Néppárti Jobbik? Vona Gábor újra nekifut

  • Reiner Roland
  • 2015. október 29.

Liberális szemmel – Republikon

De mi lesz a párt komplett hülyéivel? Velük azért nehéz lesz.

2015 egyik meghatározó témája a Jobbik néppárti fordulatának esélye – és nem véletlenül, hiszen a radikális párt áttörése vagy váltópárti helyzete legalább olyan állandó várakozása a magyar közéleti beszédnek, mint a baloldal eltűnése (esetleg: az „újbaloldal” megjelenése). Mindkét elem megjelent már a 2010-es választásokat követően, és hiába nőtt a 2014-es választásokon a különbség a baloldal és a Jobbik között, továbbra is azt látjuk, hogy a Jobbikról annak erősödése, míg a baloldalról jellemzően a problémái, gyengeségei miatt írnak. Pedig az elmúlt másfél év alapján a két oldal egyaránt átélt sikeresebb és kevésbé sikeres időszakot, de végső soron nem állnak jobban, mint 2014 tavaszán. A baloldali pártok önmagukat keresik és az együttműködés lehetőségét, a menekültkérdés miatt nyáron lényegében eltűnt Jobbik pedig ismét elővette a „néppártosodás” kártyát.

Vona Gábor lényegében ott folytatja, ahol tavasszal a párt elakadt: ám a pártelnök aktivitásával párhuzamosan máris megjelent a néppártosodás mögött álló legnagyobb akadály – a máshogy politizáló képviselőtársak. Pedig már a nyári eltűnés – és az ezzel járó népszerűségvesztés – is intő jel lehetett a párt számára, hogy a Jobbik növekedésének nagyon könnyen gátja lehet az erősen kommunikáló Fidesz. A menekültügyben pedig épp ez történt: a Jobbiknak ugyan elvi lehetősége meglett volna arra, hogy – „helyet cserélve” a Fidesszel –mérsékelt jobboldali választ adjon, ám ez elmaradt. A késő nyári megszólalásban pedig a Jobbik végül inkább a szigorú, radikális álláspontot választotta, visszatérve ezzel eredeti, radikális önképéhez.

Azt a tényt, hogy a Jobbik előtt volt tere a Fideszénél kevésbé radikális megoldásnak, jól mutatja, hogy a nyár elején készült felmérésünkben a Jobbik szavazói kevésbé voltak elutasítóak a menekültekkel kapcsolatban, mint a Fidesz szimpatizánsai: a szavazók mintha kivárták volna, hogyan is reagál a párt. Ahogy a Jobbik felsorakozott a Fidesz mellé – és próbált még szigorúbb javaslatokkal élni –, úgy a szavazók is radikálisabbak lettek: a szeptemberi mérésünkben már a Jobbik szimpatizánsai lettek a legelutasítóbbak, a párt támogatottsága ugyanakkor nem javult.

A menekültek megítélésének változása a két párt szavazótáborában.

A menekültek megítélésének változása a két párt szavazótáborában.

Fotó: Republikon Intézet

A Jobbik most láthatóan meg akarja haladni a menekültügyet, Vona Gábor pedig ott akarja folytatni, ahol tavasszal megakadt a néppárti folyamat. Ennek tudható be a pártelnök hétvégi írása, melyben a már korábban is használt panelek (XXI. századi Jobbik és XX. századi MSZP, Fidesz szembeállítása) mellett a Jobbikot a bal- és jobboldali megosztottságon túllépő, új közép pártjaként képzeli el. Az írás egyébként több párhuzamot is mutat a szinte egy időben megjelenő, Gyurcsány Ferenc-féle politikai röpirattal: mindkét esetben látszólagos helyzetértékelést látunk, amelynek célja az adott párt (vélt) erősségének hangsúlyozása és a Fidesszel szembeni kizárólagos alternatíva szerepének hangsúlyozása.

Érdemes ugyanakkor látnunk, hogy bár a Jobbik sokkal zártabban és egységesebben kommunikál, mint a baloldal, az „egység” kérdése Vona Gábor esetén sem egyértelmű. Kétségtelen, hogy Vona elsősége megkérdőjelezhetetlen a párton belül: 2006 óta pártelnök – a jelenlegi parlamenti pártok közül csak Orbán áll régebb óta a pártja élén. Éppen emiatt tulajdoníthatunk jelentőséget minden olyan kiszólásnak, ahol egy jobbikos politikus szembemegy a pártelnök által kijelölt iránnyal. A heterogén, belső vitákat értékként tekintő baloldali, liberális pártokkal szemben a jobboldalon mindig is fegyelmezettebbek voltak a politikusok: a Fideszhez hasonlóan a Jobbik is így épül fel.

Ahogy korábban is írtam, az, hogy a Jobbik néppártosodási kísérlete sikeres lesz-e, alapvetően függ attól, hogy az eredeti, radikális irányt támogató politikusokkal mi lesz a Jobbikon belül: mennyire szorulnak háttérbe, és mit kezd Vona Gábor egy-egy olyan akcióval, megnyilvánulással, ami veszélyezteti az új irányt. Az elmúlt két hét során mindkét kérdés napirendre került. Október közepén a Jobbik leváltotta eddigi frakcióvezetőit: Gyöngyösi Márton, Sneider Tamás, Volner János és Z. Kárpát Dániel munkáját Dúró Dóra, Lukács László és Staudt Gábor vette át. A leváltottak között látjuk azt a Gyöngyösi Mártont, aki 2012-ben listázni szerette volna a zsidó származású parlamenti képviselőket. Sneider Tamásról pedig legutóbb a lakossági fórumról kiszivárgott hangfelvétel után hallottunk sokat, amiben épp a Vona-féle néppárti fordulattal kapcsolatos aggályairól beszél, illetve arról, hogy e fordulat mennyiben tartalmi és mennyire csak kampány. Ezzel szemben Dúró Dóra és Staudt Gábor sokkal inkább megfelelnek a mérsékelt iránynak. Ez a csere azt vetíti előre, hogy a parlamenti frakció hajlik arra, hogy a kevésbé radikális képviselők határozzák meg a Jobbik országgyűlési jelenlétét, ugyanakkor egy-egy egyéni akció bármikor zavart okozhat.

Novák Előd akcióban

Novák Előd akcióban

 

Jó példa erre a párt alelnöke, Novák Előd október 25-i akciója, amikor a Szabadság téren álló szovjet emlékműről akarta eltávolítani a vörös csillagot, ám a helyszínen lévő rendőrök – némi dulakodás árán – megakadályozták ebben. Vona Gábor lényegében eltávolította magától az alelnökét és akcióját, önmagát „elszenvedő” félként jellemezte, mondván, nem tudta, mire készül Novák. Ebben az esetben ugyanakkor jól látszik az ellentmondás, ami a párt eddigi politikáját és politikusait, illetve a Vona-féle irányt feszíti: Vona Gábor egyetért a céllal, az eszközzel viszont nem. A párt mindig is radikális akcióiról volt híres, a pártelnök mégis úgy vélte, hogy ezzel Novák Előd „nem viszi előre az ügyet”. Vonának szembe kell néznie azzal, hogy az ilyen ügyek alapvetően határozzák meg a Jobbik médiamegjelenését, és a(z egyelőre) következmények nélkül maradt akciók állandó kockázatot jelentenek számára.

Az elmúlt hónapok alapján azt látjuk, hogy a Jobbik könnyen lebénul egy váratlan helyzet esetén – mint amilyen a menekültügy volt –, és a pártelnök nem egészen kontrollálja pártjának képviselőit. Mindkét gyengeség nagyon komoly gátja annak, hogy a Jobbik tényleges kihívója legyen a Fidesznek a közeljövőben.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.