Romlásnak indult

  • 2002. január 17.

Publicisztika

Múlt heti hír, hogy tíz református lelkész bejelentette: mondjon a zsinat bármit, ők mégis elindulnak az áprilisi választáson, kell-e mondanunk, a MIÉP képviselőjelöltjeként. Közülük páran - a két Hegedűs, Zsuzsanna és ifjabb Lóránt biztosan - az országos lista előkelő helyeire is számíthatnak, azaz ha a MIÉP netán bejut a parlamentbe, elvben választaniuk kell majd a lelkészi palást és a képviselőség között.

n Múlt heti hír, hogy tíz református lelkész bejelentette: mondjon a zsinat bármit, ők mégis elindulnak az áprilisi választáson, kell-e mondanunk, a MIÉP képviselőjelöltjeként. Közülük páran - a két Hegedűs, Zsuzsanna és ifjabb Lóránt biztosan - az országos lista előkelő helyeire is számíthatnak, azaz ha a MIÉP netán bejut a parlamentbe, elvben választaniuk kell majd a lelkészi palást és a képviselőség között.

Erre akár meg is vonhatnánk a vállunkat: sag schon, legfeljebb Lóránt a következő négy évben nem a templomban fogja kizúdítani magából zaklatott bensejének tartalmait, lelkészi állását lepasszolja valamely segéderőnek, és mindenki boldog lesz, örül a zsinat, örül Lóránt, és nyilván fellélegzik a Jóisten is, sikerült kizeccölnie az igazak közül egy kretént; amiatt meg, hogy kiket választ a magyar nép a saját parlamentjébe, kéretik nem őt szekírozni.

De kötve hinnénk, hogy ezt a dolgot pusztán ennyivel megúszná a magyarországi református egyház (MRE).

A tíz lelkész nyilatkozatában ugyanis leszögezi: "Az isteni Lélek teljességének az ajándékával kívánjuk ennek értelmében továbbiakban végezni mind lelkészi, mind közéleti politikai szolgálatunkat, s mindkettőben - meggyőződésünk szerint - ugyanaz a Lélek vezet bennünket." A nyilvánvaló istenkáromlás, amely a MIÉP-es "szolgálatot" bármilyen összefüggésbe hozza a Lélekkel, még egy magunkfajta liberális, ateista közlöny számára is bántó, de a lényeg nem ez, hanem a református zsinattal való nyílt konfrontáció. Az MRE legfőbb törvényhozó testülete tavaly november végén módosította az egyház alkotmányát. Ezek szerint "lelkész nem lehet politikai párt tagja", valamint "amennyiben lelkész politikai párttagságot vagy (...) parlamenti képviselőséget vállal, arra az időszakra lelkészi szolgálata szünetel". Ez nyilvánvaló ellentétben áll a tíz lelkész szándékaival; de ha bármilyen kételyeink lennének ez utóbbiakat illetően, elég fellapozni a Magyar Fórum tetszőleges számát, melyek szerint a zsinat SZDSZ-es és világbanki megrendelésre dolgozó, zsidóbérenc III/III-asok gyülekezete.

Az egyházi alkotmány módosítása után a református egyház MIÉP-es irányzata tehát nem hogy meggyengült volna, de inkább erősödött. Nem is csoda: hiszen a zsinat - ahelyett, hogy őszintén és bátran szembeszállt volna a Hegedűs família és Csurka által képviselt eszmeiséggel: és ehhez nem kellett volna másra, mint néhány keresztény alapértékre hivatkozni - kormolni kezdett, általában tiltotta meg a politikai szerepvállalást (mintha bárkinek bármi baja lett volna avval, hogy pap is lehet honatya: hisz az ifjabban sem az a kínos, hogy képviselő, hanem az, hogy nemzetiszocialista), és hagyta, hogy a Hegedűs-klán lecsapjon Görgey Gáborra, arra a bátor Tolna megyei lelkészre, aki felemelte a szavát a református egyházban eluralkodó sötétség ellen. Ez a gyávaság és az ostobaság unalomig ismerős taktikája: integráljuk a szélsőségeket, balanszírozzunk, abból nem lehet baj.

Holott lehet, nagyon is.

Ha a MIÉP véletlenül bejut a parlamentbe, vagy, ne adj´ isten, még a mostaninál is kormányközelibb pozícióba kerül, nyilván nehezebb lesz fellépni e sötétség ellen. És akkor az MRE-nek harangoztak. Reform Református Egyház, Új/Eredeti/Hagyományos Református Egyház, Sikeres Református Egyház, Református Reform Platform, a kisgazdák e téren már bizonyították, hogy népünk képzelőereje és nyelvi invenciója kiapadhatatlan.

Amin persze lehet vigyorogni, meg lehet örülni, hogy azok, lám mekkora slamasztikában vannak.

Ha nem a nemzet romlásának újabb stációját kellene ebben mégiscsak látnunk. Hiszen a magyarországi protestantizmus - időnkénti gyalázatos történelmi szerepvállalása dacára - mégiscsak az államhatalommal szembeszálló egyén, a dac, a szabad gondolat, a befogadás hagyományát is hordozza. A magyar függetlenség tradícióját. Ezt épp most teszi tönkre - a legnagyobb kormánypárt sunyi közreműködése mellett - az elhájasodott agyú, agresszív sovinizmus és antiszemitizmus.

És ez mindannyiunk vesztesége lenne.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.