Martin Schulz: a német baloldal új reménysége

  • Mikecz Dániel
  • 2017. március 9.

Liberális szemmel – Republikon

Nem kell mérget venni arra, hogy Putyin európai partnerei, Marine Le Pen, Geert Wilders és Orbán Viktor fogják megszabni Európa irányát.

A 2000-es évek közepe óta a fősodrú európai baloldali pártok egyre nehezebben találják meg azt a hangot, amivel meg tudják szólítani a régi és a hagyományos pártokhoz kevésbé kötődő új választókat. Ahogy arról Botka László beszéde kapcsán már esett szó, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje markánsabb baloldali politikát kíván folytatni. Ennek része, hogy eltávolodik az 1990-es években még oly sikeresnek tartott, Európában Tony Blairhez és Gerhard Schröderhez köthető harmadik úttól, amelynek első számú hazai képviselője Gyurcsány Ferenc volt.

Schulz és Botka

Schulz és Botka

Fotó: MTI

A baloldali fordulat azonban nem magyar sajátosság. Korábban elsősorban egyes dél-európai kísérletektől várták azt sokan, hogy új irányt jelölnek ki a baloldali politizálásnak. Ezeknek kedveznek a gyakran radikális dél-európai baloldali hagyományok, a mozgalmi kapcsolatok, az erős szakszervezeti kötődések. Ilyenek voltak a görög Sziriza és a spanyol Podemos. A baloldali görög kormány és a trojka (Európai Bizottság, Európai Központi Bank, IMF) közötti tárgyalások elhúzódása, a keményvonalas német pénzügyi politika ellenállása nyomán nem valósult meg a baloldali áttörés, siker Görögországban. Spanyolországban a 2015-ös választásokon egyedülálló sikert tudott elérni a Podemos, amikor új belépőként rögtön annyi mandátumot kapott, mint korábban harmadik erő sosem. A 10 hónapos kormányalakítási válság, majd a kisebbségi jobboldali kormány felállása nyomán azonban a Podemos egyelőre nem jutott kormányzati szerephez, noha az általa is támogatott civil platformok jól szerepeltek a helyhatósági választásokon. Dél-Európán kívül a brit munkáspárti Jeremy Corbyn megjelenése hozott baloldali fordulatot, noha az eddig nem mutatkozott meg választói támogatottságban. Az új elnököt már teljes mértékben közvetlenül a párttagok választhatták meg. A nézeteiben és külsőségekben is baloldalibb, a szakszervezetekhez közelebb álló Corbyn gyakran került szembe pártjának parlamenti frakciójával.

Martin Schulz, az Európai Parlament egykori elnöke 2016 végén jelentette be, hogy a német politikában képzeli el jövőjét. Színre lépésével úgy tűnik, hogy a német szociáldemokraták (SPD) is baloldali fordulatot vesznek. Sigmar Gabriel 2017 januárjában jelentette be, hogy nem kíván pártjának kancellárjelöltje lenni, és Schulzot ajánlotta erre a pozícióra. Az egykori EP-elnök megjelenése nyomán meglepetésszerűen megnőtt a német szocdemek népszerűsége. Míg egy évvel ezelőtt már a 20 százalék alatti eredményt sem tartották sokan elképzelhetetlennek, a legutóbbi adatok szerint fej fej mellett küzdenek a régi rivális kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetséggel az elsőségért. A közvélemény-kutatásokban megmutatkozó népszerűség-emelkedés mellett jelzésértékű, hogy ezrével lépnek be a Schulz által inspirált fiatalok az SPD-be. Mindez gyökeresen szemben áll azzal a tézissel, miszerint a baloldal elvesztette már kapcsolatát régi szavazóival, akiket már csak a populista vagy a radikális jobboldal képes megszólítani.

Martin Schulz eddigi sikerének titka a már említett baloldali fordulat és személyiségének újdonsága. Akárcsak Botka László, Schulz is szakítani kíván a szociáldemokratáknak liberális fordulatot hozó harmadik úttal. Ennek központi eleme a még Gerhard Schröder által bevezetett, a munkapiacot liberalizáló Agenda 2010 felülvizsgálata. Schulz olyan foglalkoztatáspolitikát hirdetett meg, amely a munkavállaló és a munka biztonságára, a szakszervezetekkel való szorosabb együttműködésre, a munkahelyi demokrácia erősítésére helyezi a hangsúlyt. Üzenetének lényege a több társadalmi igazságosság, hogy a német gazdaság sikeréből azok is részesüljenek, akik megdolgoznak azért.

false

 

Fotó: MTI/EPA

A népszerű politika azonban – különösen az utóbbi időben – sok véleményvezérnek alapvetően gyanús, gyakran felveti a populizmus vádját. Schulz kritikusai szerint az Agenda 2010 tette lehetővé, hogy felére csökkenjen a munkanélküliség és biztosította a német versenyképességet, így annak kritikája szociális demagógia. Schulz ráadásul hivatkozik arra is, hogy ő kívülről érkezik a berlini politikába, ami tovább erősíti a meggyőződést, hogy elitellenes populistáról van szó. Rendre meg is jelentek a német sajtóban és a CDU táján a Donald Trumppal való összehasonlítások. Schulz kétségkívül pragmatikus politikus, hiszen a jelenlegi baloldali politikája ellenére az SPD-n belül a konzervatív szárnyhoz tartozott, továbbá társadalmi háttere ellenére korábbi EP-elnökként maga is az európai politikai elit tagja.

Nem lehet tudni, hogy az a lendület, amelyet az SPD kapott, kitart-e a szeptemberi választásig. Az SPD népszerűségének növekedése ugyanakkor már önmagában bizonyítja azt, hogy nincsen kőbe vésve a jobboldali populista forradalom Európában. Nem kell mérget venni arra, hogy Marine Le Pen, Geert Wilders, Orbán Viktor – és a háttérben Putyin – fogja megszabni Európa irányát. Martin Schulz fellépése nyomán az is kiderülhet, hogy az európai baloldal képes-e alternatívát ajánlani, alkalmasak-e a baloldali pártok a rendszerkritikára.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.