Miért áll vesztésre Trump?

  • Tóth Csaba
  • 2016. augusztus 10.

Liberális szemmel – Republikon

A republikánus konvenció utáni pillanatnyi erősödése elmúltával Donald Trump egyre nagyobb hátrányba kerül Hillary Clintonnal szemben az amerikai elnökválasztási kampányban. A közvélemény-kutatási adatok szerint, ha ma lennének a választások, Clinton nyolc százalékponttal verné Trumpot Ez nagyobb előny, mint amire Obama történelminek tekintett, 2008-as győzelme alkalmával képes volt a republikánus McCainnel szemben. Trump gyengülésének oka a küzdelem megváltozott jellegében keresendő.

Amikor Donald Trump először bejelentkezett az elnökjelöltségért, a legtöbb elemző úgy vélte: esélye sincs arra, hogy a Republikánus Párt őt jelölje a posztra. Trump politikai tapasztalatlansága, megosztó személyisége és a konzervatív értékektől sok tekintetben idegen karaktere azt valószínűsítette, hogy a republikánusok valaki mást választanak majd.

Nem így történt: az előválasztási kampány során Trump különlegessége sokkal inkább előnynek bizonyult a korábbinál radikálisabb republikánus tábor számára. Trump győzelmében szerepe volt ellenfelei széttagoltságának is: a küzdelem egyetlen pontján sem tudott kialakulni olyan Trump-ellenes tábor, amely integrálta volna a milliárdos ellenfeleit. Trump versenytársai sokáig inkább a „Trump-ellenes” tábor többi jelöltjét igyekeztek kiütni.

Ennél is fontosabbnak bizonyult, hogy Trumpról lepergett minden olyan támadás, amely más jelölt karrierjének a végét jelentette volna. Trump mintha immunis lett volna a politika törvényszerűségeire; hibái csak erősítették híveinek elkötelezettségét. Bár a washingtoni elemzők – és a professzionális republikánus politikusok, a párt képviselői és szenátorai – régóta úgy érveltek, hogy ha a „nagy” kampányban Trump hasonló hibákat követ el, az bukáshoz vezet majd, ugyanezek a „szakértők” jósolták azt is, hogy soha nem lesz elnökjelölt.

false

Ami azonban elégnek bizonyult az elnökjelöltséghez, kevésnek bizonyul az egyébként szintén népszerűtlen Hillary Clintonnal szemben. Trump kampánya semmit nem változott – a közeg és az ellenfél változása eredményezi, hogy ami korábban sikerhez vezetett, a mostani jelek szerint csúfos bukást idéz majd elő.

Ami a közeget illeti: Trump ma már nem a republikánusok bázisához kellene hogy beszéljen, hanem a választók többségéhez – köztük mérsékelt szavazókhoz, nőkhöz, kisebbségi csoportokhoz tartozókhoz is. Trump eddig sem hallgatott a „szakértőkre”, és nem mérsékelte retorikáját egy-egy hiba után – most sem mutatja jeleit annak, hogy bármit tenne e sértett csoportok meggyőzése érdekében. Ráadásul arra sem volt képes, hogy saját pártjának szavazóit felsorakoztassa jelöltsége mögött. Folyamatos elszólásai, hibái továbbra is lelkesítik rajongótáborát – ám riasztanak mindenki mást.

Legalább ennyire fontos a versenytárs megváltozása. Clinton negatívumairól, magas elutasítottságáról sokat lehet hallani. Az a tény, hogy a korábban szinte teljesen ismeretlen Sanders meg tudta szorítani az előválasztási küzdelemben, szintén Clinton gyengeségére utalt. Mindezek mellett kevesebbet lehetett hallani arról, hogy Clinton komoly előnyökkel is rendelkezik. Ezen előnyök többsége a professzionalizmushoz, az egységhez és a rendelkezésre álló erőforrásokhoz kapcsolódik.

false

Az erőforrásokkal kezdve: Clinton sokkal több pénzt tudott gyűjteni, mint Trump; ebben szerepe van az amerikai gazdasági elittel ápolt – a demokraták balszárnya által gyakran kritizált – jó kapcsolatainak éppen úgy, mint annak, hogy a demokrata kisadományozók többsége, ha nem is rajong Clintonért, Trumpot egyenesen gyűlöli. Hasonlóan fontos az egység: míg naponta lehet hallani arról, hogy melyik republikánus határolódik el Trumptól, a demokraták az előválasztási küzdelem után egységesen sorakoztak fel Clinton mögött.

Talán a leglényegesebb azonban a kampánya profizmusa. Trump hibái nemcsak azért okoznak ma komolyabb hátrányt neki, mint hónapokkal ezelőtt, mert más közegnek beszél – hanem azért is, mert a demokrata kampány gondoskodik róla, hogy mondatai sokkal több emberhez, s különösen az érintettekhez eljussanak. A demokraták Obama 2008-as győzelme óta folyamatosan kiépítették az Egyesült Államok – és alighanem a világ – legrészletesebb választói adatbázisát, legprofesszionálisabb közösségi média kampányapparátusát, és mindezt kiváló szakemberek segítségével, kíméletlen profizmussal használják.

Trump sokáig élhetett abban a hitben, hogy a „szakértők” és a „profi politikusok” ideje lejárt. Mostani gyengélkedése azt mutatja: komoly ellenféllel szemben, professzionális kampánygépezet és „politikai tudás” nélkül egy milliárdos médiaszemélyiség sem tud sikereket elérni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.