Bretter Zoltán

Szétesett vagy nem?

Románia újra elnököt választ

Publicisztika

Szétesett. A fasisztoid-vasgárdista-dákmisztikus, Putyinhoz dörgölőző, fojtottan Európa-ellenes, a könnyebbség kedvéért szélsőjobbosnak nevezett oldal Călin Georgescu körvonalazhatatlan táborának morzsáit csipegeti. George Simion (AUR – Románok Egyesüléséért Szövetség, amelyből éppen kivált az alelnök és csapata) és Victor Ponta (független, volt „szociáldemokrata”, volt miniszterelnök, de igazából „volt már minden”) ígérkeznek a legerősebbeknek ezen az oldalon.

Az úgynevezett Európa-párti koalíció is szétesett, pedig soha nem volt egyben. Az USR-nek (Mentsétek meg Romániát Szövetség) rögtön két jelöltje támadt. Az egyik a független bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan, az USR – azóta kilépett – alapítója, a másik Elena Lasconi USR-elnök, a tavaly novemberi elnökválasztás első fordulójának meglepetésszerű döntőse, akitől pártja a kampány kellős közepén megvonta a támogatást – ami világpremier. Ehhez a romhalmazhoz sorolható a kormányzó pártok (a szociáldemokraták, a nemzeti liberálisok, az RMDSZ és a kisebbségek csoportja) újrahasznosított jelöltje, Crin Antonescu. Ő 2009-ben már volt elnökjelölt, akkor a harmadik helyen futott be, az elmúlt tíz évben külföldön tartózkodott; ő tűnik tán a legjózanabbnak, de a Hófehérke-kampányt folytató Nicușor Dannal vívja legádázabb, hitelrontási kísérletektől sem mentes küzdelmét. A román politikusok mindig is rendkívül kreatívan teremtették meg az abszurditások káoszát, és planetárisan csak Donald Trump képes lépést tartani velük. Várhatóan egy széljobbos és egy ún. „Európa-párti” jelölt kerül a második fordulóba.

De közben szétesőben van az utóbbi időben mégiscsak jól teljesítő román gazdaság, mert a költségvetési hiány 9,3 százalék. Az ország tehetetlenül toporog a hitelminősítők által befektetési szemétnek nevezett szakadék szélén.

Megáll az ész, és mindenki a választási zaklatás végéért fohászkodik.

Călin Georgescu, aki tavaly novemberben megnyerte az utóbb eltörölt első fordulót, nem a semmiből bukkant föl, ott kószált már Ceaușescu titkosrendőrségének környékén és az 1989 utáni, bukdácsoló demokratikus rend hatalmi útvesztőiben. A hatalmi elitek, az elemzők, a médiumok, társadalomtudósok és filozófusok rövidlátásának köszönhetően, valamint a putyini hibrid agresszió következtében Georgescu észrevétlen maradt, „radar alatt repült”. Ám leginkább a mindenkori politikai elit vádolható avval, hogy Románia 2007-es uniós csatlakozása után önelégülten hátradőlt, s eldöntöttnek vélte az ország európai identitásának évszázados dilemmáját: az ország fölött örökké ragyogni fog a demokrácia Napja, föltéve, hogy a széljobb szájából mindig ki lehet majd énekelni a nacionalista-vallási sajtot. Így aztán a szélsőjobbos retorika általánosan uralkodóvá vált, s ezt erősítette fel a demokrácia populista-trumpista berobbanása. S végzetesnek bizonyult az, hogy a román nemzeti identitás tisztázatlanul hagyott kérdéseivel senki sem számolt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.