Corbyn, Sanders és a baloldal megújítása

  • Tóth Csaba
  • 2015. augusztus 21.

Liberális szemmel – Republikon

Az utóbbi napokban több helyen is megjelent a hír: az MSZP-ben többen Tóth Bertalant tekintik Orbán egyik lehetséges kihívójának. Bár az érintett maga is nyári szenzációkeltésnek nevezte a hírt, a téma rávilágít arra, hogy a baloldal még mindig legfeljebb az ötletelés szintjén foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy milyen szervezeti és személyi konstrukcióban kívánja felvenni a versenyt a Fidesszel.

Ha más nem, az utóbbi hónapok nemzetközi tendenciái jó példákat mutattak arra, milyen körülmények között lehetséges a baloldal megújítása. Nagy-Britanniában Jeremy Corbyn váratlanul a Munkáspárt első számú elnökjelöltjévé vált markánsan baloldali üzenetével. Az Egyesült Államokban az ottani baloldalként funkcionáló Demokrata Pártban a legnagyobb lelkesedést Bernie Sanders váltja ki. Bár Sanders az elemzők szerint kevésbé esélyes arra, hogy a Demokraták elnökjelöltjévé váljon, támogatóinak lelkesedése alapvetően forgatta fel az unalmasnak gondolt előválasztást, és jelzett komoly kétségeket a toronymagasan esélyesnek vélt Hillary Clinton számára.

Távol

Távol

 

Corbynban és Sandersben sok a közös vonás. Mindketten idősebb politikusok, akik több évtizede kezdték politikai karrierjüket – közönségük mégis a legfiatalabb, legprogresszívebb társadalmi rétegekből kerül ki. A „fiatalok megszólításának” – a baloldal huszonöt éve permanens kihívásának – a titka így nem az, hogy valaki maga is fiatal vagy a politikában kezdő politikus legyen, hanem hogy személyisége vagy üzenete rezonáljon a fiatalabb korosztályok elvárásaival. Corbyn és Sanders látványosan szakítottak pártjuk korábbi beszédmódjával; másképp akarnak a politikáról beszélni, mint pártjuk előbbi professzionális politikusai. És mindketten lényegesen radikálisabb üzeneteket fogalmaznak meg, mint ami korábban a pártjukra jellemző volt; Corbyn és Sanders is balról támadják a korábbi establishmentet.

Egyelőre nem tudjuk, e kísérletek sikeresek lesznek-e – akár saját pártjukon belül, akár tágabban, a választók széles köreiben. Néhány dolgot azonban megmutatnak azzal kapcsolatban, hogyan lehetséges izgalmassá, vonzóvá és fiatalossá tenni a mainstream baloldali pártokat.

Az első és legfontosabb elem az újdonság és a hitelesség kombinációja. Sanders és Corbyn egészen egyszerűen mások, mint amit a választók a pártjuktól megszoktak. Nem tudjuk, a másság melyik eleme a legfontosabb: az eltérő hang és stílus; a politikusok „újdonsága” vagy az eltérő, korábban gyakran szélsőségesnek tekintett program felvállalása. Ám mindkét kampány érezhetően újszerű. Míg ellenfeleik a korábbi programok kis korrekcióját, ráncfelvarrását és a taktikai hibák kiküszöbölését ígérik, Corbyn és Sanders alapvetően átalakítanák saját országuk baloldalát.

A másik közös vonás a jól eltalált elitellenesség. Mindkét politikus évtizedek óta professzionálisan foglalkozik a politikával; Sanders szenátor, Corbyn pedig több mint húsz éve képviselő. Egyikőjük sem a politikán kívülről érkezik. Ám egyikőjük sem volt része a korábbi fősodornak – így hitelesen tudják eladni, hogy a korábbi elitkompromisszumokból kimaradtak. Győzelmük lehetővé tenné, hogy az egyébként a fősodorban található pártjuk hirtelen a protesztmozgalmak elemeit vegye fel.

És közel

És közel

 

Végül mindkét kihívó vérprofi politikus: tisztában vannak a szervezetek és intézmények fontosságával; elitellenes üzenetük nem politikaellenes. Sanders és Corbyn nem a semmiből léptek elő: kampányukat a pártjuk által szervezett előválasztási küzdelem kényszerítette ki: Sanders esetén a bevett amerikai előválasztási rendszer, míg Corbynnál a brit Munkáspár döntése, hogy a következő vezetőt az egyszerű párttagok és szimpatizánsok választhatják ki. Az előválasztás intézménye kulcsszerepet játszott abban, hogy legyen alkalom a két elitellenes jelölt fellépésére. Innentől azonban mindketten profi politikusként viselkedtek: támogatókat gyűjtöttek, kampánystábokat állítottak fel, pénzt gyűjtöttek, politikai üzeneteket fogalmaztak meg, majd ismételtek minden létező alkalommal.

A külföldi receptek egy az egybeni másolása soha nem célravezető. Mégis: a fenti elemek jól mutatják, milyen nehézségekkel küzd a hazai baloldal. Miközben a fennálló helyzetet el nem fogadó párttól a választók az újszerűséget várják, a hazai baloldalra nehezen lehetne azt mondani, hogy akár stílusban, akár személyekben, akár programban alapvetően mást kínálna, mint korábban. Néhány esetben – a DK-nál – a kontinuitás explicit, sőt erénynek tételezett; más pártoknál nem annyira cél, mint inkább csak eredmény. Ezzel együtt ma alighanem kevés választó tudná megmondani, miben más a baloldal üzenete – vagy éppen stílusa, beszédmódja, politikája –, mint a 2014-es vereség előtt.

Hasonló a helyzet az elitellenességgel. A választók többsége elégedetlen a kormánnyal, sőt gyakran a politikai rendszerrel is. Ez az elégedetlenség érthető módon párosul elitellenességgel: a kormányzati korrupció, a fideszes politikusok és Fidesz-közeli oligarchák jól dokumentált gazdagodása komoly indulatokat vált ki a választók jelentős részéből. Ezeket az indulatokat azonban ma leginkább csak a Jobbik – és kisebb részben az LMP – képes becsatornázni. A baloldali politikusok nem az elit ellenségeinek, hanem részeinek tűnnek – és gyakran így is pozicionálják magukat.

A feladat a hazai baloldal számára nem könnyű: a jobboldal komoly erőforrás-többletét felhasználva mindent meg is tesz azért, hogy a baloldal bármilyen megújulási kísérlete kudarcba fulladjon. Mégis: ha a hazai baloldal legfeljebb a 2014-es program és üzenet toldozott-foldozott, picit javított verzióját kínálja majd a következő években, aligha tudja majd kielégíteni a választók igényét a változásra. A következő választásokig még majdnem három év van hátra – ez az idő elég kell hogy legyen, hogy a baloldal legalább kísérletet tegyen arra, tud-e alapvetően mást és másképp mondani, mint korábban.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.