Clinton, Orbán, Putyin, Trump

  • Tóth Csaba
  • 2016. május 20.

Liberális szemmel – Republikon

Bill Clinton minapi nyilatkozata – amelyben Orbán és Putyin között vont párhuzamot – ismét felveti a kérdést: miért kerül Orbán Viktor újra és újra nyugat-európai és amerikai politikusok bírálatának kereszttüzébe?

A magyar kormány válasza egyértelmű: e politikusoknak nem tetszik a magyar kormány, ezért a leváltására törekszenek. A kormányzati értelmezésben motivációikat a „brüsszeli bürokraták” természetes ellenszenve, a „liberális média” befolyása és legfőképpen Soros György pénzének egyvelege alakítja.

E jobboldali érvrendszer annyira abszurd, hogy tételes cáfolata alig-alig hangzik el. Már csak ezért is érdemes pontosan rögzíteni, miért nincs igaza a Fidesznek, amikor Clinton nyilatkozatai mögött a Magyarországgal szembeni ellenszenvet vagy Soros György általi motivációt lát.

false

A kormányoldal egy dologban nem téved: Bill Clinton vélhetően tényleg nem kedveli a magyar miniszterelnököt; megkockáztatható, hogy személy szerint jobban örülne, ha nem Orbán lenne Magyarország kormányfője. Ám nincs az a nyugati politikus, aki ne tudná: a felületes vagy túlzó Orbán-ellenes nyilatkozatok csak segítik a magyar miniszterelnököt. Nagyon kevés olyan magyar választó van, aki külföldi politikusoknak jobban hinne, mint a magyar miniszterelnöknek. Sokaknak nem tetszik, hogy Orbán politikája árt hazánk nemzetközi megítélésének, ám közülük is csak kevesen gondolnák, hogy Magyarország Amerikának köszönhetné a szabadságát. Clinton nyilatkozata belpolitikailag nem gyengítette, sőt talán némileg erősítette is Orbánt.

Ennek pedig nem az az oka, hogy Clinton – vagy bárki más – ne tudná, hogyan olvassák nyilatkozatát Magyarországon; ez a szempont egyszerűen nem érdekli.

Nyilatkozatát valójában két elem motiválta. Az első: sok nyugat-európai és amerikai politikus, így vélhetően Clinton is aggódik a magyar kormányfő által épített „illiberális demokrácia” miatt. Az Egyesült Államok és a nyugat-európai országok liberális demokráciák – gyakran alkotmányos alapelveik szintjén. Ha valaki deklaráltan illiberális demokráciát épít – annak minden kellékével: az alkotmányos intézmények manipulálásával, intoleranciával és Putyin-barátsággal –, az aggodalmat kelt a liberális demokráciát védeni igyekvők körében.

Talán ennél is fontosabb az amerikai belpolitikai magyarázat. Orbán Viktort – és az általa képviselt politikát – Brüsszelben jól ismerik. Talán még az is elmondható, hogy az európai véleményformálók többsége és a választók nem elhanyagolható része is tisztában van azzal, mit jelent az „illiberális demokrácia”; hogy milyen politikára lehet számítani egy Orbán-szerű politikustól.

false

Az amerikai választók számára azonban Orbán nem ismert személy – ellenben Putyin az. Puytin mint az Egyesült Államok egyik geopolitikai riválisának vezetője és az autokratikus berendezkedések legfontosabb nemzetközi megjelenítője, kifejezetten népszerűtlen az USA-ban. Csakhogy Billl Clinton Putyin-barátsággal ugyan vádolhatja feleségének ellenfelét, Donald Trumpot – azt azonban aligha tudná elhitetni, hogy Trump a politikáját akarná másolni.

Itt jön a képbe Orbán Viktor: miközben ugyanis Putyin és Trump között kevés a hasonlóság, Orbán és Trump között annál több. Mindkét politikus déli határzárról, a muszlimok befogadásának veszélyeiről beszél; ellenséges a liberálisokkal szemben, kifejezetten konzervatív ideológiai kérdésekben és jó véleménnyel van Putyinról. Márpedig ha sikerül megépíteni azt a képet, hogy az amerikai választók Trumppal a saját Orbánjukat kapnák meg, az fontos eredmény lenne a Clinton kampány számára. Trump egyelőre egyfajta „mumus” a liberálisok számára: sok Trump-hívő szerint a liberálisok csak ijesztgetnek Trumppal és a trumpi retorika valójában sokkal óvatosabb és józanabb politikát jelentene, mint amit nyilatkozatai sugallnak. Orbán lassan hatéves magyarországi kormányfősége arra példa, hogy létezik populizmus és intolerancia kormányzati szinten is; e tekintetben Orbán rendszere élő bizonyítéka annak, hogy mi történhet az USA-ban, ha a republikánusok győznek az elnökválasztáson. Márpedig az amerikai választók többsége – ha pontosan ismerné az Orbán-rendszer jellemzőit – biztosan nemet mondana annak amerikai adoptálására.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.