Martin Schulz: a német baloldal új reménysége

  • Mikecz Dániel
  • 2017. március 9.

Liberális szemmel – Republikon

Nem kell mérget venni arra, hogy Putyin európai partnerei, Marine Le Pen, Geert Wilders és Orbán Viktor fogják megszabni Európa irányát.

A 2000-es évek közepe óta a fősodrú európai baloldali pártok egyre nehezebben találják meg azt a hangot, amivel meg tudják szólítani a régi és a hagyományos pártokhoz kevésbé kötődő új választókat. Ahogy arról Botka László beszéde kapcsán már esett szó, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje markánsabb baloldali politikát kíván folytatni. Ennek része, hogy eltávolodik az 1990-es években még oly sikeresnek tartott, Európában Tony Blairhez és Gerhard Schröderhez köthető harmadik úttól, amelynek első számú hazai képviselője Gyurcsány Ferenc volt.

Schulz és Botka

Schulz és Botka

Fotó: MTI

A baloldali fordulat azonban nem magyar sajátosság. Korábban elsősorban egyes dél-európai kísérletektől várták azt sokan, hogy új irányt jelölnek ki a baloldali politizálásnak. Ezeknek kedveznek a gyakran radikális dél-európai baloldali hagyományok, a mozgalmi kapcsolatok, az erős szakszervezeti kötődések. Ilyenek voltak a görög Sziriza és a spanyol Podemos. A baloldali görög kormány és a trojka (Európai Bizottság, Európai Központi Bank, IMF) közötti tárgyalások elhúzódása, a keményvonalas német pénzügyi politika ellenállása nyomán nem valósult meg a baloldali áttörés, siker Görögországban. Spanyolországban a 2015-ös választásokon egyedülálló sikert tudott elérni a Podemos, amikor új belépőként rögtön annyi mandátumot kapott, mint korábban harmadik erő sosem. A 10 hónapos kormányalakítási válság, majd a kisebbségi jobboldali kormány felállása nyomán azonban a Podemos egyelőre nem jutott kormányzati szerephez, noha az általa is támogatott civil platformok jól szerepeltek a helyhatósági választásokon. Dél-Európán kívül a brit munkáspárti Jeremy Corbyn megjelenése hozott baloldali fordulatot, noha az eddig nem mutatkozott meg választói támogatottságban. Az új elnököt már teljes mértékben közvetlenül a párttagok választhatták meg. A nézeteiben és külsőségekben is baloldalibb, a szakszervezetekhez közelebb álló Corbyn gyakran került szembe pártjának parlamenti frakciójával.

Martin Schulz, az Európai Parlament egykori elnöke 2016 végén jelentette be, hogy a német politikában képzeli el jövőjét. Színre lépésével úgy tűnik, hogy a német szociáldemokraták (SPD) is baloldali fordulatot vesznek. Sigmar Gabriel 2017 januárjában jelentette be, hogy nem kíván pártjának kancellárjelöltje lenni, és Schulzot ajánlotta erre a pozícióra. Az egykori EP-elnök megjelenése nyomán meglepetésszerűen megnőtt a német szocdemek népszerűsége. Míg egy évvel ezelőtt már a 20 százalék alatti eredményt sem tartották sokan elképzelhetetlennek, a legutóbbi adatok szerint fej fej mellett küzdenek a régi rivális kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetséggel az elsőségért. A közvélemény-kutatásokban megmutatkozó népszerűség-emelkedés mellett jelzésértékű, hogy ezrével lépnek be a Schulz által inspirált fiatalok az SPD-be. Mindez gyökeresen szemben áll azzal a tézissel, miszerint a baloldal elvesztette már kapcsolatát régi szavazóival, akiket már csak a populista vagy a radikális jobboldal képes megszólítani.

Martin Schulz eddigi sikerének titka a már említett baloldali fordulat és személyiségének újdonsága. Akárcsak Botka László, Schulz is szakítani kíván a szociáldemokratáknak liberális fordulatot hozó harmadik úttal. Ennek központi eleme a még Gerhard Schröder által bevezetett, a munkapiacot liberalizáló Agenda 2010 felülvizsgálata. Schulz olyan foglalkoztatáspolitikát hirdetett meg, amely a munkavállaló és a munka biztonságára, a szakszervezetekkel való szorosabb együttműködésre, a munkahelyi demokrácia erősítésére helyezi a hangsúlyt. Üzenetének lényege a több társadalmi igazságosság, hogy a német gazdaság sikeréből azok is részesüljenek, akik megdolgoznak azért.

false

 

Fotó: MTI/EPA

A népszerű politika azonban – különösen az utóbbi időben – sok véleményvezérnek alapvetően gyanús, gyakran felveti a populizmus vádját. Schulz kritikusai szerint az Agenda 2010 tette lehetővé, hogy felére csökkenjen a munkanélküliség és biztosította a német versenyképességet, így annak kritikája szociális demagógia. Schulz ráadásul hivatkozik arra is, hogy ő kívülről érkezik a berlini politikába, ami tovább erősíti a meggyőződést, hogy elitellenes populistáról van szó. Rendre meg is jelentek a német sajtóban és a CDU táján a Donald Trumppal való összehasonlítások. Schulz kétségkívül pragmatikus politikus, hiszen a jelenlegi baloldali politikája ellenére az SPD-n belül a konzervatív szárnyhoz tartozott, továbbá társadalmi háttere ellenére korábbi EP-elnökként maga is az európai politikai elit tagja.

Nem lehet tudni, hogy az a lendület, amelyet az SPD kapott, kitart-e a szeptemberi választásig. Az SPD népszerűségének növekedése ugyanakkor már önmagában bizonyítja azt, hogy nincsen kőbe vésve a jobboldali populista forradalom Európában. Nem kell mérget venni arra, hogy Marine Le Pen, Geert Wilders, Orbán Viktor – és a háttérben Putyin – fogja megszabni Európa irányát. Martin Schulz fellépése nyomán az is kiderülhet, hogy az európai baloldal képes-e alternatívát ajánlani, alkalmasak-e a baloldali pártok a rendszerkritikára.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.