Hány választást dönt még el a BKV?

  • Király Dávid
  • 2017. február 3.

Liberális szemmel – Republikon

A fővárosi politika hetek óta egy olyan dokumentum lázában ég, amelyről a puszta létezésén kívül nem, vagy alig lehet tudni valamit. Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentéséről van szó, amely állítólag számos szabálytalanságot tárt fel a budapesti 4-es metróval kapcsolatban. Állítólag, a jelentés ugyanis nem nyilvános, annak tartalmából mindössze annyit ismerünk, amennyit a kormány elárult vagy kiszivárogtatott.

Az Orbán-kormány Lázár János menedzselése mellett hetek óta egy nemzetközi baloldali bűnszervezetről beszél, amely a 4-es metró építése körül tevékenykedett, az állítólagos bizonyítékot azonban nem tárja a nyilvánosság elé. Árulkodó, hogy amikor kiderült: korábbi állításával szemben a jelentés nyilvánosságra hozatalához nincs szükség az Európai Bizottság engedélyére, az ilyesmire jobbára fittyet hányó kormány immár adatvédelmi okokra hivatkozva tagadta meg a jelentés kiadását. Mintha nem lehetne a jelentésből olyan verziót készíteni, amely megfelel az adatvédelmi előírásoknak. (Lehet.)

Itt lemondtunk egy vicces képaláírásról fény és alagút tárgykörében

Lemondtunk a vicces képaláírásról (fény és alagút)

Fotó: MTI

A kormány annyira óvta az OLAF-jelentés titkát, hogy azt hetekig a Fővárosi Önkormányzatnak sem adta át, noha a 4-es metró beruházását 21 százalékban a főváros finanszírozta, konkrétan az egyik gazdája a projektnek. Tarlós István azonban jelezte, hogy nyilvánosságra hozná a jelentést, ezzel azonban a kormány kommunikációjának sikerét kockáztatta volna. Végül a főváros megkapta a jelentést, de Tarlós ezután közölte, hogy az adatvédelmi biztostól és a Miniszterelnökségtől is kapott levelet, amelyben óva intik attól, hogy nyilvánosságra hozza a jelentést.

Az OLAF-jelentés nyilvánosságát megtagadó kormányzat egy számára nagyon kényelmes helyzetet teremtett: úgy tud korrupcióval vádolni ellenzéki politikusokat, korábbi város- és cégvezetőket, hogy azok nemcsak azt nem tudják, mi ellen és hogyan kell védekezniük, hanem azt sem, kell-e egyáltalán védekezniük. 59, 76 vagy 167 milliárd forint esetleges elsíbolása kellőképpen érdekes téma, különösen, hogy a kormánykritikus sajtó nem tud, a kormányhoz közelálló média pedig nem is akar az erősen megszűrt információk mögé nézni.

Úgy is fogalmazhatunk, hogy Lázár János felrajzolt egy kottát, a sajtó jelentős része és az ellenzék pedig játszott, játszik belőle, és utóbbiak még csak nem is marasztalhatók el érte, hiszen a megszólítottak nyilván nem engedhetik meg maguknak, hogy meg se szólaljanak az ügyben, azzal ugyanis még jobban gyanúba kevernék magukat.

Ez a módszer egyszer már bevált a Fidesznek: 2010-ben feljelentések százai, perek tucatjai és a vezetőszáron elvitt Hagyó Miklós képe erodálták a baloldalt. Nem számított és valószínűleg most sem számít majd, hogy a feljelentések többsége nyomozati szakaszba sem jutott, a megvádoltak döntő többségét felmentették és még a BKV-ügy is csak az elsőfokú ítéletig jutott. Az ügyek vagy az ügynek látszó dolgok tehát csak arra voltak elegendők, hogy a korábbi kormánypártokat meggyengítve és elhiteltelenítve a Fidesz szavazatait növeljék, viszont nem is volt igény ennél többre.

Azt gondolhatjuk, a kormány nagyot kockáztat, hiszen ha az OLAF-jelentés végül mégiscsak teljes terjedelmében nyilvánosságra kerül és az abban írtak nem felelnek meg a Lázárék által elmondottaknak, az súlyos következményekkel járhat a kormány és a Fidesz számára. Az elmúlt csaknem hét évben tapasztaltak ugyanakkor nem azt mutatják, hogy Orbán Viktor kormányát és a Fideszt zavarba lehet hozni néhány hazugság leleplezésével. Legfeljebb, amikor egy újságíró rákérdez, hogy ezek szerint csak be akartak feketíteni néhány ellenzéki politikust, a kormányszóvivő majd visszakérdez: „De sikerült?”

Frissítés: péntek délben a kormány közzétette a jelentést, erről itt olvashatnak.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.