Ki lesz Orbán kihívója?

  • Madlovics Bálint
  • 2017. október 27.

Liberális szemmel – Republikon

A baloldali-liberális táborban egyre inkább kezd elharapózni egyfajta „apokalipszis-hangulat”.

Bő fél évvel a választások előtt egyre aktuálisabbá válik a kérdés, hogy ki lesz Orbán Viktor kihívója 2018-ban. A kormányzó hatalom kihívójának személye minden téttel bíró választásnál érdekes, illetve ahol az ellenzéknek reális esélye van a kormányváltásra – a jövő évit pedig a többség, több-kevesebb joggal bár, de láthatóan ilyennek tekinti. Az Orbán-rezsim csaknem nyolcévnyi regnálása után azonban a kérdés különösen nagy erővel vetődik föl. Ennek alapvetően három oka van. Az első az általános elégedetlenség. Egy közelmúltban készített fölmérés szerint a két legnagyobb ellenzéki párt, a Jobbik és az MSZP szavazóinak nagyobbik fele átszavazna a jóval kevésbé beágyazott LMP jelöltjére, amennyiben egyedül, egyértelmű kihívóként állna Orbánnal szemben. Ez persze így, ebben a formában aligha reális eshetőség, viszont mutatja, hogy a már aktív szavazók többsége elsősorban kormányváltást akar, és hajlandó akár más pártok jelöltjére is szavazni, amennyiben az kecsegtet a változás ígéretével. Ugyanezt mutatják az időközi választások eredményei is.

A kihívó fontosságának második oka a Fidesz országgyűlési gyakorlatából következik. Az ellenzék a Fidesz parlamentjében alig több egyszerű biodíszletnél: bár kétharmados kormánytöbbség híján képes megvétózni sarkalatos törvényeket érintő változásokat, nem tud pozitív módon az ellenzék az ország alakulására hatást gyakorolni. Ezt könnyen kiaknázhatja valaki, akit a választók Orbán Viktor valódi kihívójának látnak, mondván, neki tényleg van esélye kormányra kerülni, s ezáltal valódi irányváltást végrehajtani. Végül pedig különösen a baloldali-liberális táborban egyre inkább kezd elharapózni egyfajta „apokalipszis-hangulat”, melynek megnyilvánulásai 2018 utolsó esélyként való tálalásától kezdve az EU-ból való kilépéssel történő riogatáson át egészen odáig terjednek, hogy egyesek szerint Orbán akár fegyveres konfliktusba is sodorhatja Magyarországot a következő ciklusa során. Ez a hangulat, melynek szítása a DK kampányának központi eleme, egyre csak srófolja föl a ’18-as választások tétjét, egyedüli célként pedig Orbán mindenáron való eltakarítását jelöli meg – ami megint csak a kormányváltással valóban kecsegtető, valódi kihívó felé tereli a szavazókat.

Elméletileg három oldalról jöhet Orbán kihívója: a baloldalról, a Jobbiktól vagy a saját platformot alkotó „új pólus” pártjaitól. Legkisebb valószínűsége talán az utóbbinak van. Bár az LMP az utóbbi időben – Szél Bernadett miniszterelnök-jelöltnek köszönhetően – láthatóan egyre markánsabban jelenik meg az ellenzéki térfélen, egyelőre sem ők, sem a Momentum nem állnak úgy a közvélemény-kutatásokban, hogy az emberek kormányváltó erőként tekinthessenek rájuk. Ezek a pártok inkább azokra számíthatnak, akik nemcsak a kormányt, hanem az ellenzéket is le szeretnék váltani; akik úgy látják, hogy lehetetlen egy az országot jobb irányba terelő kormányváltás, amíg az óellenzék pártjai népesítik be az ellenzéki térfelet, úgyhogy az első – és momentán egyetlen reális – cél az újak folyamatos erősödése lehet, túlnőve a régi ellenzék bázisán és pártjain. Ez a megközelítés viszont csak hosszabb távon termelhet ki kihívót, a következő fél évben szinte egész biztosan nem.

false

 

Fotó: MTI – Szigetváry Zsolt

Jelen állapotában sem a széttöredezett baloldal, sem az MSZP-nél csupán néhány százalékkal nagyobb Jobbik nem áll úgy, hogy ő adja Orbán egyértelmű kihívóját. A kérdés, hogy a következő fél évben követett stratégiájuk révén ez változhat-e. A baloldalon egyelőre még – Botka László távozása után – komoly fejetlenség uralkodik, mindazonáltal a „koordinált jelöltek, külön listák” forgatókönyve tűnik most 2018-ra a legvalószínűbbnek. A Gyurcsány Ferenc és Karácsony Gergely által is preferált fölállás legnagyobb hátránya viszont pont az egyértelmű kihívó hiánya. A stratégia elvileg azt a problémát hivatott orvosolni, amit az előválasztásnak kellett volna: mivel nem egyértelműek a baloldalon belüli erőviszonyok, a vezető személyéről döntsön a nép. Azonban míg az előválasztásnál nagyjából mostanra, azaz fél évvel a választásokat megelőzően már lejátszották volna a meccset, és tudnánk, hogy ki a baloldal vezetője és egyben Orbán kihívója, a külön listás indulásnál a kérdés a választás estéjéig eldöntetlen marad. Ebből kifolyólag nem lehet egy személy imázsát mint egyértelmű kihívóét fölépíteni, sőt a különböző jelölteknek egymással is szükségképpen versenyezniük kell. Külön listáknál a baloldal miniszterelnök-jelöltjei nemcsak a rezsim, hanem egymás kihívói is – ez pedig jócskán megnehezíti, hogy a választók egyértelmű, kormányképes alternatívaként tekintsenek a baloldalra Orbánnal szemben.

A centralizált fellépés, az egységes kommunikáció szempontjából a Jobbik kétségkívül előnyben van a baloldal pártjaival szemben. A Jobbik egy párt, meglehetősen centralizált szervezettel, melynek hála a legtöbb személyi kérdés – s főként a miniszterelnök-jelölt, azaz az Orbán ellen indított kihívó kérdése – már előre tisztázott. Így a Jobbik a kampányolásra szánt erőforrásait egy irányba tudja fókuszálni, és föl tudja építeni Vonát, mint egyértelmű kihívót a kaotikus és saját magával is küzdő baloldal ellenpontjaként.

A Jobbiknál persze az alapvető probléma hitelességi: elfogadják-e a mérsékeltebb szavazók hiteles alternatívaként a néppártosodáson átesett Jobbikot? Éles helyzetben – a tapasztalatok tanúsága szerint – a válasz igen, továbbá Vona maga is láthatóan tudatosan törekszik magát szélesebb körben is elfogadhatóvá tenni. Erről szól a baloldaliaknak írt nyílt leve, „a Jobbik hidakat akar építeni” szlogenje, a legkülönbözőbb szavazói csoportoknak szóló jobbikos üzenetek, illetve ezt célozza az is, hogy a fő kampánytémái (ha akár csak az október 23-i beszédét nézzük) a bérunió, a migrációellenesség és az elszámoltatás. Ezen témák egyike sem olyan – szemben számos másikkal –, amiben a Jobbik véleménye sokat változott volna az elmúlt években, sőt ezekben folyamatosan magát, mint hitelesebb szereplőt igyekszik Vona és a Jobbik föltüntetni a többi politikai szereplőnél.

Tekintve, hogy a baloldalon mennyire bizonytalanok még az események, nehéz jóslatokat megfogalmazni akár csak néhány hétre előre is. A Jobbik kampányánál is sok a kérdőjel, hisz ezeknek az üzeneteknek egy részét Vonáék már jó ideje képviselik, és mégse látszik, hogy a Jobbik tábora komoly növekedésnek indult volna. Viszont az oldalak strukturális sajátosságait figyelembe véve Vonára vélhetően előbb tekintenek majd a választók Orbán kihívójaként, mint mondjuk Karácsonyra.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.