Furcsának tűnhet a posztjával egy kalap alatt említeni a sisterhood (női testvériség) szót, de szerintem jelenleg ő az a hiteles és tudatos nő, aki segíthet a magyar nőknek, akik jelenleg vállalkozóként vagy munkavállalóként úgy érzik, hogy hátrányt szenvednek” – nyilatkozta a minap az Indexnek Tomán Szabina életmódguru üzletasszony, aki tagja Novák Katalin köztársasági elnök tizenhat fős tanács­adói gárdájának. Arról, hogy egyáltalán létezik az elnököt segítő csapat, már hónapokkal ezelőtt lehetett hallani – legkésőbb május 10-én, amikor maga Novák posztolt képeket az ­alakuló ülésről hivatalos közösségi oldalára. „A magyarok előtt álló problémákat, kihívásokat vitattuk meg többek között a tudomány, a kultúra, a sport és a média világából érkezett tanácsadókkal, köztiszteletben álló személyekkel” – írta akkor a köztársasági elnök. Tomán Szabinán kívül a tanácsadói testület többi tagja eddig nemigen beszélt e megbízatásáról nyilvánosan – bár sok konkrétumot Tomán szavaiból sem lehet kihámozni.

Csak győzze meghallgatni

De mit csinálnak tulajdonképpen e tanács­adók? Miután Novák Katalin – elnöki beiktatása első évfordulója alkalmából – posztolta a találkozó képeit, az nyilvánossá vált, hogy ki tartozik e tanácsadói körbe. Ahhoz viszont a hvg.hu közérdekű adatigénylése kellett, hogy a Sándor-palota – idén áprilistól ez a korábbi Köztársasági Elnöki Hivatal hivatalos megnevezése – elárulja, a bemutatott tizenhat ta­nács­adó díjazás nélkül segíti az elnök munkáját. Áprilisban nem csak a hivatal neve változott – a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CX. törvény (Semjén Zsolt és Gulyás Gergely által benyújtott) módosítása azt is lehetővé tette az elnöknek, hogy szabadon átszervezze a hivatal struktúráját, meghatározza az állások rendszerét, a fizetéseket, pozíciókat, vagy épp a szabadságolás rendjét is; gyakorlatilag szabad kezet kapott a Sándor-palota ügyeiben.

Novák egy éve már beiktatása előestéjén közzétette – ugyancsak a Facebookon –, hogy kik lesznek a közvetlen munkatársai: Ekler Gergely hivatalvezető, Schanda Tamás kabinetfőnök, Altusz Kristóf diplomáciai tanács­adó, Manno István protokollfőnök, Volf-Nagy Tünde kommunikációs vezető, Kun Szabó István vezérőrnagy mint főhadsegéd, Módos Mátyás alkotmányossági szakértő, Király András tervezésért és elemzésért felelős vezető, Kreutzer Richárd gazdasági igazgató, illetve Vicze Katalin titkárságvezető. Novák a bejegyzésben hozzáfűzte még: „Az új kollégák mellett természetesen számítok a Sándor-palota korábbi munkatársainak tapasztalatára is.” Hogy kikre gondolt pontosan, nem derült ki.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.