„Besúgók és provokátorok”

  • Mikecz Dániel
  • 2016. február 17.

Liberális szemmel – Republikon

Ha tiltakozás szerveződik Magyarországon, akkor az utóbbi időben gyakran elhangzik a vád, hogy külföldi megbízás alapján idegen hatalmak ügynökei tüntetnek. Ez nem új jelenség.

Ha tiltakozás szerveződik Magyarországon, akkor az utóbbi időben gyakran elhangzik a vád, hogy külföldi megbízás alapján idegen hatalmak ügynökei tüntetnek. A Népszabadság információi szerint a miniszterelnök is kétségbe vonta, hogy „életszerű” volna a pedagógusok hirtelen jött aktivitása. A legismertebb „felbujtó” mégis Soros György, aki a pénzügyi háttérhatalom megtestesítője. A külső provokálás vádja hitelteleníti a tüntetőket, hiszen ebben az esetben nem az általa képviselni kívánt csoport vagy szélesebb társadalmi réteg érdekeinek őszinte képviselője, hanem idegenek szekértolója személyes előnyökért cserébe. A külső provokáció hangoztatása ugyanakkor azt a látszatot is erősíteni kívánja, hogy nem is rendelkezik az ügy valódi belső támogatással, a külső segítség nélkül nem lehetne „lázítani” a tömegeket. Mindez nem új jelenség, az ’56-os forradalom kapcsán is elhangzott az a gyanú a kommunisták részéről, hogy az események az idegen propaganda, a CIA és a Szabad Európa Rádió felbujtásának következményei.

A külső beavatkozás, provokálás vádja azért is él tovább mint kommunikációs fogás és őszinte meggyőződés, mert valóban van arra példa régiónk közelmúltbeli történetében, hogy külső segítséggel is sikerült megbuktatni egy kormányt. Ezek a színes forradalmak, amelyek közé a 2000-es jugoszláv, a 2003-as grúz és a 2004-es ukrán események tartoznak. Mindegyik „forradalom” tulajdonképpen választások utáni tüntetések sorozata volt, amelyeket közvetlenül a választási visszaélések váltottak ki. Ezeknek a tüntetéseknek a szervezésében fontos szerepet játszottak olyan civil szervezetek és diákmozgalmak, amelyek nyugati donorszervezetektől kaptak segítséget. A legismertebb a szerb Otpor! diákmozgalom, amelynek erőszakmentes stratégiája azóta tananyagként szolgál az emancipatórikus mozgalmak aktivistái számára. A „tananyagot” szó szerint kell érteni, az Otpor! ugyanis egy tehetős szerb üzletember segítségével kurzusokat tartott többek között magyar aktivistáknak is. Mindennek kapcsán természetesen nem kell összeesküvésre gondolni, hiszen ezek a szervezetek átlátható módon működnek, a tanfolyamokra bárki jelentkezhet. Ez a nemzetközi együttműködés azonban élteti a külső provokálással kapcsolatos meggyőződéseket.

Egy messzi-messzi galaxisban

Egy messzi-messzi galaxisban

 

További jelentősége van annak is, hogy a jelenlegi magyar politikai elit a rendszerváltás során maga is átélte, hogyan támogatták a nyugati országok és elsősorban az USA a hazai ellenzéki csoportokat. A legismertebb, hogy a Soros Alapítvány támogatta a Fideszt mint ifjúsági csoportot és egyénileg Orbán Viktort is. Nem csak visszatekintve, de már az akkori politikai diskurzusban is összeállt mindez tudatos stratégiaként. Ez a fellazítás politikája, amelynek lényege az ideológiai fellazulás, az értékpreferenciák, attitűdök megváltoztatása. Ez tulajdonképpen a puha hatalomként fordítható „soft power” használata, amelynek az egyik legfontosabb eszköze a korban a fogyasztói mentalitás és a nyugati kulturális javak, mint pl. a könnyűzene. Az USA kezdeményezőképességét és aktív szerepét Orbán Viktor is méltatóan ismerte el Mark Palmer egykori amerikai nagykövet halála kapcsán. Ahogy a miniszterelnök 2013-ban írta, „Mark aktív résztvevője volt azoknak a forradalmi éveknek, amelyekben demokratikus rendszerünk kialakult a diktatúra után. A szabadság iránti erős elkötelezettségével, az eseményekhez való aktív hozzáállásával a döntő pillanatokban, és azzal, hogy szorosan együttműködött az ellenzéki erőkkel, messze többet tett hivatalos feladatainál. Mark egyike volt azoknak, akik felismerték a változás lehetőségét a térségben.”

Külső segítség nélkül nehezebb helyzetben lehettek volna a magyar ellenzéki csoportok is a kommunista diktatúra alatt. Egy valódi demokratikus rendszerben azonban a kormányoknak nem kell tartaniuk a civil társadalmat átlátható módon támogató csoportoktól, hiszen ebben az esetben a rendszer legitimációja adott. Másrészről valódi társadalmi támogatottság nélkül nem lehetséges a mozgalomépítés.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.