Ljupcso Popovszki

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

Miért adott Macedónia még egy esélyt a nacionalistáknak?

Publicisztika

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

A kormányzó Macedóniai Szociáldemokrata Unió (SDSM) megdöbbentő vereségére magyarázatot kereső sajtó és az elemzők sok mindent felemlegettek: az úgymond elhibázott választási kampányt, amely a csömörig az európai jövőről papolt; a „bolgár diktátumot” az alkotmánymódosítások ügyében, és a bolgár kisebbség beemelésének szándékát az alkotmányba; aztán azt a francia javaslatot, amely épp ezt próbálta volna a csatlakozási tárgyalások feltételéül szabni. A korrupciót, a jogállamisági hiányosságokat, a féktelen inflációs spirált, vagy a szocdemek meghunyászkodását a DUI, a macedóniai albán párt és fő koalíciós partner kormányzati szereplőinek arroganciája előtt.

S valóban, ezekről a legkönnyebb most beszélni. Az pedig feledésbe merül, hogy a most megbukott kormány az energiaválság idején hatalmas összegekkel támogatta a háztartások áramfogyasztását; hogy az elmúlt hét évben háromszorosára nőtt a minimálnyugdíj és kétszeresére az átlagfizetés, hogy az ország csatlakozott a NATO-hoz, és tárgyalásokat kezdett az EU-val.

A politika sokszor a politika percepcióján múlik – és az amerikai és európai nagykövetek úton-útfélen hangoztatott lesújtó véleménye az országban tapasztalható korrupcióról hatásosabban befolyásolta az általános benyomásokat, mint az adatok, amelyek szerint Macedónia nagyot ugrott előre a Transparency International listáján. A nagykövetek előkészítették a terepet a kormányváltáshoz, együttműködtek az ellenzékkel – de arra nem számítottak, hogy ekkora vereséget szenvednek az Európa-párti erők, és ekkorát nyernek a nacionalisták. Állandó bírálatuk leginkább a kormányzat DUI által delegált tagjait célozta, de ezt nem mondhatták ki nyíltan, az SDSM pedig szinte mazochista módon tartotta a hátát a koalíciós partnerért. A választási vesszőfutás így elkerülhetetlen lett.

Kétség sem fér hozzá, hogy az SDSM hitelességének döntő részét elemésztette a kormányzás egyes szegmenseinek rossz teljesítménye – miközben abban a hitben ringatták magukat, hogy a Görögországgal és Bulgáriával kötött megállapodások olyan forradalmi lépések, amelyeket a jövő igazolni fog. De ezek épp így kerültek veszélybe a jelenben. Elhibázottnak bizonyult az elnökválasztás két fordulója közötti választási stratégia is. A szocdemek ugyanis elismerték, hogy egyes intézkedéseikben és személyi döntéseikben hibáztak, s hogy túlságosan engedékenyek voltak a koalíciós partnerrel szemben. Csakhogy ennyi hiba beismerése még több állampolgárt fordított el tőlük: őket a későn jött önkritika arról győzhette meg, hogy egy ilyen, minden ízében bűnös pártra nem szabad szavazni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.